Anestēzija, smieklu gāze un zobu ārstēšana miegā
Zobārstniecības procedūras dažkārt var radīt satraukumu, īpaši, ja iepriekš bijusi nepatīkama pieredze pie zobārsta. Tomēr, izvairoties no zobārsta apmeklējuma baiļu vai potenciāla diskomforta dēļ, zobu veselība tiek pakļauta riskam. Dental Art profesionālo zobārstu komanda ir apņēmusies nodrošināt visaugstākā līmeņa aprūpi mierīgā un komfortablā vidē. Mūsu anestēzijas un sedācijas iespējas ir pielāgotas pacienta individuālajām vajadzībām, samazinot zobārsta vizītes radīto satraukumu un diskomfortu.
Uzzini vairāk par katru no Dental Art piedāvātajiem sedācijas un anestēzijas veidiem:
PIESAKIES ZOBĀRSTA KONSULTĀCIJAI
Piesakieties zobārsta konsultācijai un noskaidro, kurš sāpju un satraukuma mazinošais līdzeklis būtu piemērotākais Tev!
PIETEIKT VIZĪTIZobu ārstēšana miegā
Kas ir intravenoza sedācija jeb zobu ārstēšana miegā?
Vai ir iespējams ārstēt zobus bez sāpēm un bailēm? Jā, protams! Tas tiešām ir iespējams, ja jūs izvēlēsieties zobu ārstēšanu miegā, jeb, lietojot medicīnas terminoloģiju, intravenozu sedāciju. Īsuma par sedāciju – kad tiek pielietota intravenoza sedācija, samaņa tiek nomākta un šo stāvokli rūpīgi kontrolē anesteziologs. Nomierinošais līdzeklis tiek ievadīts tieši vēnā un ievadītais medikaments padarīs jūs ļoti miegainu. Kamēr ilgst šīs stāvoklis, zobārsts veiks nepieciešamo ārstēšanu.
Kāpēc var būt nepieciešama intravenoza sedācija (zobu ārstēšana miegā)?
Tas ir ideāls veids, kā palīdzēt jums atslābināties, ja jūs satraucaties par zobu ārstēšanu, ir izteikts rīstīšanās reflekss vai, ja Jums ir paredzēta procedūra, kas var izraisīt diskomfortu (piemēram, sarežģīta kanālu tīrīšana, zobu esktrakcija vai ir jāizdara liels darba apjoms vienā reizē). Sedācijas iedarbības laikā jūs atradīsieties miega stāvoklī, kas ir ideāli piemērots pacientiem, kuri vēlas izvairīties no urbja trokšņa un vibrācijas. Jūs neko neatcerēsieties par procedūras gaitu un pēc stundas varēsiet doties uz mājām.
Vai sedācijai (zobu ārstēšana miegā) ir droša?
Intravenoza sedācija ir ļoti droša, jo to uzrauga speciāli apmācīts zobārsts, kā arī anesteziologs.
Sedācijai ir šāda iedarbība:
- tā samazina jūsu nemieru un liek jums justies atviegloti;
- tā liek jums justies miegaini;
- jūs neko neatcerēsieties par procedūru.
Jāatnāk uz konsultāciju, lai noskaidrotu vai sedācija jums ir piemērota;
Ja lietojat kādas zāles, turpiniet tās lietot kā ierasts;
Neēdiet un nedzēriet neko vismaz 6 stundas pirms procedūras;
*Nāciet uz klīniku kopā ar atbildīgo pieaugušo – pavadoni.
Lūdzu nenāciet uz procedūru kopā ar bērniem.
*Jūsu pavadonim ir jābūt vismaz 18 gadu vecam un personīgi jums pazīstamam. Pavadonim jāierodas un jāpaliek klīnikā kopā ar jums. Šim cilvēkam jāspēj pavadīt vai aizvest jūs mājās un parūpēties par jums visas atlikušās dienas garumā.
KUR NOTIEK ZOBU LABOŠANA AR intravenoza SEDĀCIJU?
Ārstēšana tiks veikta Dental Art klīnikā, vienā no zobārstu kabinetiem. Procedūras laikā kabinetā pastāvīgi uzturēsies ārsts anesteziologs, kurš kontrolēs jūsu stāvokli. Jūsu pavadonis varēs sagaidīt jūs pēc procedūras uzgaidamajā telpā.
KĀ NOTIEK INTRAVENOZAS SEDĀCIJAS PROCEDŪRA?
Pirms procedūras jums būs jāparaksta piekrišana par to, ka jūs piekrītat zobu labošanai miegā ar anesteziologa uzraudzību. Personāls izskaidros riskus, ieguvumus un alternatīvas, pirms viņi jūs lūgs parakstīt piekrišanas veidlapu.
Jūsu asinsspiediens tiks pārbaudīts pirms un pēc procedūras.
Ļoti plāna plastmasas caurule tiks ievietota jūsu vēnā vienā no rokām. Tad tiks ievadīts medikaments, kas ātri padarīs jūs ļoti miegainu un atvieglotu.
Procedūras gaitā jūsu pirkstam tiks piestiprināta ierīce, kas noteikts pulsu un skābekļa līmeni (saturāciju).
Kā arī intravenozas sedācijas laikā jums tiks dota vietējā anestēzija. Vajadzēs pāris minūtes, lai injekcija iedarbotos un nodrošinātu, ka jūs nejūtīsiet sāpes ārstēšanas laikā.
Miega garums ir atkarīgs no nepieciešamo ārstēšanas darbu apjoma.
KAS NOTIEK PĒC intravenozas SEDĀCIJAS?
Jums būs jāpaliek mūsu uzgaidāmajā telpā, līdz būsiet gatavs doties projām. Atkopšanās parasti aizņem aptuveni stundu.
Dienā, pēc intravenozās sedācijas:
- nepalieciet vieni – brauciet mājās ar savu pavadoni, ja iespējams – ar automašīnu;
- nebrauciet ar velosipēdu vai motociklu;
- nestrādājiet ar mehānismiem;
- nelietojiet alkoholu;
- neatgriezieties darbā un neparakstiet juridiskus un citus svarīgus dokumentus.
Atcerieties, ka sedācija ne vienmēr var būt piemērota metode, tādēļ, pirms jūs izvēlaties ārstēt zobus miegā, jums noteikti jāapmeklē zobārsta konsultācija. Tas vajadzīgs, lai zobārsts pārliecinātos, ka zobu ārstēšana miegā jums būs piemērota un droša metode – ārstam ir jānovērtē gan jūsu vispārējais veselības stāvoklis, gan zobu stāvoklis.
PIESAKIES SEDĀCIJAS KONSULTĀCIJAI
Piesakieties sedācijas konsultācijai pie kāda no mūsu zobārstiem un uzziniet, vai zobu ārstēšana miegā (sedācija) ir Jums piemērota.
Smieklu gāze
inhalējama Sedācija ar smieklu gāzes palīdzību
Par smieklu gāzi ikdienā sauc slāpekļa oksīdu. Tā ir inhalējama sedācijas metode, kuru pielieto arī zobārstniecībā. Tā nomāc bailes un sniedz pacientam miera sajūtu. Kā rezultātā mūsu pacienti ir amzirsuši, ko nozīmē vārdi “Man bail iet pie zobārsta!”.
Amerikāņu kompānija Matrx dažu gadu garumā izstrādāja ierīci, kurā tiek veidots nomierinošs elpojamais sajaukums, kurš par 30% sastāv no skābekļa un par 70% no smieklu gāzes. Tas ir drošs aparāts ar elektronisku vadību, ar sistēmu, kas pasargā no kļūdām sajaukuma daudzuma aprēķinā. Smieklu gāzes padeve ierīcē ir automatizēta. ASV, Lielbritānijas un Izraēlas klīniku ārsti jau sen un veiksmīgi pielieto smieklu gāzi zobārstniecībā. Šai tehnoloģijai ir maz kontrindikāciju, un to plaši izmanto tieši bērnu zobārstniecībā. Mūsu ārsti izmanto sedāciju, lai mazie pacienti neizjustu stresu un nebaidītos regulāri nākt pie zobārsta.
Kā norit procedūra ar smieklu gāzi?
Caur deguna masku līdzeklis nonāk deguna dobumā, bet izelpotais gaiss tiek novākts ar lielātruma sūkni. Zobārsts ņemot vērā pacienta vecumu un veselības stāvokli nosaka devu un pēc nepieciešamības var to grozīt procedūras laikā.
Kamēr pacients ieelpo smieklu gāzi, viņš jūt atslabinājumu un mieru. Pacients ir samaņā, viņš spēj reaģēt un sarunāties ar zobārstu. Pēc procedūras beigām maska tiek noņemta. Tad smieklu gāzes iedarbība uzreiz tiek pārtraukta.
Procedūru laikā pacients izjūt emocionālu komfortu, atslabinājumu un mieru. Bet pats galvenais — nekādas bailes!
Ko ir svarīgi zināt par inhalējamo sedāciju:
- Sedācja nav pretsāpju līdzeklis, tai ir tikai neliels pretsāpju efekts. Izvairīties no sāpīgām sajūtām, ārstējot zobus, palīdz tikai narkoze vai lokālie pretsāpju preparāti.
- Sedācija nav narkoze.
- Gāze pilnībā tiek izvadīta no organisma pēc tās iedarbības beigām, tāpēc uzreiz pēc procedūras ar sedācijas pielietošanu pacients var sēsties pie stūres.
Zobārsta pienākums — izveidot komfortablus psiholoģiskus apstākļus bērnam, savādāk gāze nepalīdzēs izvairīties no nepatīkamiem pārdzīvojumiem.
Zobārsti rekomendē sedāciju pirmās vizītes laikā, izņemot gadījumus, kad pacients ir ļoti mazs un nevar sarunāties ar zobārstu, vai kad ir citas kontrindikācijas. Pieaugušajiem pacientiem sedācija ir ieteicama, ja ir izteiktas bailes no zobārsta. Ir jāņem vērā, ka pieaugušajiem ir vairāk kontrindikāciju smieklu gāzes lietošanai, piemēram, hroniskas slimības, alkohola atkarība, galvas traumas utt.
Bērniem ir iespējams pielietot sedāciju ar smieklu gāzi, kad tie sasnieguši apzinīgu vecumu – bērns pats var sarunāties ar ārstu un ļauj sev uzvilkt masku. Šo sedācijas veidu iesakām bērniņiem no 4 gadu vecuma.
Pateicoties tam, ka mūsu klīnika piedāvā ārstēt zobus ar sedāciju, vairāki pacienti ir veiksmīgi tikuši galā pat ar ielaistām stomatoloģiskām problēmām.
Anestēzija
Anestēzijas veidi
Lai pacientam nodrošinātu nesāpīgu zobārstniecības procedūru norisi, mūsdienu zobārstniecība piedāvā efektīvas anestēzijas metodes. Zobārstniecības procedūras parasti tiek veiktas zem vietējās (lokālās) anestēzijas, kas uz noteiktu laiku padara nejūtīgu ārstējamo vietu. Pirms stomatoloģiskās manipulācijas zobārsts pacientam veic anestēzijas injekciju. Zobārstam tas ļauj droši veikt nepieciešamo zobārstniecības procedūru, bet pacientam maksimāli izvairīties no nepatīkamām, sāpju sajūtām zobārstniecības procedūras laikā.
Anestēzijas procedūra
Pirms anestēzijas injekcijas zobārsts var veikt arī virsmas anestēziju, noklājot injekcijas vietu ar speciālu anestezējošo vielu, kas mazina gļotādas jutīgumu. Anestezējošās vielas ievades vietu un apjomu nosaka zobārsts atkarībā no ārstējamā zoba atrašanās vietas mutes dobumā, kā arī pacienta dzimuma un ķermeņa uzbūves. Adata, ar kuru tiek injicēta anestezējošā viela, ir ļoti tieva, tādēļ pacients parasti neizjūt nopietnu diskomforta sajūtu injekcijas laikā.
Anestezējošie medikamenti:
Atkarībā no pacienta vecuma un vispārējā veselības stāvokļa zobārsts izvēlas katram pacientam piemērotāko anestēzijas veidu. Uzzini vairāk par katru no anestezējošajiem medikamentiem, uzbīdot kursoru vai spiežot un katra no zemāk redzamajiem vielu nosaukumiem.
Artikaīns
Mepivakaīns
Lidokaīns
Pacientam pirms zobārstniecības procedūru uzsākšanas noteikti jāinformē zobārsts par savu veselības stāvokli, lai zobārsts varētu izvēlēties pacientam piemērotāko, drošāko un efektīvāko anestezējošo līdzekli!
Intranazālā sedācija
Kas ir intranazālā sedācija
Intranazālā sedācija ir moderna, bezadatas metode sedatīvu medikamentu ievadīšanai caur degunu, piedāvājot risinājumu izvēlēties zobus ārstēt ar sedāciju tiem, kam ir bail no šļircēm. Tāpat šīs sedācijas veids ir lielisks risinājums bērniem, kuriem zobārsta apmeklējums rada izteiktu uztraukumu. Zāles uzsūcas caur deguna gļotādām, palīdzot pacientam justies mierīgi un relaksēti. Intranazālā sedācija ir viegla līmeņa un tās laikā pacients ir pie pilnas samaņas, taču jūtas atslābināti. Jāņem vērā, ka intranazālās sedācijas iedarbības efekts ir neilgs, tāpēc tā nebūs piemērota sarežģītām zobārstniecības procedūrām.
Procedūras norise
Intranazālās sedācijas medikamentus ievada ar deguna aerosola palīdzību, piedāvājot bezadatas alternatīvu, kas nodrošina ātru sedāciju bez diskomforta. Pacients paliek pie apziņas visu zāļu iedarbības laiku, ir spējīgs reaģēt uz norādījumiem, bet jūtas mierīgi un komfortabli. Šī metode ir īpaši noderīga pacientiem ar vieglu vai vidēji smagu trauksmes sajūtu vai īsākām zobārstniecības procedūrām.
priekšrocības
- Bez šļirces: Ideāli piemērots pacientiem, kuri baidās no adatām.
- Mazāk satraukuma: palīdz mazināt bailes un uztraukumu, kas saistītas ar zobārsta apmeklējumiem.
- Intranazālā sedācija ir kā alternatīva smieklu gāzei.
Intranazālā sedācija ir piemērota:
- Pacientiem, kuriem ir neliels satraukums zobārsta vizītes laikā.
- Pacientiem, kuriem nav paredzēta ilga, sarežģīta zobārstniecības procedūra.
- Bērniem, kuri baidās no zobārsta.
Vispārējā narkoze
Kas ir vispārējā narkoze jeb dziļā sedācija?
Dziļo sedāciju jeb vispārējo narkozi izmanto sarežģītākām zobārstniecības procedūrām, kad pacients tiek ievietots pilnīgas bezsamaņas stāvoklī. Vispārējās narkozes medikamentu iedarbības laikā pacients ir pilnīgā apziņas un sāpju zuduma stāvoklī. Šo sedācijas veidu ievada un uzrauga pieredzējis anesteziologs, nodrošinot pacienta drošību visas procedūras laikā.
Procedūras norise un tās priekšrocības
Pirms dziļās sedācijas medikamentu ievadīšanas pacients tiek rūpīgi pārbaudīts, lai noteiktu vai šis sedācijas veids ir pacienta individuālajam veselības stāvoklim drošs. Šo pārbaudi veic pieredzējis anesteziologs. Ja pacienta veselības stāvoklis ir piemērots zobu ārstēšanai vispārējā narkozē, tad plānotās procedūras laikā tiek ievadīts anestēzijas līdzeklis, ievietojot pacientu bezsamaņas stāvoklī. Visas procedūras laikā anesteziologs rūpīgi uzrauga pacienta veselības rādītājus, kontrolējot vielu padevi, kas nodrošina pacienta drošību un komfortu visa procesa laikā. Šī metode ir lieliski piemērota sarežģītu un ilgu zobārstniecības procedūru gadījumā, pacientiem ar izteiktu satraukumu, rīstīšanās refleksu vai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
priekšrocības
- Procedūras laikā nejutīsiet nekādas sāpes vai diskomfortu.
- Procedūru uzraudzīs pieredzējis anesteziologs.
- Efektivizēts zobārsta darbs
Dziļā sedācija ir piemērota:
- Pacientiem, kuriem ir paredzēta ilga, sarežģīta zobārstniecības procedūra.
- Pacientiem, kuriem ir izteiktas vai pat paniskas bailes no zobārsta.
- Pacientiem, kuru veselības stāvokli anesteziologs ir novērtējis kā piemērotu dziļajai sedācijai.
PIESAKIES ZOBĀRSTA KONSULTĀCIJAI
Piesakieties zobārsta konsultācijai un noskaidro, kurš sāpju un satraukuma mazinošais līdzeklis būtu piemērotākais Tev!