Vai ir iespējams uzlabot zobārstnieciskas ārstēšanas kvalitāti 25 reizēs? Varbūt tas šķiet neticami, bet ir iespējams! Endodontiska ārstēšana ar mikroskopa pielietojumu tiešām spēj pacelt kvalitāti uz pavisam jaunu līmeni. Par šo sīkāk stāsta mūsu zobārsts Dr. Aleksandra Kārkle.
– Dentālais mikroskops ir greznība vai nepieciešamība? Kādus labumus gūst pacients?
Par mikroskopa nepieciešamību zobu ārstešanā – sakot īsi un konkrēti – “Mēs varam izrāstēt tikai to, ko spējam saredzēt”.
Ārstējot zobus tradicionālā veidā “pārskats” ārstam ierobežojas ar to, kas atspoguļojas stomatologiskajā spogulī. Tai laikā ar zobu ārstēšanai peredzētu mikroskopu rodas iespēja strādāt ar 25x lielu palielinājumu, kas ļauj pilnībā saredzēt zoba virsmas un tā iekšējo uzbūvi pilnīgāk un detalizētāk. Tas ne tikai ļauj ārstam, parastajā situācijā var teikt strādājot uz tausti, labāk saredzēt apstrādājamo virsmu, kā arī ļauj saglabāt vairāk zoba audus urbjot, arī izteikti mazinot riskus “neieraudzīt” kādu kariozu virsmu vai neiztīrītu saknes kanālu.
– Vai ir nepieciešama mikroskopa izmantošana sakņu kanālu ārstēšanai?
Mikroskopu izmanto gan diagnostikā, gan arī zobu un smaganu ārstēšanā, ķiruģijā, terapijā, periodontoloģijā, protzēšanā un ortodontijā. Toties, kur bez mikroskopa iztikt nevar tā ir endodontija – zoba sakņu kanālu ārstēšana.
Katram zobam ir no viena kanāla līdz četriem (mēdz būt arī gadijumi ar 5 un vairāk kanālu skaitu), kuru diametrs viduvēji ir 1 mm – lielums ar neapbruņotu aci ir knapi atšķirams. Kā arī zobu sakņu kanāliem ir dažādi izliekumi un atzarojumi, detalizēti tos saskatīt un apstrādāt var ārsts ,kurš strādā ar palielinājumu, pretējā gadijumā ārsts to dara uz tausti.
– Kādas ir indikācijas zobu ārstēšanai ar mikroskopu?
Ja rentgenoloģisks izmeklējums norāda uz zoba sakņu kanālu lielu daudzumu vai to sarežģītu struktūru, mikroskopa lietošana kļūst par nepieciešamību. Kā arī simtprocentīgā nepieciešamība pēc tā ir pie zoba sakņu kanālu pārārstēšanas.
Āgrāk nekvalitatīvai endodontiskai ārstēšanai (par ko galvenokārt signalizēja asas zobu sāpes) bija viens risinājums – ārkārtas zobu izraušana. Šodien izņemt veco pildījumu no zoba sakņu kanāla kļuva par pilnīgi iespējamo procedūru, galvenokārt pateicoties mikroskopa pielietošanai ārstēšanas laikā.
Viena no izplatītākajām endodntiskaš ārstēsanas grūtībām āgrāk bija sakņu kanālu perforācija. Tas notika tad, kad ārsts, strādājot “uz tausti”, netīšām saurba zoba audus pilnībā cauri, atstājot iekšā atveri, kas savukārt izaisīja iekaisumu un gala rezultātā noveda pie zoba izraušanas.
Šodien perforācijas risks ir krietni mazinājies pateicoties sakņu kanālu apstrādei ar mikroskopa pielietojumu, bet ja tomēr tas ir noticis tradicionālas endodontiskās ārstēšanas laikā, situāciju var operatīvi atrisināt ar tā paša satomatoloģiskā mikroskopa palīdzību.
Vēl viens nepatīkamais moments ir salauztie instrumenti zobu sakņu kanālā, kurus ārsts nevarēja izņemt vai apiet apkārt. Ar mikroskopa palīdzību arī tas ir kļuvis iespējams.
– Kādas īpatnības ir ārstējot zobus ar mikroskopu?
Vizītes norise pie zobārsta, kurš jūs ārstēs ar mikroskopu būs sekojoša:
- jūs atradīsieties guļus pozīcījā;
- ārsts atradīsies jums aiz muguras;
- 20-25 cm attālumā virs jūsu mutes dobuma atradīsies mikroskopa lēca;
- ārstēšanas seans būs ilgāks nekā pie tradicionālas ārstēšanas.
Mikroskopa lietošana nozīmē, ka ārsts nepārtraukti strādās ar tā palīdzību, nevis skatīsies tajā laiku pa laikam. Tai laikā attēls no kameras, ar kuru ir aprīkots mikroskops, tiks novadīts uz asistenta ekrānu, kurš kontrolē ārstēšanas norisi padodot ārstam nepieciešamos instrumentus un medikamentus.