Daudziem cilvēkiem zobārsta apmeklējums izraisa stresu, kas turklāt nereti vēl tiek pastiprināts ar bažām par to, ko drīkst un ko nedrīkst darīt pirms zobārstniecības klīnikas apmeklējuma.
Mēs esam sagatavojuši jums vairākus ieteikumus, kas palīdzēs, lai vizīte pie speciālista būtu komfortablāka. Jāpiebilst, ka arī Jūsu ārstējošais ārsts noteikti novērtēs šādu Jūsu sagatavotību!
Padoms Nr.1. Par zobu veselību jārūpējas regulāri
Pienācīgas, pastāvīgas rūpes par zobiem – tas ir zobu un smaganu veselības stūrakmens. Vienreizēja “ģenerālā tīrīšana” dienu pirms zobārsta apmeklējuma nesniegs vēlamo rezultātu. Papildus obligātajai zobu tīrīšanai no rīta un vakarā, izmantojot ārstnieciski-profilaktisko zobu pastu un mutes dobuma skalojamo līdzekli, ir būtiski izmantot zobu birsti pēc jebkuras ēdienreizes.
Tāpat nedrīkst aizmirst arī par papildu līdzekļiem – zobu diegu un zobu irrigatoriem – , kas palīdzēs likvidēt ēdiena daļiņas no zobu starpām un mazinās aplikuma veidošanos uz zobu emaljas. Šādas rūpes palīdzēs uzturēt mutes dobuma veselību labā stāvoklī un būs laba smaganu un zobu problēmu novēršanas profilakse.
Padoms Nr.2. Pirms vizītes pie zobārsta nav ieteicams lietot “līpošus” pārtikas produktus
Daudzi pārtikas produkti (saldumi, ogļhidrātiem bagāta pārtika) veido zobu emaljas aplikumu, tādā veidā apgrūtinot ārstam profilaktisko apskati un precīzas diagnozes noteikšanu. Pirms ārsta apmeklējuma nav ieteicams lietot uzturā “līpošus” pārtikas produktus, tādus kā, piemēram, īrisa konfektes, šokolāde, siers, desa.
Labāk iztikt ar vieglu maltīti, kurā dota priekšroka dārzeņiem un augļiem. Pēc tam jānotīra zobi un mute rūpīgi jāizskalo. Jūsu zobārsts būs pateicīgs par šādu tālredzīgu sagatavošanos vizītei.
Padoms Nr.3. Ieteicams lietot mazāk krāsojošu dzērienu un nesmēķēt
Tēja, kafija, sarkanvīns, gāzētie dzērieni, cigaretes – tie nav labākie zobu emaljas draugi, jo veicina tumša vai dzeltenīga aplikuma veidošanos uz zobiem. Tādēļ ir ieteicams ierobežot to lietošanu vai izmantot balinošos mutes dobuma skalošanas līdzekļus, kas palīdzēs novērst “krāsaino” aplikumu.
Taču tai pašā laikā viena kafijas vai tējas tase pirms zobārsta apmeklējuma ir pilnībā pieļaujama, it īpaši, ja uz klīniku esat atnācis jau laicīgi un kādu laiku ir jāgaida, lai tiku pie daktera. Jebkurā gadījumā – pirms apskates sākuma ārsts piedāvās izskalot muti ar speciālu šķidrumu.
Padoms Nr.4. Pēc iespējas izvairīties no “aromātiskas” pārtikas
Pirms zobārsta apmeklējuma nav ieteicams lietot uzturā ēdienus, kuru sastāvā ir sīpoli vai ķiploki, gaļa, siers. Tāpat nedrīkst lietot alkoholu, tajā skaitā alu. Šo produktu sastāvā ir vielas, kas izraisa raksturīgu aromātu, un šis aromāts kādu laiku saglabājas arī pēc zobu tīrīšanas un mutes dobuma skalošanas.
Padoms Nr.5. Ja jums ir slikta pašsajūta, pārceliet vizīti
Infekcijas un vīrusu slimības (ARS, gripa, angīna, herpess, elpceļu saslimšanas, iesnas) nav labākie sabiedrotie zobu ārstēšanas laikā, jo šīs saslimšanas paaugstina iekaisuma veidošanās risku un var veicināt sarežģījumu rašanos. Ja jūsu problēma nav tāda, kurai nepieciešama nekavējoša ārstēšana (asas sāpes, sabrucis zobs), labāk atlieciet vizīti pie zobārsta līdz brīdim, kad būsiet vesels.
Un, protams, neaizmirstiet, ka precizitāte – tā ir karaļu laipnība. Ja kādu iemeslu dēļ jūs nevarat ierasties norunātajā laikā, piezvaniet uz klīniku un pārceliet vizīti.