Mēs ļoti daudz stāstījām par zobu implantiem, par dažādiem protezēšanas veidiem, par to, priekš kam un kādā vecumā drīkst uzstādīt breketes… Un tas viss ļoti interesanti, bet kaut kādā momentā kļūst skaidrs, ka priekš tam, lai skaidrotu sarežģītākas koncepcijas, nepieciešams sākt ar pamatu skaidrošanu. Mēs nevaram uzbūvēt bēniņus, neuzceļot pirms tam vairākus mājas stāvus, un vēl jo vairāk, neieliekot pamatus. Pēc šādas analoģijas, mēs izlēmām, ka jāsāk ar atbildi uz triviālu jautājumu – priekš kam cilvēkam ir nepieciešami zobi un vai tie tiešām ir tik svarīgi un nepieciešami?
Aizskrienot uz priekšu, varam teikt uzreiz – jā, zobi ir svarīgi un nepieciešami! Tas ir tāpēc, ka papildus acīmredzamām gremošanas funkcijām, tie pilda vēl veselu funkciju lērumu, bez kurām organismam klātos ne sevišķi saldi. Tātad, pēc kārtas:
1). Zobi ir nepieciešami, lai kostu un gremotu ēdienu, tādejādi tie pilda gremošanas funkciju. Šajā procesā papildus pašiem zobiem darbojas arī konkrētu muskuļu grupa un process sastāv no 3 fāzēm:
- Ar priekšzobu palīdzību jūs nokožiet ēdienu;
- Pēc tam ar ilkņu un mazo molaru palīdzību jūs saspiežiet to;
- Nobeigumā jūs to sasmalciniet, izmantojot lielos molarus un aktīvi kustinot apakšējo žokli.
Pēc šīm darbībām ēdiens tieks saslapināts ar siekalu palīdzību un tiek nogādāts rīklē un tālāk – kuņģī. Ja ēdiens netiek sagremots pienācīgi, tad palielinās spiediens uz kuņģi un zarnām, kas savukārt var izraisīt gremošanas trakta slimības.
2). Zobi ir nepiecišami, lai runātu. Sarunas “fefekti” bieži vien rodas tieši tādēļ, ka cilvēkam nav nepieciešamo zobu, vai arī ir traucēts sakodiens. Piemēram, atvērta sakodiena gadījumā rodas problēma izrunāt svilpošas un šņācošas skaņas – Š, Ž, Č, Z, C, S, kā arī grūtības izrunāt līdzskaņus T, D, N, savukārt skaņas L un R nevarēs izrunāt vispār.
Atvērts sakodiens rodas mazuļiem 2-3 gadu vecumā priekšzobu agra kariesa rezultātā. Parasti tas notiek tādēļ, ka bērns pierod aizmigt ar pudelīti, kurā ielieta salda tēja vai sula.
Attiecīgi ar skaņu un vārdu izrunu nevajadzētu būt problēmas ja viss kārtībā ar zobiem un sakodienu.
Ir pieņemts uzskatīt, ka cilvēki no “publiskām” profesijām rūpējas par saviem zobiem estētisku iemeslu dēļ, tomēr, ja pieņemsim, ka zobi ietekmē dikciju, kļūst skaidrs, ka politiķiem, dziedātājiem, aktieriem, komentātoriem un daudziem citiem “sarunžanra” artistiem nepietiek vien ar zobu estētikas aspektu, jo kā galvenais faktors noteikti ir zobu funkcionālā pielietošana.
3). Zobi ir nepieciešami, lai kalpotu par sava veida sejas muskuļu karkasu. Ja zobu rindā trūkst viena vai vairāku zobu, tad ar laiku muskuļi kļūst ļungani – formējas bedrītes, sejas ovāls deformējas, nolaižas lūpu maliņas. Šīs izmaiņas noved pie “priekšlaicīgas novecošanas” efekta.
Starp citu tieši augstāk minētā iemesla dēļ notiek komunikācija starp kosmetoloģiju un stomatoloģiju. Kosmetologi uzsāk sadarbību ar stomatologiem, jo klienti var būt neapmierināti ar estētiskām procedūrām, kuras tiek veiktas sejas apakšējā trešdaļā, un kuras ir tēmētas uz tādu problēmu novēršanu, kā sejas ovāla pasliktināšanās, deguna-lūpu un lūpu-zoda grumbu veidošanās, mutes maliņu nolaišanās, grumbas un lūpu samazināšanās.
Klientu neapmierinātība var rasties nevis dēļ tā, ka kosmetologs nekvalitatīvi izpildīja savu darbu, bet tādēļ, ka nav atrisinātas problēmas ar zobu-žokļa sistēmu. Attiecīgi, ir nepieciešams saprast to, ka ja gribas palēnināt novecošanas procesu ir nepieciešams arī parūpēties par zobu veselību.
4). Un beidzot – zobi tas ir skaistums! Attiecīgi, skaisti, taisni zobi pilda estētisko funkciju. Miljons vārdi ir teikti par to, cik stipri zobi ietekmē mūsu ārējo izskatu.
Atsevišķi jāmin, ka daudzi tiecas uz absolūtu zobu baltumu, bet pēc zobu balināšanas vai protezēšanas nav apmierināti ar rezultātu. Iemesls šai problēmai ir sekojošs – zobu krāsa stipri kontrastē ar ādas krāsu. Tāpēc domājot par žilbinošu smaidu, padomājiet arī par to, vai tas neienesīs disonansi jūsu viedolā un būs harmonisks un dabīgs.
Rezumējot varam teikt ka zobi ir nepieciešami, lai labi ēstu, runātu, izskatītos un smaidītu. Uzsmaidīsim?