Viss jaunais – labi aizmirsts vecais, tāpēc laiku pa laikam ir vērts atgādināt par to, kāpēc ir jāveic zobu higiēna, kā notiek procedūra, ko drīkst darīt pirms un pēc procedūras un kāpēc dažiem cilvēkiem higiēna ar jātaisa biežāk nekā citiem. Par šo visu stāsta mūsu zobu higiēnists Inga Račika.
Pilnas mutes dobuma higiēnas laikā tiek noņemts virsmaganu un zemsmaganu zobakmens. Procedūra tiek veikta ar rokas instrumentiem un mehānisko aparatūru. Lai sekmīgi noņemtu pigmentu, ja ir iespējams, tiek lietota sodas strūkla. Pēdējā manipulācija pigmenta noņemšanai ir zobu pulēšana ar pastu un gumijas birstīti. Higiēnas laikā tiek iztīrītas starpzobu spraugas ar zobu diegu un specializētajām abrazīvajām lentītēm.
Tā kā zobu higiēnas procedūras laikā tiek pakļauts iedarbībai zobu emaljas aizsargslānis, procedūras noslēgumā pacienta zobi tiek apstrādāti ar speciālu fluoru saturošu gelu (fluora aplikāciju), kas mineralizē zobus un pilnībā atjauno emaljas aizsargslāni, pasargājot zobu no baktēriju iedarbības.
Pirms zobu higiēnas procedūras
- Pirms procedūras vēlams nelietot alkoholiskos dzērienus.
- Neapmeklēt higiēnistu, ja ir ausktumpumpa 3 dienu intervālā no pirmās dienas.
- Nav ieteicams nākt uz higiēnu, ja ir veiktas jebkādas ķirurģiskās manipulācijas 0-2 dienas pirms.
- Nav ieteicams apmeklēt higiēnistu grūtniecības pirmajā un trešajā trimestrī. Piemērotākais laiks, kad apmeklēt higiēnistu grūtniecības laikā, ir otrais trimestris (4, 5, 6 un 7 mēneša sākums).
Pēc zobu higiēnas
- 30 min pēc higiēnas muti neskalot, neēst un nedzert.
- Procedūras dienā vēlams neēst krāsainu pārtiku (mellenes, sojas mērce, bietes u.c.)
Kāpēc higiēnai var nepietikt ar 1 seansu
Ja zobu higiēnists konstatē, ka ap pacienta zobiem sakrājies daudz zobu aplikuma un zobus skāris liels zobakmens ir izteikta asiņošana vai iekaisums smaganās zobu higiēnas procedūra tiek veikta vairākos seansos (divos vai vairāk), savukārt, ja zobu aplikums un zobakmens ir salīdzinoši neliels, procedūra tiek veikta viena seansa laikā.