Vai ir iespējams ārstēt zobus bez sāpēm un bailēm? Jā, protams! Tas tiešām ir iespējams, ja jūs izvēlēsieties zobu ārstēšanu miegā, jeb, lietojot medicīnas terminoloģiju, intravenozu sedāciju (IV sedācija).
Ja jums ir uztraukums sakarā ar zobu labošanu vai jums ir procedūra, kas var izraisīt lielu diskomfortu, intravenoza sedācija ir efektīvs un drošs līdzeklis, kas ir domāts tieši jums. Īsuma par sedāciju – kad tiek pielietota intravenoza sedācija, samaņa tiek nomākta un šo stāvokli rūpīgi kontrolē anesteziologs. Nomierinošs līdzeklis tiek ievadīts tieši vēnā un ievadītais medikaments padarīs jūs ļoti miegainu. Kamēr ilgst šīs stāvoklis, zobārsts veiks nepieciešamo ārstēšanu.
Kāpēc man var būt nepieciešama IV sedācija?
Tas ir ideāls veids, kā palīdzēt jums atslābināties, ja jūs satraucaties par zobu ārstēšanu, vai Jums ir paredzēta procedūra, kas var izraisīt diskomfortu (piemēram, sarežģīta kanālu tīrīšana, zobu esktrakcija vai ir jāizdara liels darba apjoms vienā reizē).
Kādi ir ieguvumi? Procedūras laikā jūs atradīsieties miega stāvoklī, kas ir ideāli piemērots pacientiem, kuri vēlas izvairīties no urbja trokšņa un vibrācijas. Jūs neko neatcerēsieties par procedūras gaitu un pēc stundas varēsiet doties uz mājām.
Vai ir kādi riski?
IV sedācija ir ļoti droša, jo to uzrauga speciāli apmācīts zobārsts, ka arī anesteziologs. IV sedācijai ir šādas sekas:
- tā samazina jūsu nemieru un liek jums justies atviegloti;
- tā liek jums justies miegaini;
- jūs neko neatcerēsieties par procedūru.
Kas ir nepieciešams, lai sagatavotos IV sedācijai?
- Atnākt uz konsultāciju pie zobārsta un noskaidrot, vai zobu ārstēšana miegā jums ir piemērota;
- Ja lietojat kādas zāles, turpiniet tās lietot kā ierasts;
- Neēdiet un nedzēriet neko vismaz 3-4 stundas pirms procedūras;
- Nāciet uz klīniku kopā ar atbildīgo pieaugušo. Jūsu pavadonim ir jābūt vismaz 18 gadu vecam un personīgi jums pazīstamam. Pavadonim jāierodas un jāpaliek klīnikā kopā ar jums. Šim cilvēkam jāspēj pavadīt vai aizvest jūs mājās un parūpēties par jums visas atlikušas dienas garumā. Lūdzu nenāciet uz procedūru kopā ar bērniem.
Kur notiek zobu labošana ar IV sedāciju?
Ārstēšana tiks veikta Dental Art klīnikā, vienā no zobārstu kabinetiem. Procedūras laikā kabinetā pastāvīgi uzturēsies ārsts anesteziologs, kurš kontrolēs jūsu stāvokli. Jūsu pavadonis varēs sagaidīt jūs pēc procedūras uzgaidamajā telpā.
Kā notiek intravenozas sedācijas procedūra?
- Pirms procedūras jums būs jāparaksta piekrišana par to, ka jūs piekritat zobu labošanai miegā ar anesteziologa uzraudzību. Personāls izskaidros riskus, ieguvumus un alternatīvas, pirms viņi jūs lūgs parakstīt piekrišanas veidlapu.
- Jūsu asinsspiediens tiks pārbaudīts pirms un pēc procedūras.
- Ļoti plāna plastmasas caurule tiks ievietota jūsu vēnā vienā no rokām. Tad tiks ievadīts medikaments, kas ātri padarīs jūs ļoti miegainu un atvieglotu.
- Procedūras gaitā jūsu pirkstam tiks piestiprināta ierīce, kas noteikts pulsu un skābekļa līmeni (saturāciju).
- Kā arī IV sedācijas laikā jums tiks dota vietējā anestēzija. Vajadzēs pāris minūtes, lai injekcija iedarbotos un nodrošinātu, ka jūs nejūtīsiet sāpes ārstēšanas laikā.
- Miega garums ir atkarīgs no nepieciešamo ārstēšanas darbu apjoma.
Kas notiek pēc IV sedācijas?
Jums būs jāpaliek mūsu uzgaidāmajā telpā, līdz būsiet gatavs doties projām. Atkopšanās parasti aizņem aptuveni stundu. Dienā, kad jums bija intravenoza sedācija:
- nepalieciet vieni – brauciet mājās ar savu pavadoni, ja iespējams – ar automašīnu;
- nebrauciet ar velosipēdu vai motociklu;
- nestrādājiet ar mehānismiem;
- nelietojiet alkoholu;
- neatgriezieties darbā un neparakstiet juridiskus un citus svarīgus dokumentus.
Atcerieties, ka sedācija ne vienmēr var būt piemērota metode, tādēļ, pirms jūs izvēlaties ārstēt zobus miegā, jums noteikti jāapmeklē zobārsta konsultācija. Tas vajadzīgs, lai zobārsts pārliecinātos, ka zobu ārstēšana miegā jums būs piemērota un droša metode – ārstam ir jānovērtē gan jūsu vispārējais veselības stāvoklis, gan zobu stāvoklis.
Sedācija — labākais risinājums pacientam un ārstam
Kas ir sedācija? Sedācija — tā ir pacienta ievadīšana pusmiega stāvoklī ar smieklu gāzes palīdzību. Virspusējas sedācijas metode, kuru pielieto zobārstniecībā, apspiež bailes un sniedz pacientam miera sajūtu. Kā rezultātā mūsu pacienti ir amzirsuši, ko nozīmē vārdi “Man bail iet pie zobārsta!”.
ASV, Lielbritānijas un Izraēlas klīniku ārsti jau sen un veiksmīgi pielieto smieklu gāzi zobārstniecībā. Šai tehnoloģijai ir maz kontrindikāciju, un to plaši izmanto tieši bērnu stomatoloģijā. Mūsu ārsti izmanto sedāciju, lai mazie pacienti neizjustu stresu un nebaidītos regulāri nākt pie zobārsta.
Parasti mazs bērns nespēj izturēt stomatoloģiskajā krēslā vairāk par 10 minūtēm, bet procedūras ilgums ar sedāciju var pagarināties līdz 40-60 minūtēm, kas ļauj stomatologam izārstēt vairākus zobus vienā reizē. Tas būtiski samazina vizīšu skaitu pie zobārsta.
Kā darbojas sedācija?
Par smieklu gāzi ikdienā sauc slāpekļa oksīdu. Šī gāze vairāku desmitgažu laikā tika veksmīgi pielietota ķirurģijā un ģinekoloģijā.
Amerikāņu kompānija Matrx dažu gadu garumā izstrādāja ierīci, kurā tiek veidots nomierinošs elpojamais sajaukums, kurš par 30% sastāv no skābekļa un par 70% no smieklu gāzes. Tas ir drošs aparāts ar elektronisku vadību, ar sistēmu, kas pasargā no kļūdām sajaukuma daudzuma aprēķinā. Gāzes padeve ierīcē ir automatizēta.
Caur deguna masku līdzeklis nonāk deguna dobumā, bet izelpotais gaiss tiek novākts ar lielātruma sūkni. Zobārsts ņemot vērā pacienta vecumu un veselības stāvokli nosaka devu un pēc nepieciešamības var to grozīt procedūras laikā.
Kamēr pacients ieelpo smieklu gāzi, viņš jūt atslabinājumu un mieru. Pacients ir samaņā, viņš spēj reaģēt un sarunāties ar zobārstu. Pēc procedūras beigām maska tiek noņemta. Tad smieklu gāzes iedarbība uzreiz tiek pārtraukta.
Procedūru laikā pacients izjūt emocionālu komfortu, atslabinājumu un mieru. Bet pats galvenais — nekādas bailes!
Ko ir svarīgi zināt par sedāciju:
- Sedācja nav pretsāpju līdzeklis, tai ir tikai neliels pretsāpju efekts. Izvairīties no sāpīgām sajūtām, ārstējot zobus, palīdz tikai narkoze vai lokālie pretsāpju preparāti.
- Sedācija nav narkoze. Gāze pilnībā tiek izvadīta no organisma pēc tās iedarbības beigām, tāpēc uzreiz pēc procedūras ar sedācijas pielietošanu pacients var sēsties pie stūres.
- Zobārsta pienākums — izveidot komfortablus psiholoģiskus apstākļus bērnam, savādāk gāze nepalīdzēs izvairīties no nepatīkamiem pārdzīvojumiem. Stomatologi rekomendē sedāciju pirmās vizītes laikā, izņemot gadījumus, kad pacients ir ļoti mazs un nevar sarunāties ar zobārstu, vai kad ir citas kontrindikācijas.
- Pieaugušajiem pacientiem sedācija ir ieteicama, ja ir izteiktas bailes no stomatologa. Ir jāņem vērā, ka pieaugušajiem ir vairāk kontrindikāciju smieklu gāzes lietošanai, piemēram, hroniskās slimības, alkoholiskā atkarība, galvas traumas utt.
- Bērniem ir iespējams pielietot sedāciju ar smieklu gāzi, kad tie sasnieguši apzinīgu vecumu – bērns pats var sarunāties ar ārstu un ļauj sev uzvilkt masku. Šo sedācijas veidu iesakām bērniņiem no 4 gadu vecuma.
Zobu ārstēšana bez sāpēm un bailēm ir realitāte!
Pateicoties tam, ka mūsu klīnika piedāvā ārstēt zobus ar sedāciju, vairāki pacienti ir veiksmīgi tikuši galā pat ar ielaistām stomatoloģiskām problēmām.
Nebaidīties no zobu ārstēšanas ir viegli! Pamēģiniet!
Lai pacientam nodrošinātu nesāpīgu zobārstniecības procedūru norisi, mūsdienu zobārstniecība piedāvā efektīvas anestēzijas metodes. Zobārstniecības procedūras parasti tiek veiktas zem vietējās (lokālās) anestēzijas, kas uz noteiktu laiku padara nejūtīgu ārstējamo vietu. Pirms stomatoloģiskās manipulācijas zobārsts pacientam veic anestēzijas injekciju. Stomatologam tas ļauj droši veikt nepieciešamo zobārstniecības procedūru, bet pacientam maksimāli izvairīties no nepatīkamām, sāpju sajūtām zobārstniecības procedūras laikā.
Anestēzijas procedūra
Pirms anestēzijas injekcijas zobārsts var veikt arī virsmas anestēziju, noklājot injekcijas vietu ar speciālu anestezējošo vielu, kas mazina gļotādas jūtīgumu. Anestezējošās vielas ievades vietu un apjomu nosaka zobārsts atkarībā no ārstējamā zoba atrašanās vietas mutes dobumā, kā arī pacienta dzimuma un ķermeņa uzbūves. Adata, ar kuru tiek injicēta anestezējošā viela, ir ļoti tieva, tādēļ pacients parasti neizjūt nopietnu diskomforta sajūtu injekcijas laikā. Atkarībā no pacienta vecuma un vispārējā veselības stāvokļa zobārsts izvēlas katram pacientam piemērotāko anestēzijas veidu.
Anestezējošie medikamenti:
- Artikaīns. Visbiežāk pielietotais anestēzijas līdzeklis mūsdienu zobārstniecībā. Anestezējošā viela ļoti ātri sāk iedarboties – ap 2 minūtēm pēc injekcijas. Injicējot pacienta augšžoklī, ļauj saglabāt nejūtīgumu līdz 2 stundām, apakšžoklī – 4-5 stundas. Tā kā anestezējošais līdzeklis satur adrenalīnu, tas netiek pielietots zobārstniecības procedūru veikšanai vecāka gadagājuma cilvēkiem, grūtniecēm, kā arī cilvēkiem ar asinsspiediena un sirds problēmām.
- Mepivakaīns. Līdzeklim ir ilgāks iedarbības sākuma laiks (3-5 minūtes), kā arī mazāks kopējās iedarbības laiks. Veicot anestēziju pacienta apakšžoklī, mepivakaīns ļauj saglabāt nejūtīgumu 3-4 stundas, bet augšžoklī – 1-1,5 stundas. Mepivakaīns kā anestezējošā viela nesatur adrenalīnu un parasti tiek pielietota, veicot zobārstniecības manipulācijas vecāka gadagājuma cilvēkiem, grūtniecēm, kā arī cilvēkiem ar sirds un asinsspiediena problēmām.
- Lidokaīns. Šo anestezējošo līdzekli visbiežāk pielieto bērnu zobārstniecībā. Lidokaīna iedarbības laiks un ilgums ir tāds pats kā mepivakaīnam. Arī šis anestezējošais līdzeklis nesatur adrenalīnu, taču ķīmisko īpašību dēļ ir piemērotāks anestēzijas līdzeklis bērniem.
Pacientam pirms zobārstniecības procedūru uzsākšanas noteikti jāinformē zobārsts par savu veselības stāvokli, lai zobārsts varētu izvēlēties pacientam piemērotāko, drošāko un efektīvāko anestezējošo līdzekli!