Endodontija ir zobu kanālu tīrīšanas procedūra, kas tiek veikta gadījumos, ja dažādu zobu defektu dēļ ir cietuši pacienta zoba mīkstie audi – zoba pulpa (zoba nervs un zoba asinsvadi, kas atrodas zoba kanālā). Tā rezultātā zoba mīkstajos audos rodas iekaisuma process, kas sākotnējā (akūtajā) stadijā pacientam izraisa spēcīgas, asas zoba sāpes, bet, iekaisuma procesam turpinoties, tas pāriet hroniskā formā. Pacients izteiktas sāpes vairs var neizjust, taču infekcija turpina izplatīties dziļāk pa zoba saknes kanālu, iekļaujot arī žokļa. Endodontijas procedūra tiek veikta, lai attīrītu infekcijas skarto zoba kanālu. Procedūru veic, ja pacienta zobu skāris dziļais kariess, spēcīga zobu erozija vai nodilums (abrāzija), kā arī, ja zobs ir bijis traumēts un tā rezultātā ir cietuši zoba mīkstie audi.
Endodontijas procedūras norise:
Endodontija ir procedūra, kuras laikā tiek ārstēts zoba kanāls, attīrot to no iekaisušiem audiem, baktērijām un citiem iekaisuma izraisītājiem. Procedūras norise ir atkarīga no iekaisuma procesa smaguma. Ja rentgenoloģiskajā izmeklēšanā pirms procedūras zobārsts konstatē, ka iekaisums nav sasniedzis pacienta žokļa kaulu, bet tikai zoba kanālu, tad endodontijas procedūra var tikt veikta pat vienā zobārsta apmeklējuma reizē. Taču, ja iekaisums ir smags un zobārsts konstatē iekaisumu arī žokļa kaulā zem cietušā zoba saknes, procedūra tiek veikta divos piegājienos. Endodontijas procedūra tiek veikta, izmantojot vietējo anestēziju.
Endodontijas procedūras apraksts:
- Zobārsts izņem kariozās masas un izveido piekļuvi zoba kanālam.
- Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zoba kanāls tiek apstrādāts un paplašināts.
- Zoba kanāla sienas tiek ķīmiski apstrādātas, lai nogalinātu baktērijas un noņemtu bojātos zoba audus.
- Turpmākā procedūras norise atkarīga no iekaisuma procesa pakāpes:
– Ja rentgenoloģiskajā izmeklēšanā pirms procedūras iekaisums žokļa kaulā nav konstatēts, zobārsts var noslēgt endodontijas procedūru tajā pašā pacienta apmeklējuma reizē. Zobārsts dezinficē zoba kanālu un sapilda to ar gutaperču. Līdz ar to endodontijas procedūra tiek pabeigta, un zobārsts var turpināt tālāko zobu kroņu atjaunošanu.
– Savukārt, ja rentgenoloģiskajā izmeklēšana konstatēts, ka iekaisuma process ir smags un tā rezultātā ir izveidojies iekaisums arī žokļa kaulā, tad zobārsts zoba kanālā ievieto speciālas, dezinficējošas zāles, nosedzot zoba kanāla atveri ar pagaidu plombu uz apmēram divām nedēļām.
- Pēc divām nedēļām, kad iekaisuma simptomi ir pilnībā izzuduši, zobārsts noņem pacientam pagaidu plombu, kā arī izņem zoba kanālā iepriekš ievietotās zāles. Zoba kanāls vēlreiz tiek apstrādāts ar medikamentiem un sapildīts ar gutaperču – endodontijas procedūra tiek pabeigta, un zobārsts var turpināt tālāko zobu kroņu atjaunošanas procesu.
Endodontiskā pārārstēšana ir atkārtota zobu kanālu tīrīšanas procedūra. To nepieciešams veikt gadījumos, ja pirmreizējā endodontijas procedūra ir bijusi neveiksmīga, ja endodontija nav nodrošinājusi pilnīgu iekaisuma likvidēšanu zem zoba saknes (žokļa kaulā) vai iekaisuma process atsācies pēc ilgāka laika. Iekaisuma process var attīstīties dziļāk pacienta žokļa kaulā, veicinot zoba sāpes un kustīgumu. Minētās problēmas, laicīgi nenovērstas, var izraisīt pilnīgu zoba zaudēšanu.
Endodontisko pārārstēšanu nepieciešams veikt:
- Ja pirmreizējās endodontijas laikā zoba kanāls nav bijis līdz galam sapildīts ar gutaperču, un tādēļ zoba kanālā palikušo baktēriju dēļ ir sācies iekaisuma process zem saknes (žokļa kaulā).
- Zoba kanālu fizioloģisko īpatnību dēļ (līki zoba kanāli, kanāli ar atzarojumiem, aizaudzis kanāls), kā rezultātā zoba kanāls palika līdz galam nesapildīts vai netika konstatēts.
- Zoba restaurācija nav bijusi veiksmīga, tika skarti zoba mīkstie audi un rezultātā attīstījies iekaisums.
Endodontiskās pārārstēšanas procedūra:
- Tiek veikts zoba un žokļa kaula rentgens, lai konstatētu iekaisuma procesu.
- Zobārsts no pārārstējamā zoba kanāla izņem pildījumu (gutaperču, zobārstniecības cementu vai pastu).
- Pārārstējamā zoba kanāls tiek mehāniski attīrīts un ķīmiski apstrādāts.
- Zoba kanāls tiek sapildīts ar medikamentiem un noslēgts ar pagaidu plombu uz 2-4 nedēļām.
- Pēc norādītā laika zoba kanālu sapilda ar gutaperču un veic RTG novērošanu (pēc 1 mēneša, 3 mēnešiem un 6 mēnešiem). Ja iekaisums žokļa kaulā sāk mazināties, var uzsākt tālāko zoba kroņa atjaunošanu.