Droši vien ne par vienu zobu ārstēšanas veidu nav tik daudz leģendu un mītu, kā par sakodiena labošanu un brekešu sistēmām. Ļaujiet vēlreiz apskatīt visizplatītākus mītus, un kopā mēģināsim noskaidrot, kā tad īsti ir ar tām breketēm.
- Ja neizlabo sakodienu pusaudžu gados, tad tagad tas ir uz visiem laikiem. Iespējams kādreiz tā bija taisnība, bet tikai ne tagad. Ņemot vērā, cik ātri un efektīvi attīstās zobārstniecība un ortodontija, tad var droši apgalvot – izlabot sakodienu var jebkurā vecumā. Pie tam – dažādos veidos.Jāpiebilst, ka atsevišķos gadījumos ortodontiskā ārstēšana ir ne tikai vēlama, bet nepieciešama, piemēram, pirms zobu protezēšanas vai implantācijas.
- Nepareizs sakodiens – tā ir tikai estētiska problēma. No šī uzstādījuma orthodonti kā parasti sāk ķerties pie sirds, tāpēc ka tā ir visbriesmīgākie no meliem par ortodontisko ārstēšanu. Protams, nepareizs sakodiens ir saistīts ar estētiku un skaistumu, tomēr funkcionālitātes jautājums ir daudz svarīgāks.Cilvēkiem ar nepareizu sakodienu pieaug risks dabūt problēmas ar gremošanu, bet ilgtermiņā – risks palikt bez zobiem pavisam. Turklāt ir iespējama sejas asimetrija un nepatīkama “sprēgāšana” locītavās sarunas vai ēšanas laikā.Atsevišķos gadījumos, kad kāds no žokļiem, ļoti izvirzīts uz priekšu, tiek izjaukta “saķere” starp zobiem, un parasta maltīte pārvēršas mocībās, jo ēdienu nav iespējams ne nokost, ne sakošļāt. Šajā gadījumā ir paredzama sejas- žokļu operācija, kuras laikā tiek koriģēts sakodiens un tiek atjaunota tā funkcionalitāte.
- Breketes ir ļoti pamanāmas, un tās ir ļoti nesmukas. Šeit, mūsuprāt, ir divi aspekti – subjektīva attieksme pret skaistumu un vai ir alternatīva klasiskajām metāla breketēm.Atkal atsaucoties uz panākumiem modernu tehnoloģiju attīstībā, ir jāatzīmē, ka šodien zobārstiem pieejams liels skaits ortodontisko risinājumu, kuriem ir maz kā kopīga ar tām breketēm, kuras mēs parasti iedomājamies.
Ortodonta arsenālā ir safīra (caurspīdīgas), keramiskas, metāla breketes. Vēl ir lingvālas breketes, kuras tiek piestiprinātas pie zobiem no iekšpuses – šajā gadījumā par tām nezinās vispār neviens, tik ilgi, kamēr jūs paši neizlemsiet pastāstīt.
Pēdējos gados lielu popularitāti gūst tā saucamie elaineri – tās ir caurspīdīgas kapes sakodiena labošanai. To galvenā atšķirība (un kādam tas nostrādā par noteicošo faktoru) no klasiskās breketēm ir tā, ka viņu jebkurā brīdī var noņemt. Tieši šī iemesla dēļ elainerus neliek bērniem, jo, visticamāk, viņi aizmirsīs to lietot, un ārstēšana nedos vēlamo rezultātu.
Elainerus parasti piedāvā pieaugušajiem, kuru motivācija un paškontrole ir augstā līmenī, kas nodrošina veiksmīgu sadarbību starp pacientiem un ortodontu. Rezultātā – sakodienam atgriež estētiku un funkcionalitāti pieņemamā laika posmā, un vēl jo vairāk – praktiski nepamanāmi apkārtējiem.
- Breketēm ir vajadzīga super sarežģīta kopšana. Aprūpe nepieciešama arī tad, ja jums nav brekešu, bet ar breketēm jums vienkārši ir izmantot papildu līdzekļi, lai rūpētos par mutes dobuma higiēnu. Jebkurā aptiekā var atrast interdentālas zobu birstes, kas ērti tīra zobus starp zobiem un breketēm (starp citu, šīs birstes ir vajadzīgas arī tiem cilvēkiem, kuri breketes nenēsā).Turklāt, kopšanas padomi ir tādi paši kā visiem. Neaizmirst lietot zobu diegu un regulāri apmeklēt higiēnistu. No eksotiskām ierīcēm brekešu sistēmu kopšanas var nosaukt irigatoru, lai gan šo instrumentu sāk izmantot arī tie, kam breketes pilnīgi nav vajadzīgi.Irigators – tā ir ierīce, kura zem spiediena padod smalku strūklu šķidruma. Irigatoru var efektīvi lietot kā papildu pasākumu mutes dobuma un brekešu kopšanai, bet tas nekādi neatceļ zobu birsti, diegu un profesionālo higiēnu.
- Nēsajot breketes ir ļoti stingri jāierobežo maltītes izvēle. Jā, protams, atsevišķi produkti var kaitēt breketēm, bet to nav daudz. Galvenokārt tā ir cieta un līpīga pārtika – rieksti, āboli, burkāni, popkorns, konfektes, košļājamā gumija. Tomēr, un šeit viss ir diezgan individuāli, – daži nesēji breketu sistēmas pierod sagriezt ābolus gabaliņos un ēst tos šādā veidā.Tātad, vai tieši viss ir tik rožains? Protams, breketes var sagādāt zināmu diskomfortu, jo īpaši pēc pievilkšanām, kuras būs jāveic regulāri – saskaņā ar grafiku, kuru noteikts ortodonts. Ja brekešu sistēma kairina gļotādu, var izmantot speciālu vasku, ko var nopirkt jebkurā aptiekā vai zobārstniecības klīnikā. Parasti, diskomfortu izraisa trūkumu ieradumus pret breketēm un tas pāriet nedēļu pēc to uzstādīšanas.