Vienkārši izpildāmi un vērtīgi zobārstniecības klīnikas “Dental Art” speciālistu padomi, kā pasargāt savus zobus no slimībām, bet savu maku — no nepatīkamām ārstniecības izmaksām.
- Tīriet mēli
Par zobu tīrīšanu divreiz dienā zina visi, taču, aizmirstot notīrīt mēli, mutē joprojām paliek miljoni baktēriju, ēdienu atliekas, arī dažādas sēnītes un atmirušās šūnas. Netīrīta mēle palielina risku saslimt ar smaganu iekaisuma slimībām (piemēram, gingivītu vai periodontītu). Arī mūsu elpas svaigums par 80-95% atkarīgs tieši no mēles tīrības un tikai 5-20% veidojas no gremošanas sistēmas stāvokļa un citiem faktoriem.
Mēles tīrīšanu par labu paradumu atzina jau senie romieši, arī ajurvēdas tradīcijā tai ir nozīmīga vieta. Šobrīd veikalos nopērkami neskaitāmi mēles tīrītāju veidi — sākot no tradicionālajiem metāla skrāpjiem, beidzot ar īpašām gumijotām virsmām aprīkotām zobu birstēm.
- Grauziet ābolus
Ābolus mēdz dēvēt par dabisko zobubirsti — tie ne tikai attīra zobus, veicina normāla PH līmeņa atjaunošanos un samazina baktēriju daudzumu pēc ēdienreizēm, bet arī stiprina emalju un veido tā saucamo “stomatoloģisko korseti”, kā arī satur smaganu veselībai vitāli nepieciešamo C vitamīnu. Savukārt ar citiem populāriem C vitamīna avotiem — apelsīniem, greipfrūtiem un citiem citrusaugļiem — ir vērts uzmanīties, jo skābes daudzums tajos pārsniedz zobiem veselīgo līmeni. To gan var risināt, izskalojot zobus ar tīru ūdeni pēc šāda augļa uzkošanas.
- Atmetiet smēķēšanu
Kā samazināt savus tēriņus zobu balināšanai? Viens no lieliskiem veidiem ir smēķēšanas atmešana, ja pagaidām vēl mēdzat ievilkt kādu dūmu. Atsakoties no cigaretēm, jūs pasargāsiet sevi arī no smaganu slimībām un mutes vēža, ko izraisa asinsrites pasliktināšanās mutē smēķēšanas dēļ. Ja gatavojaties zobu protezēšanai, smēķēšanu ir vērts atmest arī tāpēc, lai samazinātu implanta ieaugšanas laiku un samazinātu pēcoperācijas riskus.
- Dzeriet caur salmiņu
Gāzētie saldinātie dzērieni ir zobārstu ļaunākais murgs — tie satur ne tikai milzīgu cukura daudzumu, bet nereti arī skābi, kas saēd emalju. Ja nevarat no saldajiem burbuļūdeņiem atteikties, dzeriet tos caur salmiņu, kas novadīs lielu daļu skābes garām zobiem.
No saldiem un gāzētiem padzērieniem jāizvairās arī tāpēc, ka tie mēdz saturēt daudz fosfora, kas samazina kalcija krājumus organismā. Lai kompensētu šī zobiem un kauliem tik nepieciešamā mikroelementa zudumus, lietojiet vairāk piena un biezpiena. Un neaizmirstiet par D vitamīnu, kurš vajadzīgs kalcija izmantošanai un mums, ziemeļniekiem, obligāti nepieciešams arī veselīga miega un laba garastāvokļa uzturēšanai tumšajos gada mēnešos.
- Pārbaudieties regulāri
Lai gan vēlme novilcināt zobārsta apmeklējumu var būt saprotama, tomēr daudz mierīgāks, patīkamāks un arī lētāks tas būs, ja dosieties pie ārsta regulāri. Pamanot zobu vai smaganu bojājumus sākotnējā stadijā, tos izdosies izārstēt ātrāk un nesāpīgāk, savukārt ielaistu problēmu risināšana draud gan ar nepatīkamākām sajūtām un ilgāku ārstēšanās laiku, gan ar lielākiem tēriņiem. Izmaksas, kas būs nepieciešamas nopietnu slimību ārstēšanai vai zaudēto zobu atjaunošanai, vairākkārt pārsniegs tās, ko prasa regulāri zobārsta apmeklējumi.
Speciālisti uzskata, ka labāko rezultātu var sasniegt, dodoties uz pārbaudi divreiz gadā, šajās vizītēs saņemot gan profesionālu konsultāciju, gan zobu higiēnu, kas notīrīs visu to, ko nav iespējams notīrīt mājās.
- Nedāviniet bērniem kariesu
Nebūt ne visi zina, ka bērni piedzimst bez kariesa baktērijām, un tās viņi iegūst no vecākiem ar siekalu starpniecību. Visbiežāk vecāki inficē savus bērnus neuzmanības vai nezināšanas dēļ – aplaizot knupi, pagaršojot bērna ēdienu, barojot bērnu ar savu karoti vai sirsnīgi sabučojot uz lūpām. Norobežojot bērnu no kariesa baktērijām savās siekalās, jūs pasargāsiet viņus arī no liekiem pārdzīvojumiem zobārsta kabinetā.
Svarīgs vecāku ieguldījums bērnu zobu veselībā visa mūža garumā ir arī pareizas mutes kopšanas paradumu ieaudzināšana. Neatstājiet mazus bērnus ar zobu birsti vannasistabā, tīriet zobus kopā un padariet to par brīnišķīgu jūsu ģimenes rituālu.