Zobu higiēna ir profilaktiska zobārstniecības procedūra, kurai ir ļoti svarīga nozīme labas zobu un smaganu veselības saglabāšanai. Zobu higiēnista apmeklējums vismaz divas reizes gadā pacientam ļauj regulāri kontrolēt savu zobu veselību un uzturēt zobus veselus. Zobu higiēnas procedūras laikā ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem un medicīniskiem līdzekļiem tiek iztīrītas visas grūti sasniedzamās mutes dobuma daļas, likvidējot kaitīgās zobu aplikuma baktērijas un zobakmeni, kas ir galvenie zobu un smaganu problēmas izraisošie faktori.

Zobu aplikums un zobakmens

Zobu aplikums ir mīksta masa, kas veidojas no ēdiena paliekām un mutē galvenokārt uzkrājas gar smaganu malām pie zobu kakliņiem, zobu starpās un zobu rievās (fisūrās) uz kožamās virsmas. Atsevišķi pārtikas produkti, piemēram, saldumi un miltu izstrādājumi, melnā tēja un kafija pastiprināti veicina aplikuma veidošanos. Negatīva ietekme uz zobu veselību ir arī smēķēšanai – nikotīna iedarbībā pastiprināti veidojas zobu aplikums, bet zobi iegūst dzeltenīgi brūnu nokrāsu (līdzīgs efekts ir arī kafijai). Ja zobu aplikums netiek laikus notīrīts, tas baktēriju iedarbības rezultātā sacietē un pārvēršas par zobakmeni, bojājot zobu emalju un veicinot smaganu kabatu palielināšanos. Tā rezultātā pacientam var attīsties zobu kariess, kā arī nopietnas smaganu saslimšanas – gingivīts un parodontīts. Laikus neārstētas, minētās slimības var izraisīt zobu kustīgumu un vēlāk arī pilnīgu zobu zaudēšanu.

Zobu higiēnas nepieciešamība

Tādas ikdienas rūpes par zobiem kā zobu tīrīšana un zobu diega lietošana ir obligātas, taču jāņem vērā, ka ar zobu birsti un zobu diegu nav iespējams pilnībā likvidēt baktēriju izraisīto zobu aplikumu un zobakmeni, jo zobu birste un zobu diegs nenodrošina piekļuvi visām mutes dobuma daļām. Līdz ar to, tajās mutes vietās, kurām ir ierobežota piekļuve, pastāv iekaisuma un infekcijas rašanās risks. Lai izvairītos no iepriekš minētajām problēmām, regulāri jārūpējas par zobu higiēnu gan mājas apstākļos, gan jāapmeklē zobu higiēnists vismaz divas reizes gadā.

Zobu higiēnas procedūra

Pirms procedūras zobu higiēnists izvērtē pacienta zobu stāvokli, kā arī ar speciālu zobārstniecības instrumentu kontroles nolūkos pārbauda pacienta smaganu kabatu dziļumu. Tādā veidā iespējams noteikt, vai nav sācies smaganu atkāpšanās process – paradontoze. Ja zobu higiēnists konstatē, ka ap pacienta zobiem sakrājies daudz zobu aplikuma un zobus skāris liels zobakmens, zobu higiēnas procedūra tiek veikta vairākos seansos (divos vai vairāk), savukārt, ja zobu aplikums un zobakmens ir salīdzinoši neliels, procedūra tiek veikta viena seansa laikā.

Procedūras norise

 • Ja pacienta zobi ir jūtīgi, pirms zobu higiēnas procedūras zobārsts pacientam veic virsmas anestēziju, kas mazina gļotādas jūtīgumu.
 • Gadījumā, ja pacienta zobus skāris liels zobu aplikums un zobakmens, sākotnēji zobi tiek attīrīti ar ultraskaņas skeileri. Šai procedūrai parasti nepieciešami vismaz divi seansi. Kad lielās zobu aplikuma un zobakmens masas ir noņemtas ar skeileri, zobu higiēnists turpina procedūru, izmantojot zobārstniecības instrumentus. Ja zobu aplikums un zobakmens ir neliels, procedūra tiek veikta vienas vizītes laikā, izmantojot tikai zobārstniecības instrumentus.
 • Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobu higiēnists noņem zobu aplikumu un likvidē zobakmeni. Zobu higiēnists nopulē pacienta zobus ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīra ar zobu diegu. Pēc tam nepieciešamības gadījumā pacienta zobi tiek apstrādāti ar sodas strūklu, lai piešķirtu zobiem nelielu balinošu efektu.
 • Tā kā zobu higiēnas procedūras laikā tiek pakļauts iedarbībai zobu emaljas aizsargslānis (pelīkula), procedūras noslēgumā pacienta zobi tiek apstrādāti ar speciālu, fluoru saturošu gelu (fluora aplikāciju), kas mineralizē zobus un pilnībā atjauno emaljas aizsargslāni, pasargājot zobu no baktēriju iedarbības.
 • Pusstundu pēc zobu higiēnas procedūras pacientam nedrīkst ēst, dzert, kā arī skalot muti, savukārt, vismaz 12 stundas pēc procedūras nav ieteicams lietot uzturā krāsainu pārtiku un dzērienus.

Svarīgi ievērot

Neatkarīgi no pacienta vecuma un zobu veselības stāvokļa zobu higiēnas procedūra jāveic regulāri, vismaz divas reizes gadā. Pacientiem ar sirds slimībām, cukura diabētu, kā arī grūtniecēm un smēķētājiem zobu higiēnu ieteicams veikt vēl biežāk, jo šiem cilvēkiem smaganas ir jūtīgākas un pastiprināti veidojas zobu aplikums. Pacientiem ar neizņemamajām zobu protēzēm un implantiem higiēnas procedūra ir tikpat nozīmīga kā pacientiem ar dabīgajiem zobiem, jo arī uz mākslīgi restaurētiem zobiem veidojas zobu aplikums un zobakmens, ko pilnībā likvidēt var tikai zobu higiēnas procedūras laikā.

Higiēnista apmeklējums vienu reizi gadā

Pacientiem, kuriem ir laba zobu un smaganu veselība, zobu higiēnista apmeklējums vismaz vienu reizi gadā nepieciešams kā profilaktiska procedūra. Regulārs zobu higiēnista apmeklējums ir ļoti svarīgs, lai varētu ilgstoši uzturēt labā līmenī zobu un smaganu veselību. Zobu higiēnas procedūras laikā ar zobārstniecības instrumentiem un medicīniskiem līdzekļiem zobu higiēnists iztīra visas grūti sasniedzamās mutes dobuma daļas, likvidējot kaitīgās zobu aplikuma baktērijas un zobakmeni. Procedūras noslēgumā pēc pacienta vēlmes zobus apstrādā ar sodas strūklu, lai piešķirtu zobiem nelielu balinošu efektu. Zobu higiēnista apmeklējums pacientam ļauj gan regulāri kontrolēt savu zobu veselību, gan palīdz uzturēt zobus veselus. Pacientiem ar sirds slimībām, cukura diabētu un smēķētājiem zobu higiēnu ieteicams veikt vēl biežāk, jo šiem cilvēkiem smaganas ir jūtīgākas un pastiprināti veidojas zobu aplikums.

Zobu aplikums un zobakmens – galvenie zobu un smaganu problēmu izraisītāji

Zobu aplikums ir mīksta masa, kas veidojas no ēdiena paliekām. Mutē tas galvenokārt uzkrājas gar smaganu malām pie zobu kakliņiem, zobu starpās un zobu rievās (fisūrās) uz kožamās virsmas – vietās, kuras ir grūti sasniedzamas ar zobu birsti. Atsevišķi pārtikas produkti, piemēram, saldumi un miltu izstrādājumi, melnā tēja un kafija pastiprināti veicina aplikuma veidošanos. Ļoti negatīva ietekme uz zobu veselību ir arī smēķēšanai – nikotīna iedarbībā pastiprināti veidojas zobu aplikums, bet zobi iegūst dzeltenīgi brūnu nokrāsu (līdzīgs efekts ir arī kafijai). Ilgstoši uzkrājoties zobu aplikumam, tas sacietē, kā rezultātā izveidojas zobakmens. Tādas ikdienas rūpes par zobiem kā zobu tīrīšana un zobu diega lietošana ir obligātas, taču ar zobu birsti un zobu diegu mājas apstākļos nav iespējams pilnībā likvidēt baktēriju izraisīto zobu aplikumu un zobakmeni. Līdz ar to, tajās mutes vietās, kurām ir ierobežota piekļuve (zobu starpās, zobu rievās), rodas pastiprināts iekaisuma un infekcijas rašanās risks. Tādēļ pacientiem, kuriem ikdienā nav sūdzību par zobu veselību, lai izvairītos no iepriekš minētajām problēmām, regulāri ne tikai jārūpējas par zobu higiēnu mājas apstākļos, bet arī ne retāk kā reizi gadā jāapmeklē zobu higiēnists.

Profilaktiskā mutes dobuma higiēnas procedūra

Pirms procedūras zobu higiēnists izvērtē pacienta zobu stāvokli, kā arī ar speciālu zobārstniecības instrumentu kontroles nolūkos pārbauda pacienta smaganu kabatu dziļumu. Tādā veidā iespējams noteikt, vai nav sācies smaganu atkāpšanās process – paradontoze. Ja zobu higiēnists konstatē, ka ap pacienta zobiem sakrājies daudz zobu aplikuma un zobus skāris liels zobakmens, zobu higiēnas procedūra atsevišķos gadījumos var tikt veikta vairākos seansos, tomēr visbiežāk profilaktiskā zobu higiēnas procedūra tiek veikta viena seansa laikā.

Procedūras norise:

 • Ja pacienta zobi ir jutīgi, pirms zobu higiēnas procedūras zobārsts pacientam veic virsmas anestēziju, kas mazina gļotādas jutīgumu, – uz zobiem uzklāj anestezējošo gēlu.
 • Gadījumā, ja pacienta zobus skāris liels zobu aplikums un zobakmens, sākotnēji zobi tiek attīrīti ar ultraskaņas skeileri. Kad lielās zobu aplikuma un zobakmens masas ir noņemtas ar skeileri, zobu higiēnists turpina procedūru, izmantojot zobārstniecības instrumentus.
 • Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobu higiēnists noņem zobu aplikumu un likvidē zobakmeni. Zobu higiēnists nopulē pacienta zobus ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīra ar zobu diegu.
 • Pēc pacienta vēlmes zobi tiek apstrādāti ar sodas strūklu, kas piešķir zobiem nelielu balinošu efektu.

Tā kā zobu higiēnas procedūras laikā tiek pakļauts iedarbībai zobu emaljas aizsargslānis (pelīkula), procedūras noslēgumā pacienta zobi tiek apstrādāti ar speciālu, fluoru saturošu gēlu (fluora aplikāciju), kas mineralizē zobus un pilnībā atjauno emaljas aizsargslāni, pasargājot zobu no baktēriju iedarbības. Pusstundu pēc zobu higiēnas procedūras pacientam nedrīkst ēst, dzert, kā arī skalot muti, savukārt, vismaz 12 stundas pēc procedūras nav ieteicams lietot uzturā krāsainu pārtiku un dzērienus.

Higiēnista apmeklējums vienu reizi gadā

Pacientiem, kuru zobi ir pilnībā vai daļēji restaurēti ar zobu protēzēm vai implantiem, zobu higiēnas procedūrai ir ne mazāk svarīga nozīme kā pacientiem ar dabīgajiem zobiem. Tā kā arī ap mākslīgi restaurētiem zobiem veidojas zobu aplikums un zobakmens, ko nevar pilnībā likvidēt mājas apstākļos, pacientiem nepieciešams vismaz reizi gadā apmeklēt zobu higiēnistu, lai pārbaudītu smaganu veselības stāvokli un iztīrītu mutes dobumu no kaitīgajām aplikuma baktērijām. Regulāri veikta zobu higiēna palīdz ilgstoši saglabāt dabīgo zobu, kā arī smaganu veselību, nepieļaujot zobu bojājumus veidošanos, smaganu atkāpšanos, gingivīta un periodontīta attīstību.

Mutes dobuma higiēnas procedūra pacientiem ar protēzēm vai zobu implantiem

Pirms procedūras zobu higiēnists izvērtē pacienta dabīgo zobu (ja tie ir) un kopējo mutes dobuma veselības stāvokli, kā arī pārbauda smaganu veselību – ar speciālu instrumentu novērtē smaganu kabatu dziļumu. Tas speciālistam ļauj noteikt, vai nav sācies smaganu atkāpšanās process. Higiēnas procedūras laikā, zobu

Procedūras norise:

 • Ja pacientam ir jutīgas smaganas un zobi, pirms zobu higiēnas procedūras zobārsts pacientam veic virsmas anestēziju, kas mazina gļotādas jūtīgumu, – uz smaganām uzklāj anestezējošo gēlu.
 • Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobu higiēnists attīra zobu implantus un protēzes no baktērijām.
 • Gadījumā, ja pacientam saglabājušies dabīgie zobi un tos skāris liels zobu aplikums un zobakmens, sākotnēji zobi tiek attīrīti ar ultraskaņas skeileri. Kad lielās zobu aplikuma un zobakmens masas ir noņemtas ar skeileri, zobu higiēnists turpina procedūru, izmantojot zobārstniecības instrumentus.
 • Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobu higiēnists noņem zobu aplikumu un likvidē zobakmeni. Zobu higiēnists nopulē pacienta zobus ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīra ar zobu diegu.

Protēžu higiēna mājas apstākļos   

Lai zobu protēžu, pacienta dabīgo zobu un mutes dobuma higiēna būtu veselīga, nepieciešams ievērot vairākus izņemamo zobu protēžu un mutes dobuma kopšanas nosacījumus:

Uz nakti zobu protēzes jāizņem ārā, lai atpūtinātu mutes dobuma gļotādu, kā arī mazinātu kariesa un aplikuma veidošanās risku. Miega laikā siekalu izdalīšanās ir mazāka, tādēļ siekalas nenodrošina mutes dobuma attīrīšanu no baktērijām.

Zobu protēzes jātīra ar zobu birsti, izņemot tās ārā no mutes. Ir pieejamas arī speciālas zobu birstes un pastas, kas paredzētas zobu protēžu tīrīšanai.

Izņemot zobu protēzi no mutes, nepieciešams rūpīgi notīrīt arī savus zobus. Pat, ja paša zobi nav saglabājušies, ar ultra-mīkstu vai ķirurģisko zobu birsti jāiztīra mutes dobums, lai stimulētu asinsriti un notīrītu izveidojušos aplikumu.

Lai nodrošinātu zobu protēzes higiēnu, ieteicams izmantot speciālās šķīstošās tabletes, kas šķīst ūdenī un dezinficē zobu protēzi.

Plati uz implantiem ieteicams divas-trīs reizes dienā pēc ēdienreizēm izņemt ārā un tīrīt ar speciāli šim nolūkam paredzētu zobu birsti. Tāpat noteikti jāiztīra arī implantu abatmenti un gļotāda ap tiem. Tādā veidā iespējams novērst aplikuma sakrāšanos uz zobu plates un ap implantiem, novēršot iekaisuma rašanās risku. Pacientiem ar zobu implantiem jāņem vērā, ka smaganu veselībai ir īpaši liela nozīme efektīvai zobu implantu funkcionēšanai – neveselas smaganas un smaganu atkāpšanās process var izraisīt zobu implantu kustīgumu un izkrišanu.

Pacientiem ar periodontītu (smaganu atkāpšanos) regulāra profesionālā mutes dobuma higiēna ir īpaši svarīga, lai saglabātu smaganu veselību pēc iespējas augstākā līmenī un nepieļaututurpmāku problēmas attīstību, kas var veicināt pat zobu zaudēšanu. Ja zobu higiēnists, veicot pacienta zobu un smaganu apskati, konstatē, ka sākusies periodontīta attīstība un nopietna smaganu atkāpšanās, pirms zobu higiēnas pacientam noteikti jāapmeklē periodontologs. Speciālists izvērtēs problēmas nopietnību un nepieciešamības gadījumā veiks dziļās kiretāžas procedūru, lai attīrītu periodontālās kabatas no baktērijām un apturētu problēmas attīstību.

Pēc dziļās kiretāžas procedūras pacientiem regulāri, vismaz reizi trijos mēnešos, jāapmeklē zobu higiēnists, lai veiktu profesionālo zobu higiēnu. Procedūras laikā zobu higiēnists iztīra pacienta mutes dobumu no zobu aplikuma baktērijām un likvidē zobakmeni, nepieļaujot baktēriju tālāku postošu iedarbību uz pacienta smaganām.  

Procedūras norise:

 • Pacientiem ar periodontītu stingri jāievēro regulāra un pilnvērtīga mutes dobuma higiēna mājas apstākļos, kā arī reizi trijos mēnešos jāveic profesionālās zobu higiēnas procedūra.
 • Ja pacienta zobi ir jutīgi, pirms zobu higiēnas procedūras zobārsts pacientam veic virsmas anestēziju, kas mazina gļotādas jutīgumu, – uz zobiem uzklāj anestezējošo gēlu.
 • Gadījumā, ja pacienta zobus skāris liels zobu aplikums un zobakmens, sākotnēji zobi tiek attīrīti ar ultraskaņas skeileri. Kad lielās zobu aplikuma un zobakmens masas ir noņemtas ar skeileri, zobu higiēnists turpina procedūru, izmantojot zobārstniecības instrumentus.
 • Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobu higiēnists noņem zobu aplikumu un likvidē zobakmeni. Zobu higiēnists nopulē pacienta zobus ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīra ar zobu diegu.
 • Pēc pacienta vēlmes zobi tiek apstrādāti ar sodas strūklu, kas piešķir zobiem nelielu balinošu efektu.

Tā kā zobu higiēnas procedūras laikā tiek pakļauts iedarbībai zobu emaljas aizsargslānis (pelīkula), procedūras noslēgumā pacienta zobi tiek apstrādāti ar speciālu, fluoru saturošu gēlu (fluora aplikāciju), kas mineralizē zobus un pilnībā atjauno emaljas aizsargslāni, pasargājot zobu no baktēriju iedarbības. Pusstundu pēc zobu higiēnas procedūras pacientam nedrīkst ēst, dzert, kā arī skalot muti, savukārt, vismaz 12 stundas pēc procedūras nav ieteicams lietot uzturā krāsainu pārtiku un dzērienus.

Higiēnista apmeklējums divas reizes gadā

Rūpēm par zobu higiēnu un profesionāla zobu higiēnista apmeklējumiem jau agrā bērnībā jākļūst par ierastu bērna veselības profilakses sastāvdaļu. Zobu higiēnista apmeklējums ļaus gan regulāri kontrolēt bērna zobu veselību un uzturēt to labā līmenī, gan sekmēs mazā pacienta uzticēšanos zobārstam un drošības sajūtu nākotnē, ja būs nepieciešamas nopietnākas zobārstniecības procedūras.

Pirmā vizīte pie zobu higiēnista

Pirmo reizi bērnu pie zobu higiēnista ieteicams vest divu gadu vecumā. Šai vizītei ir ļoti būtiska iepazīšanās nozīme. Mazais pacients iepazīstas ar zobārsta kabinetu, pasēž un pabraukā zobārstniecības krēslā, bet zobārsts tikmēr aprunājas ar bērnu un cenšas radīt pēc iespējas drošāku un patīkamāku savstarpējas uzticēšanās atmosfēru.

Pirmajā reizē mazajam pacientam netiek veiktas zobārstniecības procedūras. Ja bērns vēlas un atļauj zobārstam apskatīt viņa zobus, tad speciālists to izdara, bet, ja mazais pacients nevēlas, tad tas netiek darīts. Galvenais – bērns ir iepazinies ar zobārstu un atmosfēru zobārstniecības iestādē. Liela loma uzticības veidošanā pret zobārstu ir arī vecākiem – pirms nākšanas uz zobārstniecības klīniku jāizstāsta, kas tajā sagaida mazo pacientu –zobārsts parunāsies, parādīs krēslu un apskatīsies zobus. 

Zobu higiēnas procedūra bērniem

Nākamajās vizītēs, kad mazais pacients jau kļuvis vecāks (trīs-četru gadu vecumā) un iepazinies ar zobārstu, tiek veikta saudzīga zobu higiēnas procedūra. Pirms tam speciālists pārbauda bērna zobu veselības stāvokli, konstatējot, vai nav attīstījies zobu kariess. Zobu higiēna tiek veikta tikai ar zobu birsti un speciālu zobu pastu.

Tā kā bērniem līdz pusaudža vecumam, ievērojot pienācīgu mutes dobuma higiēnu, zobakmens visbiežāk neveidojas, zobus higiēnas procedūras laikā netiek izmantoti zobārstniecības instrumenti. Bērniem vizītei pie zobu higiēnista ir arī izglītojoša nozīme, jo šādā veidā mazais pacients apgūst pirmos soļus patstāvīgai zobu higiēnas ievērošanai mājas apstākļos.

Procedūras norise:

 • Zobārsts saudzīgi iztīra mazā pacienta zobus ar zobu birsti un speciālu zobu pastu, likvidējot lielākās zobu aplikuma masas no pacienta zobiem.
 • Bērna zobus izdiego, lai likvidētu zobu aplikumu grūtāk sasniedzamās daļās – zobu starpās.
 • Profilaktiskos nolūkos uz zobiem tiek uzlikta fluora aplikācija – speciāls gēls, kas stiprina zobu emaljas aizsargslāni (pelīkulu).
 • Nepieciešamības gadījumā speciālists var ieteikt lietot arī fluora tabletes.
 • Zobu higiēnists izstāsta un parāda mazajam pacientam pareizas zobu tīrīšanas kustības un pārrunā mutes higiēnas ievērošanas nozīmi.     
 • Vecākiem bērniem (visbiežāk jau pusaudža vecumā, sākot augt pastāvīgajiem zobiem) zobu higiēnas procedūrā tiek izmantoti arī zobārstniecības instrumenti un, ja izveidojies zobakmens, arī ultraskaņas skeileris.

Bērnu zobu higiēna – ieteikumi

Vecākiem ir rūpīgi jāseko līdzi, kā bērns ievēro zobu higiēnu un aptuveni līdz astoņu gadu vecumam jāpalīdz tīrīt zobus, jo līdz šim laikam visbiežāk bērniem vēl nav noformējušās pareizas zobu tīrīšanas kustības.

Lai izslēgtu bīstami lielu zobu pastas norīšanas iespēju, uz zobu birstes tā jāuzliek ne vairāk kā zirņa lielumā.

Piena zobi ir stipri pakļauti kariesa iedarbībai – t.s. piena pudeļu kariess rodas, ja mazam bērnam regulāri dod dzert saldinātus dzērienus – cukurs ļoti nelabvēlīgi ietekmē zobu emalju.

Ieteicams mācīt bērnam pareiza uztura pamatus, līdz minimumam samazinot mielošanos starp ēdienreizēm, saldās uzkodas un dzērienus.

Higiēnista apmeklējums divas reizes grūtniecības laikā

Grūtniecība ir īpašs laiks sievietes dzīvē, kura laikā rūpēs par gaidāmo mazuli visbiežāk izmainās gan topošo māmiņu dzīvesveids, gan ēšanas paradumi. Grūtniecības iespaidā mainās arī organisma imūnsistēmas darbība, kā rezultātā sievietes organisms var kļūt uzņēmīgāks pret dažāda veida slimībām un infekcijām. Minētie faktori ietekmē arī zobu veselību, tādēļ topošajām māmiņām īpaši svarīgas ir rūpes par labu mutes dobuma higiēnu, vismaz divas reizes grūtniecības laikā apmeklējot zobu higiēnistu.

Zobu veselība un higiēna grūtniecības laikā

Ēšanas paradumu maiņa (biežākas ēšanas reizes, vairāk sāļu un saldu pārtikas produktu uzturā), hormonu līmeņa paaugstināšanās organismā un organisma imūnsistēmas pavājināšanās veicina pastiprinātu aplikuma un zobakmens veidošanos ap zobiem, kā arī smaganu asiņošanu. Grūtniecības laikā nedaudz mainās arī siekalu sastāvs, un siekalas nespēj tik efektīvi attīrīt mutes dobumu no kaitīgajām baktērijām. Tādēļ topošajām māmiņām ļoti svarīgas ir rūpes par zobu veselību gan mājās (zobu tīrīšana, zobu diega lietošana), gan profesionāla zobu higiēnas procedūra. Zobārsta apmeklējums ļaus arī kontrolēt kopējo mutes dobuma veselības stāvokli, laikus novēršot nopietnu zobu problēmu rašanos. Grūtniecības laikā tas ir īpaši svarīgi, jo laikus nenovērsts iekaisums un infekcija mutes dobumā var nelabvēlīgi ietekmēt arī mazuļa veselību.

Zobu higiēnas procedūra grūtniecēm

Uzsākot zobu higiēnas procedūru, speciālists pārbauda topošās māmiņas zobu un smaganu veselības stāvokli. Ar speciālu zobārstniecības instrumentu tiek pārbaudīts smaganu kabatu dziļums, lai noteiktu iespējamās smaganu atkāpšanās pazīmes. Procedūras laikā netiek izmantots ultraskaņas skeilieris, jo vibrācijas, kas rodas ultraskaņas iedarbībā, var nelabvēlīgi ietekmēt mazuļa veselību.

Procedūras norise:

 • Ja pacientes zobi ir jutīgi, pirms zobu higiēnas procedūras zobārsts pacientam veic virsmas anestēziju, kas mazina gļotādas jutīgumu, – uz zobiem uzklāj anestezējošo gēlu.
 • Zobu higiēnists ar zobārstniecības instrumentiem noņem zobu aplikuma un zobakmens masas.
 • Zobu higiēnists nopulē pacientes zobus ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīra ar zobu diegu.
 • Pēc pacientes vēlmes zobi tiek apstrādāti ar sodas strūklu, kas piešķir zobiem nelielu balinošu efektu.
 • Procedūras noslēgumā zobu higiēnists uz pacientes zobiem var uzlikt fluora aplikāciju – zobu aizsargslāni (pelīkulu) stiprinošu gelu.  

Zobu higiēnas ieteikumi grūtniecēm

Lietot fluoru saturošas zobu pastas – tās stiprina zobu emalju, kas grūtniecības laikā kļūst jūtīgāka, un veicina kalcija saglabāšanos zobu emaljas sastāvā. Pēc ārsta ieteikuma var lietot arī fluora tabletes.

Lietot kalciju saturošus preparātus – tie nepieciešami gan zobu emaljas stiprināšanai, gan veselīgai mazuļa attīstībai.

Viena no grūtniecības laikam raksturīgajām iezīmēm, kas galvenokārt rodas pastiprinātas hormonu veidošanās ietekmē, var būt slikta dūša no rīta. Šādā gadījumā, kuņģa sula nonāk saskarē ar zobu emalju un pastiprināti iedarbojas uz to, izmainot zobu emaljas pH līmeni. Tādēļ, ja ir bijusi slikta dūša, stundu pēc tam ieteicams netīrīt zobus, lai pastiprināti netraumētu zobu emalju.

Noteikti apmeklēt zobu higiēnistu grūtniecības otrajā trimestrī.

Ja pacienta zobu emalja ir pavājināta zobārstniecības procedūru rezultātā vai veselības stāvokļa dēļ (piemēram, grūtniecības laikā), uz pacienta zobiem tiek uzlikta fluora aplikācija, kas stiprina zobu emaljas aizsargslāni (pelīkulu) un nodrošina mineralizācijas pakāpes paaugstināšanos zobos. Tādas zobārstniecības procedūras kā zobu fotobalināšana vai balināšana mājas apstākļos var veicināt pastiprinātu zobu jutīgumu, kas rodas, pavājinoties zobu emaljas aizsargslānim. Tādēļ pacientiem ieteicams pēc minētajām procedūrām veikt fluora aplikāciju pie zobārsta vai zobu higiēnista, tādējādi normalizējot zoba emaljas izturību pret ārējām iedarbībām. Fluora aplikācijas procedūra ir īpaši svarīga arī pacientēm grūtniecības laikā un bērniem.

Fluora aplikācijas uzlikšana ir īsa procedūra, kas neaizņem vairāk par pāris minūtēm. Visbiežāk tā tiek veikta zobu higiēnista apmeklējuma laikā, procedūras noslēgumā. Uz pacienta zobiem tiek uzklāts speciāls, fluoru saturošs gēls, pēc aptuveni divām-trim minūtēm to noņemot. Fluors, kas ir aplikācijas sastāvā, pamazām iekļūst zobu emaljā un dentīnā, tādējādi stiprinot un mineralizējot zobu. Pēc procedūras vismaz diennakti nav ieteicams lietot uzturā cietu pārtiku.

Pieteikt vizīti tiešsaistē ar 15 Eur atlaidi

*gadījumos, kad pacienta izdevumus 100% apmērā sedz apdrošinātājs, priekšapmaksa tiek atgriezta pēc vizītes. Lūdzu ņemt vērā, ka priekšapmaksa netiek atgriezta, ja pacients neierodas uz vīzīti, kavē to vairāk par 5 minūtēm vai atceļ vizīti mazāk kā 24 stundas pirms vizītes. Laicīgi atceltas vizītes gadījumā (ne vēlāk, kā 24 stundas pirms vizītes) nauda tiek atgriezta uz pacienta iesnieguma pamata, kurā norādīts bankas konta numurs.

! Atlaide netiek piemērota, ja izmantojat citu akciju.

pieteikt apmeklējumu

PIRKT DĀVANU KARTI

BOOK ONLINE AND RECEIVE 15 EUR OFF YOUR APPOINTMENT

*in case 100% of the treatment price is covered by patient insurance, the deposit is reimbursed after attendance. Please note that the deposit is not returned in case of failure to attend the appointment; if attendance is more than 5 minutes late; or if cancellation is requested less than 24 hours before the appointment. Upon timely cancellation (no later than 24 hours before the booked appointment time) the sum is reimbursed upon request submitted by application specifying the bank account to receive the sum.

! The discount does not apply if you use another promotion

BOOK A VISIT​

BUY GIFT CARD

Pieteikt vizīti


  REZERVĒT VIZĪTI

  Sergejs Andrijevskis

  Sergejs ir zobārsts implantologs, mūsu klīnikas īpašnieks.

  Viņš ir pabeidzis Rīgas Stradiņa universitāti, ka arī MBA studijas. Sergejs maģistra grādu zobu implantoloģijā un zobārstniecības ķirurģijā ieguva Starptautiskajā Medicīnas koledžā (IMC), Vācijā.
  Profesijā nonācu tādēļ, ka mani interesēja medicīna un zobārstniecība. Ar laiku radās arī ideja par pašam savas zobārstniecības klīnikas atvēršanu.

  Brīvajā laikā, kura man gan nav ļoti daudz, labprāt dodos skriet, apmeklēju boksa treniņus un karstās jogas nodarbības. Interesē 20. gadsimta vēsture.
  Savā darbā vados pēc principa: stomatoloģija ir ne tikai medicīna, bet arī māksla!

  Zobu implanti ir zobu aizstājēji, kad traumas vai slimības gadījumā dabīgos zobus ir nācies zaudēt pavisam. Implants ir risinājums gan viena trūkstoša zoba aizvietošanai, gan pilnīga zobu trūkuma gadījumos, turklāt, ne vienmēr nepieciešamo implantu skaits ir vienāds ar trūkstošo zobu skaitu. Piemēram trīs blakus trūkstošu zobu gadījumā nepieciešami tikai divi implanti un tiltiņs, savukārt, lai aizvietu visu augšējo 16 zobu rindu, nepieciešami tikai četri implanti un tilts, tāpēc jebkura ārstēšana obligāti ir jāuzsāk ar kosultāciju pie speciālista, lai uzzinātu vislabāko risinajumu tieši savai situācijai un diemžēl vai par laimi tā visticāmāk atšķirsies no jekbkuras citas pieredzes stāsta.

  Pieteikt vizīti


   Pieteikt vizīti


    Abdulkarims Alkadi

    Karims ir mūsu zobārsts ortodonts.

    Viņš ir pabeidzis Rīgas Stradiņa universitāti, ka arī Damaskas universitāti, kur apguva visu par ortodontiju, sakodieniem un breketēm.

    Par zobārstu kļuvu tādēļ, ka man patīk palīdzēt citiem, man patīk redzēt smaidu pacientu sejās pēc tam, kad problēma ir novērsta un viņiem nekas vairs nesāp. Savukārt pēc ortodontiskās ārstēšanas man ir prieks redzēt patiešām laimīgus pacientus, kuri ir priecīgi par sasniegto rezultātu. Kad man ir brīvs laiks un iespējas, labprāt skatos filmas un ceļoju.

    Pieteikt vizīti


     PIETEIKT VIZĪTI


      PIETEIKT VIZĪTI


       Mēs nodrošinam vides pieejamību pacientiem ar ierobežotām funkcionālām spējām.

       Veicot pierakstu mūsu klīnikā, lūdzam informēt administratoru par palīdzības nepieciešamību, un mēs priecāsimies Jums palīdzēt!
       Jūsu vajadzībām ēkā ir izvietots pacēlājs, ir arī lifts, ka arī tualete ar pietiekami plašām durvīm.

       Detalizēta informācija par pakalpojumu saņemšanu personām ar funkcionālajiem traucējumiem pa tālruniem 29207418, 67278933.

       PIETEIKT VIZĪTI

       Jogita Habeka

       Jogita ir mūsu zobārste protēziste.

       Pieteikt vizīti


        JŪLIJA CIPĻAKOVA

        Julija ir mūsu zobu higiēniste.

        Pieteikt vizīti


         PIETEIKT VIZĪTI


          VAI
          REĢISTRĒJIETIES HIGIĒNAI ONLINE

          РЕЗЕРВИРУЙТЕ ВИЗИТ И ПОЛУЧИТЕ СКИДКУ 15 ЕВРО

          *в случаях, когда расходы пациента покрываются страховщиком на 100%, предоплата возвращается после визита. Обращаем ваше внимание, что предоплату не возвращаем, если пациент не пришел на прием, опаздывает более чем на 5 минут или отменяет визит менее чем за 24 часа до визита. В случае своевременной отмены визита (не позднее, чем за 24 часа до визита) денежные средства возвращаются на основании заявления пациента, в котором указан номер банковского счета.

          !Скидка не действует, если Вы используете другую акцию.

          ЗАПИСАТЬСЯ

          ПОДАРОЧНАЯ КАРТА​

          PIETEIKT VIZITI

          rezervē vizīti tiešsaistē ar 15 eiro atlaidi

          PIRKT DĀVANU KARTI

          PIETEIKT VIZITI

          rezervē vizīti tiešsaistē ar 15 eiro atlaidi

          PIRKT DĀVANU KARTI

          PIETEIKT VIZITI

          rezervē vizīti tiešsaistē ar 15 eiro atlaidi

          PIRKT DĀVANU KARTI

          Free ‘Travel Like a True Adventurer’ E-book

          1. Pakalpojuma sniegšanas adrese un kontaktinformācija

          Zobārstniecības klīnika “Dental Art”

          Krišjāņa Barona iela 20, 2.stāvs., LV-1010, Latvija

          Phone: +371 67278933 

          E-pasts: info@dentalart.lv 

          www.dentalart.lv

          2. Rezervācijas

          Pilna mutes dobuma higiēnas rezervāciju iespējams veikt mūsu mājas lapā, tiešsaistē izvēloties kādu no rezervācijai pieejamajiem datumiem un laikiem.

          Rezervācijai pieejamie datumi un laiki ir aktuāli brīdī, kad mājas lapas lietotājs uzsāk aktivitāti mājas lapā un tie atjaunojas ar regularitāti katras 10 minūtes. Tā kā pastāv iespēja, ka mājas lapas lietotāja rezervācijai izvēlētie datumi var tikt vienlaicīgi rezervēti arī izmantojot citus reālā laikā rezervācijām paredzētos kanālus, piemēram, telefonu vai citas tiešsaistes platformas, tad situācijās, kad būs radušies dubultas rezervācijas, klīnikas administrator sazināsies ar lietotāju, lai vienotos par izmaiņām veiktajā rezervācijā. Izmaiņas rezervācijā tiks piedāvātas atkarībā no apstākļiem, un ņemot vērā brīvo laiku pieejamību.

          Uzsākot rezervācijas procesu mājas lapā, lietotājam tiek dots laiks 10 minūtes, lai pabeigtu rezervāciju.

          Rezervācija ir uzskatāma par apstiprinātu, kad lietotājs ir norēķinājies par rezervāciju, izmantojot tiešsaistes maksājumu sistēmu mājas lapā, un rezervāciju sistēmā nav radušies dubultās rezervācijas, augstāk minēto iemeslu dēļ.

          Rezervāciju iespējams atcelt jebkurā laikā.

          Rezervācijas maksu atmaksā

          • 100% apmērā – atceļot ne mazāk kā 2 nedēļas pirms rezervācijas sākuma;
          • 50% apmērā – atceļot ne mazāk kā 1 nedēļu pirms rezervācijas sākuma;

          Atceļot rezervāciju mazāk kā 1 nedēļu pirms noteiktā datuma, maksa netiek atgriezta. Maksa netiek atgriezta arī neierašanās gadījumā.

          Ja neparedzamu apstākļu dēļ, pacientu nav iespējams pieņemt paredzētajā datumā rezervācijas maksa tiek atgriezta pilnā apmērā, bez laika ierobežojuma. Šādās situācijās tiek darīts viss iespējamais, lai pacientam palīdzētu atrast citu laiku procedūrai.

          3. Maksājumi

          Maksa par rezervāciju jāveic 10 eiro apmērā, kas ir daļa no gala summas, kas norādīta kā maksa par pakalpojumu jau pēc 10 eiro atlaides, kas piemērota par rezervācijas veikšanu tiešsaistē.

          Maksājumu iespējams veikt ar maksājumu karti rezervācijas laikā mājas lapā.

          Rezervācijas maksas atgriešana, gadījumā, ja rezervacija tiek atcelta saskaņā ar punktu 2, var aizņemt līdz pat 30 dienām, taču vairums maksājumu nepārsniegs 10 darba dienas no rezervācijas atcelšanas brīža.

          Mūsu mājas lapa izmanto digitālās drošības sertifikātu SSL (Secure Socket Layer), kas nodrošina lietotāja datu drošību un konfidencialitāti.

          Uzmanību: Ja maksājuma laikā rodas tehniskas problēmas un lietotājam netiek piedāvāta iespējam maksāt ar karti, lūgums rezervācijai izmantot citu e-pastu vai mēģināt veikt rezervāciju no citas ierīces.

          4. Privātuma politika un sīkdatnes

          SIA “Dental Art” ir veikusi visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu personas datu drošību un nepieļautu to nepamatotu nokļūšanu trešo personu rīcībā.

          • SIA “Dental Art” zobārstniecības klīnikas un/vai interneta vietnes  www.dentalart.lv apmeklēšanas laikā SIA “Dental Art” var saņemt informāciju, kas satur personas datus:
           1.1. iegūstot personas datus tiešā veidā (piemēram, vārds un uzvārds, personas kods, tālruņa numurs un e-pasta adrese)  ārstniecības procesa nodrošināšanai un ārtstniecības pakalpojuma kvalitātes kontrolei.
           1.2. par interneta vietnes www.dentalart.lv apmeklējumu informācija tiek iegūta arī netiešā veidā, piemēram: izmantojot sīkdatnes un/vai citus tehniskus līdzekļus. Šīs darbības mērķis ir uzraudzīt un nodrošināt labāku www.dentalart.lv izmantošanu un attīstību.
          • Personas datus SIA “Dental Art” apstrādā, ievērojot Fizisko personu datu aizsardzības likuma noteiktās prasības un citus Latvijas Republikas tiesību aktus, kas reglamentē personas datu apstrādi un aizsardzību. Apstrādājot un glabājot personas datus, SIA “Dental Art” izmanto organizatoriskus un tehniskus līdzekļus, kas nodrošina personas datu aizsardzību no nejaušas vai nelikumīgas atklāšanas, kā arī no jebkādas citas nelikumīgas apstrādes.
          • Izmantojot zobārstniecības klīnikas “Dental Art” pakalpojumus, Klients/Pacients piekrīt un atļauj SIA “Dental Art” reģistrēt, ievadīt, glabāt, sistematizēt, izmantot un jebkādā citā veidā apstrādāt personas datus, kurus Klients sniedz SIA “Dental Art”, tādā apjomā, kādā tas ir nepieciešams, un šādiem mērķiem:
           3.1 datu apstrāde ir nepieciešama ārstniecības procesa nodrošināšanai;
           3.2 dati ir nepieciešami Klienta/Pacienta identificēšanai un uzskaitei;
           3.3 dati ir nepieciešami saziņai un informēšanai (epasta un/ vai īsziņas sūtīšanai);
           3.4 dati ir nepieciešami citu saistību izpildes nodrošināšanai, kas izriet darījuma – ārstniecības procesa un tā nodrošināšanas.
          • SIA “Dental Art” nodrošina Klientu/Pacientu personas datu aizsardzību un drošību, to neizplatīšanu trešajām personām atbilstoši tam, kā to nosaka Fizisko personu datu aizsardzības likuma noteiktās prasības un citi Latvijas Republikas tiesību akti, kas reglamentē personas datu apstrādi un aizsardzību, tai skaitā arī ārstniecības iestādei saistošie LR normatīvie akti.
          • Klientam/Pacientam ir tiesības pieprasīt, lai viņa personas datus papildina vai labo, kā arī pārtrauc to apstrādi vai iznīcina tos, ja personas dati ir nepilnīgi, novecojuši, nepatiesi, vai arī tie vairs nav nepieciešami vākšanas mērķiem. Klients/Pacients jebkurā brīdī var pieprasīt savu datu dzēšanu. SIA “Dental Art” apņemas izpildīt šo Klienta prasību tādā apjomā, kamēr tā nav pretrunā ar ārstniecības iestādes darbību regulējošiem LR normatīvajiem aktiem.
          • Klientam/Pacientam, iesniedzot rakstiskā veidā pamatotu pieprasījumu, ir tiesības saņemt šādu informāciju par to, kādi Klienta/Pacienta personas dati SIA “Dental Art” rīcībā.
          • Klientu/Pacientu personas dati tiks glabāti ne ilgāk par termiņu, ko nosaka normatīvo aktu prasības.

          Google, viens no mūsu trešo personu reklāmdevējiem, var pievienot sīkfailus, lai radītu attiecīgās reklāmas, balstoties uz jūsu vēlmēm un jūsu apmeklējumu mūsu mājas lapā un citās vietnēs internetā. Jūs varat izvēlēties atteikties no Google sīkdatņu izmantošanu, apmeklējot Google reklāmas un satura tīkla privātuma politiku.

          Tas pats ir attiecināms arī uz Facebook. Facebook var pievienot sīkfailus, lai rādītu attiecīgās reklāmas, balstoties uz jūsu vēlmēm un jūsu apmeklējumu mūsu mājas lapā un citās vietnēs internetā. Jūs varat uzzināt vairāk par Facebook pielietotajām tehnoloģijām vai aizliegt Facebook izmantot sīkfailus sadaļā Konfidencialitāte.

          Mūsu jaunumu lapa vienmēr iekļaus saiti, lai atteiktos no jaunumu saņemšanas. Līdzko jūs būsiet attiecies no jaunumu saņemšanas jūsu e-pasts tiks dzēsts no mūsu e-pastu saraksta, kas tiek lietots jaunumu saņemšanai.

          Pieteikt vizīti


           SEMJONS GREDITORS

           Pieteikt vizīti


            Pieteikt vizīti


             Kristīne Zatirka

             Pieteikt vizīti


              PIETEIKT VIZITI

              rezervē vizīti tiešsaistē ar 15 eiro atlaidi

              PIRKT DĀVANU KARTI

              ЗАПИШИСЬ СЕЙЧАС