Madonna, Bridžita Bardo, Eltons Džons – tās ir tikai dažas no slavenībām, kas dzīvo ar diastēmu jeb izteiktu spraugu starp augšējiem zobiem. Taču ar to nav jāsamierinās – modernās tehnoloģijas ļauj no diastēmas atbrīvoties ātri un pilnīgi nesāpīgi.
Lai gan pastāv uzskats, ka diastēma ir tikai kosmētiska īpatnība, taču patiesībā tā var veicināt smaganu slimības un kaitē vienmērīgam slodzes sadalījumam uz zobiem. Diastēma var veidoties daudzu iemeslu dēļ gan bērnībā, gan vēlākajos gados, un ilgtermiņā tā var veicināt zobu deformāciju.
Agrāk pieejamās diastēmas ārstēšanas metodes bija laikietilpīgas un diezgan agresīvas. Sprauga tika noslēgta, satuvinot zobus ar brekešu palīdzību (tas var aizņemt mēnešus vai pat gadus) vai noslīpējot priekšzobus, lai uzliktu tiem venīrus vai kroņus.
Mūsdienu stomatoloģijas sasniegumi ļauj risināt šo problēmu ātri un ar minimālu iejaukšanos. Tas ir iespējams, pateicoties tā saucamo adhezīvo materiālu attīstībai. Tie ir īpaši kompozītmateriāli, ko var līmēt pie zobiem, lai uzlabotu to formu un izskatu. Zinātnes attīstība ir padarījusi pieejamus tādus materiālus, kas cietības ziņā ir identiski dabiskajam zobam, un arī izskatā spēj pilnīgi pielāgoties pārējo zobu tonim un spīdumam.
Diastēmas likvidēšanai parasti ir nepieciešamas divas vizītes pie zobārsta:
- Pirmajā vizītē ārsts novērtē zobu stāvokli, izstāsta pacientam ārstēšanas gaitu un noņem zobu nospiedumu. Uz tā pamata notiek jaunā priekšzobu izskata modelēšana ar vasku zobu tehniskajā labaratorijā.
- otrajā vizītē ar izvaskotā veiduļa un īpaša silikona materiāla palīdzību tiek precīzi izveidota jaunā zoba forma un garums, lai tas nevainojami iederētos starp pārējiem zobiem. Procedūras beigās sprauga būs noslēpta uz visiem laikiem, priekšzobi būs ieguvuši pareizo novietojumu un smaids – savu ideālo izskatu.
Diastēmas noslēgšanas procedūra ar kompozītmateriālu palīdzību ļauj atrisināt arī citas priekšzobu problēmas – nolauztus stūrus vai noberztu apakšdaļu, tādējādi uzlabojot ne tikai zobu izskatu, bet arī to funkcionalitāti.