Mūsdienu tehnoloģijas ļauj novērst nepareiza sakodiena un sašķiebtu zobu problēmu. Taču būtiski ir atcerēties, ka arī pēc brekešu nēsāšanas ārstēšanās vēl nav galā un rezultātu nostiprināšanai ir nepieciešams izmantot speciālus fiksatorus – reteinerus.
Kas ir reteineris?
Reteineris ir ortodontiska konstrukcija, kas ļauj nostiprināt rezultātu pēc tam, kad veikta nepareiza zobu sakodiena un sašķiebtu zobu ārstēšana (piemēram, nēsājot breketes). Reteinerus ir jālieto gan katru nakti, gan dienas laikā. Ja netiek ievērotas ārsta rekomendācijas, tad zobi var atgriezties savā iepriekšējā stāvoklī un līdz ar to viss iepriekšējais nebūt ne lētais ārstēšanās process būs gājis zudumā.
Cik ilgi jānēsā reteineris?
Tas ir atkarīgs no sākotnējā zobu stāvokļa vēl pirms ārstēšanas procesa uzsākšanas. Jūsu ortodonts sniegs precīzākas, individuālas rekomendācijas. Parasti reteineri iesaka nēsāt vismaz vienu gadu pēc ārstēšanas. Režīma neievērošana var veicināt zobu stāvokļa pārmaiņas, tādēļ vienīgais veids, kā saglabāt zobu rindas vienmērīgumu – nēsāt reteineri katru dienu vismaz daļu no diennakts laika.
Kādas neertības var sagādāt reteineris?
Uzsākot lietot reteineri, konstrukcija sākotnēji var izraisīt paaugstinātu siekalu izdalīšanos un ietekmēt runu – tā ir normāla parādība, kas izzudīs dažu dienu laikā.
Vai ir atļauts noņemt reteineri?
Pastāv divi reteineru veidi: neizņemamie un izņemamie. Izņemamo fiksatoru ir atļauts noņemt. Tomēr, ja jūsu ārsts ir ieteicis nēsāt reteineri visu dienu, tad noņemt to ir ieteicams tikai tad, ja tas nepieciešams, piemēram, reteinera notīrīšanai vai pirms sporta nodarbībām. Noņemot fiksatoru, tas jāglabā aizsargkastē.
Ko darīt, ja es nodarbojos ar kontakta sporta veidiem?
Šajā gadījumā var izmantot aizsargkapi, kas pasargās zobus no bojājumiem. Tas īpaši ir nepieciešams tad, ja jūs aizraujaties ar kontakta sporta veidiem, skeitbordu, jāšanas sportu un peldēšanu.
Vai ir jāmaina ēšanas paradumi?
Nēsājot reteineri, speciāli mainīt savus ierastos ēšanas paradumus nav nepieciešams, tomēr ir ieteicami atsevišķi ierobežojumi. Piemēram, ir ieteicams izvairīties no saldām uzkodām un dzērieniem ārpus ēdienreizēm un pirms gulētiešanas – tas palīdzēs saglabāt labu veselību ne tikai jūsu zobiem, bet arī figūrai un organisma kopumā. Tāpat ir ieteicams atteikties no lipīgu īrisu, cietu konfekšu un košļājamās gumijas ar cukuru lietošanas uzturā – tas var veicināt zobu un reteinera bojājumus.
Kā jātīra zobi?
Nēsājot reteineri, rūpīgi ir jāievēro mutes dobuma higiēna. Ja jūs nēsājat izņemamo fiksatoru, pirms zobu tīrīšanas tas ir jāizņem. Zobi jātīra ne mazāk kā divas minūtes, izmantojot fluoru saturošas zobu pastas. Uzmanīgi iztīriet reteineri ar zobu birsti un izskalojiet ar vēsu ūdeni. Pilnvērtīgai mutes dobuma higiēnai izmantojiet zobu diegu un alkoholu nesaturošu mutes skalojamo līdzekli. Neēdiet un nedzeriet 20 minūšu laikā pēc mutes skalojamā līdzekļa lietošanas.
Ja jūs nēsājat neizņemamo reteineri, izmantojiet tā tīrīšanai speciālas interdentālās birstes un zobu diegu (tāpat kā to darījāt brekešu nēsāšanas laikā), lai tādējādi izvairītos no zobu aplikuma, zobakmens un tiem sekojošo zobu problēmu veidošanās. Sīkāku informāciju par mutes dobuma kopšanu jūs varēsiet saņemt pie mūsu ortodonta, daktera Alkadi.
Vai regulāri ir jāapmeklē zobārsts?
Regulāra zobu veselības pārbaude pie zobārsta ir ļoti svarīga gan ārstēšanās laikā, gan pēc tās. Pastāvīgi apmeklējot speciālistu, ir iespējams izvairīties no zobu veselības stāvokļa pasliktināšanās un kļūdām mutes dobuma kopšanā.
Neaizmirstiet paņemt līdzi reteineri katras vizītes laikā, lai ārsts varētu pārbaudīt, vai ortodontiskā konstrukcija ideāli fiksē zobus un vai nav nepieciešama individuāla korekcija.
Ko darīt, ja netika ievērots reteinera nēsāšanas režīms vai reteineris pazudis?
Šajā gadījumā nepieciešams pēc iespējas ātrāk pieteikties vizītei pie ortodonta. Nav jāatliek vizīte pie speciālista, jo reteinera nenēsāšana var izraisīt zobu kustīgumu un tieksmi atgriezties sākotnējā stāvoklī.