Zobārstniecības pelēkie kardināli – zobu tehniķi!
Jūs guļat zobārsta krēslā un, iespējams, jums mazliet reibst galva – noņemt žokļa nospiedumu nav tā pati patīkamākā lieta pasaulē. Tomēr pārsvarā tieši tā sākas ceļš uz funkcionālās vai estētiskās protezēs izgatavošanu. Bet vai Jūs zināt, kas notiek pēc tam, kad nospiedums ir gatavs?
Zobārstniecība daudziem asociējas tikai ar zobārsta kabinetu, taču ir virkne procesu, kam nepieciešams darbs laboratorijās, jo tieši tur ņemtie žokļa nospiedumu paraugi pārvēršas par zobu kronīšiem, venīriem un citām noņemamām/nenoņemamām risinājumiem, kas palīdz atgriezt vai uzlabot jūsu smaidu.
Nav daudz zobārstniecību, kam ir sava laboratorija – klīnikai Dental Art tāda ir – Dental Tech – moderna laboratorija, kur diendienā ārsti ļoti cieši sadarbojas ar zobu tehniķiem. Kāpēc ir ļoti svarīgi, lai šāda sadarbība būtu?
- darba izpildes ātrums – tā kā laboratorija ir blakus, netiek lieki tērēts laiks nospiedumu un kronīšu sūtīšanai uz laboratoriju un atpakaļ – viss darbs notiek vienuviet;
- uzlabota komunikācija – ārsts jebkurā laikā var doties uz laboratoriju un sarunāties ar zobu tehniķi, lai, ja nepieciešams, izskaidrotu līdz pēdējam sīkumam dažus sarežģītus gadījumus un nianses;
- divkārša pārbaude – montāžas laikā zobu tehniķis var dodieties uz zobārsta kabinetu un pārliecināties, ka zobu kronītis, venīrs vai protēze ir izgatavoti precīzi tā kā nepieciešams, vai arī konstatēt, kādi labojumi nepieciešami, lai pacients tos nejustu kā svešķermeni savā mutē.
Neskatoties uz to, ka vārds “tehniķis” lielākoties saistās ar tehnoloģijām, darba galdiem un citu līdzīgu aprīkojumu, zobu tehniķiem ir jābūt īstiem māksliniekiem.
Pārsvarā zobu protēžu izgatavošana notiek šādā secībā:
- solis. Ģipša modeļa izveide, pamatojoties uz pacienta zobu nospiedumiem. Lai saņemtu visprecīzāko rezultātu, ģipša modelis tiek skenēts, izmantojot īpašu programmatūru, tāpēc zobu tehniķi var lepoties ar darba precizitāti līdz pat mikronam;
- solis. Tālāk speciālā datorprogrammā notiek precīza kronīša vai tilta modelēšana virtuālajā telpā un iegūtais rezultāts automātiski tiek nosūtīts frēzēšanas iekārtai. Tas viss notiek, izmantojot CAD/CAM – augstākās precizitātes datorprojektēšanas un ražošanas tehnoloģiju;
- solis. Keramikas un pārklājuma apstrāde un uzklāšana. Šajā brīdī talkā tiek ņemtas otas un krāsas, darbs tiek veikts manuāli un ļoti rūpīgi.
Kopumā viena zobu kronīša izgatavošana ilgst 5 līdz 10 dienas.
Runājot par noņemamām protēzēm, atbilstoši pacienta individuālajām vēlmēm ir iespējams:
– protēzei atlasīt hipoalerģisku materiālu;
– izvēlēties zobu krāsu, kas neatšķirsies no pārējo zobu dabiskā toņa;
– imitēt smaganas, lai novērstu anatomiskos nelīdzenumus vai izbīdījumus, kā arī tās izgatavot precīzi pacienta smaganu krāsā:
Tādējādi sasniegtais rezultāts ir tāds, ka jūsu zobārsts ir vienīgais, kurš zinās, ka nēsājat protēzes. Un vēl arī zobu tehniķis. Parasti zobu tehniķi pieticīgi paliek ēnā, lai gan viņu darbs ir vismaz puse no protezēšanas procesa panākumiem.
Bet vai jūs zināt kā izskatās jūsu zobu tehniķis?