Zobu higiēna ir profilaktiska zobārstniecības procedūra, kurai ir ļoti svarīga nozīme labas zobu un smaganu veselības saglabāšanai. Zobu higiēnista apmeklējums vismaz divas reizes gadā pacientam ļauj regulāri kontrolēt savu zobu veselību un uzturēt zobus veselus. Zobu higiēnas procedūras laikā ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem un medicīniskiem līdzekļiem tiek iztīrītas visas grūti sasniedzamās mutes dobuma daļas, likvidējot kaitīgās zobu aplikuma baktērijas un zobakmeni, kas ir galvenie zobu un smaganu problēmas izraisošie faktori.
Zobu aplikums un zobakmens
Zobu aplikums ir mīksta masa, kas veidojas no ēdiena paliekām un mutē galvenokārt uzkrājas gar smaganu malām pie zobu kakliņiem, zobu starpās un zobu rievās (fisūrās) uz kožamās virsmas. Atsevišķi pārtikas produkti, piemēram, saldumi un miltu izstrādājumi, melnā tēja un kafija pastiprināti veicina aplikuma veidošanos. Negatīva ietekme uz zobu veselību ir arī smēķēšanai – nikotīna iedarbībā pastiprināti veidojas zobu aplikums, bet zobi iegūst dzeltenīgi brūnu nokrāsu (līdzīgs efekts ir arī kafijai). Ja zobu aplikums netiek laikus notīrīts, tas baktēriju iedarbības rezultātā sacietē un pārvēršas par zobakmeni, bojājot zobu emalju un veicinot smaganu kabatu palielināšanos. Tā rezultātā pacientam var attīsties zobu kariess, kā arī nopietnas smaganu saslimšanas – gingivīts un parodontīts. Laikus neārstētas, minētās slimības var izraisīt zobu kustīgumu un vēlāk arī pilnīgu zobu zaudēšanu.
Zobu higiēnas nepieciešamība
Tādas ikdienas rūpes par zobiem kā zobu tīrīšana un zobu diega lietošana ir obligātas, taču jāņem vērā, ka ar zobu birsti un zobu diegu nav iespējams pilnībā likvidēt baktēriju izraisīto zobu aplikumu un zobakmeni, jo zobu birste un zobu diegs nenodrošina piekļuvi visām mutes dobuma daļām. Līdz ar to, tajās mutes vietās, kurām ir ierobežota piekļuve, pastāv iekaisuma un infekcijas rašanās risks. Lai izvairītos no iepriekš minētajām problēmām, regulāri jārūpējas par zobu higiēnu gan mājas apstākļos, gan jāapmeklē zobu higiēnists vismaz divas reizes gadā.
Zobu higiēnas procedūra
Pirms procedūras zobu higiēnists izvērtē pacienta zobu stāvokli, kā arī ar speciālu zobārstniecības instrumentu kontroles nolūkos pārbauda pacienta smaganu kabatu dziļumu. Tādā veidā iespējams noteikt, vai nav sācies smaganu atkāpšanās process – paradontoze. Ja zobu higiēnists konstatē, ka ap pacienta zobiem sakrājies daudz zobu aplikuma un zobus skāris liels zobakmens, zobu higiēnas procedūra tiek veikta vairākos seansos (divos vai vairāk), savukārt, ja zobu aplikums un zobakmens ir salīdzinoši neliels, procedūra tiek veikta viena seansa laikā.
Procedūras norise
- Ja pacienta zobi ir jūtīgi, pirms zobu higiēnas procedūras zobārsts pacientam veic virsmas anestēziju, kas mazina gļotādas jūtīgumu.
- Gadījumā, ja pacienta zobus skāris liels zobu aplikums un zobakmens, sākotnēji zobi tiek attīrīti ar ultraskaņas skeileri. Šai procedūrai parasti nepieciešami vismaz divi seansi. Kad lielās zobu aplikuma un zobakmens masas ir noņemtas ar skeileri, zobu higiēnists turpina procedūru, izmantojot zobārstniecības instrumentus. Ja zobu aplikums un zobakmens ir neliels, procedūra tiek veikta vienas vizītes laikā, izmantojot tikai zobārstniecības instrumentus.
- Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobu higiēnists noņem zobu aplikumu un likvidē zobakmeni. Zobu higiēnists nopulē pacienta zobus ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīra ar zobu diegu. Pēc tam nepieciešamības gadījumā pacienta zobi tiek apstrādāti ar sodas strūklu, lai piešķirtu zobiem nelielu balinošu efektu.
- Tā kā zobu higiēnas procedūras laikā tiek pakļauts iedarbībai zobu emaljas aizsargslānis (pelīkula), procedūras noslēgumā pacienta zobi tiek apstrādāti ar speciālu, fluoru saturošu gelu (fluora aplikāciju), kas mineralizē zobus un pilnībā atjauno emaljas aizsargslāni, pasargājot zobu no baktēriju iedarbības.
- Pusstundu pēc zobu higiēnas procedūras pacientam nedrīkst ēst, dzert, kā arī skalot muti, savukārt, vismaz 12 stundas pēc procedūras nav ieteicams lietot uzturā krāsainu pārtiku un dzērienus.
Svarīgi ievērot
Neatkarīgi no pacienta vecuma un zobu veselības stāvokļa zobu higiēnas procedūra jāveic regulāri, vismaz divas reizes gadā. Pacientiem ar sirds slimībām, cukura diabētu, kā arī grūtniecēm un smēķētājiem zobu higiēnu ieteicams veikt vēl biežāk, jo šiem cilvēkiem smaganas ir jūtīgākas un pastiprināti veidojas zobu aplikums. Pacientiem ar neizņemamajām zobu protēzēm un implantiem higiēnas procedūra ir tikpat nozīmīga kā pacientiem ar dabīgajiem zobiem, jo arī uz mākslīgi restaurētiem zobiem veidojas zobu aplikums un zobakmens, ko pilnībā likvidēt var tikai zobu higiēnas procedūras laikā.
Higiēnista apmeklējums vienu reizi gadā
Pacientiem, kuriem ir laba zobu un smaganu veselība, zobu higiēnista apmeklējums vismaz vienu reizi gadā nepieciešams kā profilaktiska procedūra. Regulārs zobu higiēnista apmeklējums ir ļoti svarīgs, lai varētu ilgstoši uzturēt labā līmenī zobu un smaganu veselību. Zobu higiēnas procedūras laikā ar zobārstniecības instrumentiem un medicīniskiem līdzekļiem zobu higiēnists iztīra visas grūti sasniedzamās mutes dobuma daļas, likvidējot kaitīgās zobu aplikuma baktērijas un zobakmeni. Procedūras noslēgumā pēc pacienta vēlmes zobus apstrādā ar sodas strūklu, lai piešķirtu zobiem nelielu balinošu efektu. Zobu higiēnista apmeklējums pacientam ļauj gan regulāri kontrolēt savu zobu veselību, gan palīdz uzturēt zobus veselus. Pacientiem ar sirds slimībām, cukura diabētu un smēķētājiem zobu higiēnu ieteicams veikt vēl biežāk, jo šiem cilvēkiem smaganas ir jūtīgākas un pastiprināti veidojas zobu aplikums.
Zobu aplikums un zobakmens – galvenie zobu un smaganu problēmu izraisītāji
Zobu aplikums ir mīksta masa, kas veidojas no ēdiena paliekām. Mutē tas galvenokārt uzkrājas gar smaganu malām pie zobu kakliņiem, zobu starpās un zobu rievās (fisūrās) uz kožamās virsmas – vietās, kuras ir grūti sasniedzamas ar zobu birsti. Atsevišķi pārtikas produkti, piemēram, saldumi un miltu izstrādājumi, melnā tēja un kafija pastiprināti veicina aplikuma veidošanos. Ļoti negatīva ietekme uz zobu veselību ir arī smēķēšanai – nikotīna iedarbībā pastiprināti veidojas zobu aplikums, bet zobi iegūst dzeltenīgi brūnu nokrāsu (līdzīgs efekts ir arī kafijai). Ilgstoši uzkrājoties zobu aplikumam, tas sacietē, kā rezultātā izveidojas zobakmens. Tādas ikdienas rūpes par zobiem kā zobu tīrīšana un zobu diega lietošana ir obligātas, taču ar zobu birsti un zobu diegu mājas apstākļos nav iespējams pilnībā likvidēt baktēriju izraisīto zobu aplikumu un zobakmeni. Līdz ar to, tajās mutes vietās, kurām ir ierobežota piekļuve (zobu starpās, zobu rievās), rodas pastiprināts iekaisuma un infekcijas rašanās risks. Tādēļ pacientiem, kuriem ikdienā nav sūdzību par zobu veselību, lai izvairītos no iepriekš minētajām problēmām, regulāri ne tikai jārūpējas par zobu higiēnu mājas apstākļos, bet arī ne retāk kā reizi gadā jāapmeklē zobu higiēnists.
Profilaktiskā mutes dobuma higiēnas procedūra
Pirms procedūras zobu higiēnists izvērtē pacienta zobu stāvokli, kā arī ar speciālu zobārstniecības instrumentu kontroles nolūkos pārbauda pacienta smaganu kabatu dziļumu. Tādā veidā iespējams noteikt, vai nav sācies smaganu atkāpšanās process – paradontoze. Ja zobu higiēnists konstatē, ka ap pacienta zobiem sakrājies daudz zobu aplikuma un zobus skāris liels zobakmens, zobu higiēnas procedūra atsevišķos gadījumos var tikt veikta vairākos seansos, tomēr visbiežāk profilaktiskā zobu higiēnas procedūra tiek veikta viena seansa laikā.
Procedūras norise:
- Ja pacienta zobi ir jutīgi, pirms zobu higiēnas procedūras zobārsts pacientam veic virsmas anestēziju, kas mazina gļotādas jutīgumu, – uz zobiem uzklāj anestezējošo gēlu.
- Gadījumā, ja pacienta zobus skāris liels zobu aplikums un zobakmens, sākotnēji zobi tiek attīrīti ar ultraskaņas skeileri. Kad lielās zobu aplikuma un zobakmens masas ir noņemtas ar skeileri, zobu higiēnists turpina procedūru, izmantojot zobārstniecības instrumentus.
- Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobu higiēnists noņem zobu aplikumu un likvidē zobakmeni. Zobu higiēnists nopulē pacienta zobus ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīra ar zobu diegu.
- Pēc pacienta vēlmes zobi tiek apstrādāti ar sodas strūklu, kas piešķir zobiem nelielu balinošu efektu.
Tā kā zobu higiēnas procedūras laikā tiek pakļauts iedarbībai zobu emaljas aizsargslānis (pelīkula), procedūras noslēgumā pacienta zobi tiek apstrādāti ar speciālu, fluoru saturošu gēlu (fluora aplikāciju), kas mineralizē zobus un pilnībā atjauno emaljas aizsargslāni, pasargājot zobu no baktēriju iedarbības. Pusstundu pēc zobu higiēnas procedūras pacientam nedrīkst ēst, dzert, kā arī skalot muti, savukārt, vismaz 12 stundas pēc procedūras nav ieteicams lietot uzturā krāsainu pārtiku un dzērienus.
Higiēnista apmeklējums vienu reizi gadā
Pacientiem, kuru zobi ir pilnībā vai daļēji restaurēti ar zobu protēzēm vai implantiem, zobu higiēnas procedūrai ir ne mazāk svarīga nozīme kā pacientiem ar dabīgajiem zobiem. Tā kā arī ap mākslīgi restaurētiem zobiem veidojas zobu aplikums un zobakmens, ko nevar pilnībā likvidēt mājas apstākļos, pacientiem nepieciešams vismaz reizi gadā apmeklēt zobu higiēnistu, lai pārbaudītu smaganu veselības stāvokli un iztīrītu mutes dobumu no kaitīgajām aplikuma baktērijām. Regulāri veikta zobu higiēna palīdz ilgstoši saglabāt dabīgo zobu, kā arī smaganu veselību, nepieļaujot zobu bojājumus veidošanos, smaganu atkāpšanos, gingivīta un periodontīta attīstību.
Mutes dobuma higiēnas procedūra pacientiem ar protēzēm vai zobu implantiem
Pirms procedūras zobu higiēnists izvērtē pacienta dabīgo zobu (ja tie ir) un kopējo mutes dobuma veselības stāvokli, kā arī pārbauda smaganu veselību – ar speciālu instrumentu novērtē smaganu kabatu dziļumu. Tas speciālistam ļauj noteikt, vai nav sācies smaganu atkāpšanās process. Higiēnas procedūras laikā, zobu
Procedūras norise:
- Ja pacientam ir jutīgas smaganas un zobi, pirms zobu higiēnas procedūras zobārsts pacientam veic virsmas anestēziju, kas mazina gļotādas jūtīgumu, – uz smaganām uzklāj anestezējošo gēlu.
- Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobu higiēnists attīra zobu implantus un protēzes no baktērijām.
- Gadījumā, ja pacientam saglabājušies dabīgie zobi un tos skāris liels zobu aplikums un zobakmens, sākotnēji zobi tiek attīrīti ar ultraskaņas skeileri. Kad lielās zobu aplikuma un zobakmens masas ir noņemtas ar skeileri, zobu higiēnists turpina procedūru, izmantojot zobārstniecības instrumentus.
- Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobu higiēnists noņem zobu aplikumu un likvidē zobakmeni. Zobu higiēnists nopulē pacienta zobus ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīra ar zobu diegu.
Protēžu higiēna mājas apstākļos
Lai zobu protēžu, pacienta dabīgo zobu un mutes dobuma higiēna būtu veselīga, nepieciešams ievērot vairākus izņemamo zobu protēžu un mutes dobuma kopšanas nosacījumus:
Uz nakti zobu protēzes jāizņem ārā, lai atpūtinātu mutes dobuma gļotādu, kā arī mazinātu kariesa un aplikuma veidošanās risku. Miega laikā siekalu izdalīšanās ir mazāka, tādēļ siekalas nenodrošina mutes dobuma attīrīšanu no baktērijām.
Zobu protēzes jātīra ar zobu birsti, izņemot tās ārā no mutes. Ir pieejamas arī speciālas zobu birstes un pastas, kas paredzētas zobu protēžu tīrīšanai.
Izņemot zobu protēzi no mutes, nepieciešams rūpīgi notīrīt arī savus zobus. Pat, ja paša zobi nav saglabājušies, ar ultra-mīkstu vai ķirurģisko zobu birsti jāiztīra mutes dobums, lai stimulētu asinsriti un notīrītu izveidojušos aplikumu.
Lai nodrošinātu zobu protēzes higiēnu, ieteicams izmantot speciālās šķīstošās tabletes, kas šķīst ūdenī un dezinficē zobu protēzi.
Plati uz implantiem ieteicams divas-trīs reizes dienā pēc ēdienreizēm izņemt ārā un tīrīt ar speciāli šim nolūkam paredzētu zobu birsti. Tāpat noteikti jāiztīra arī implantu abatmenti un gļotāda ap tiem. Tādā veidā iespējams novērst aplikuma sakrāšanos uz zobu plates un ap implantiem, novēršot iekaisuma rašanās risku. Pacientiem ar zobu implantiem jāņem vērā, ka smaganu veselībai ir īpaši liela nozīme efektīvai zobu implantu funkcionēšanai – neveselas smaganas un smaganu atkāpšanās process var izraisīt zobu implantu kustīgumu un izkrišanu.
Pacientiem ar periodontītu (smaganu atkāpšanos) regulāra profesionālā mutes dobuma higiēna ir īpaši svarīga, lai saglabātu smaganu veselību pēc iespējas augstākā līmenī un nepieļaututurpmāku problēmas attīstību, kas var veicināt pat zobu zaudēšanu. Ja zobu higiēnists, veicot pacienta zobu un smaganu apskati, konstatē, ka sākusies periodontīta attīstība un nopietna smaganu atkāpšanās, pirms zobu higiēnas pacientam noteikti jāapmeklē periodontologs. Speciālists izvērtēs problēmas nopietnību un nepieciešamības gadījumā veiks dziļās kiretāžas procedūru, lai attīrītu periodontālās kabatas no baktērijām un apturētu problēmas attīstību.
Pēc dziļās kiretāžas procedūras pacientiem regulāri, vismaz reizi trijos mēnešos, jāapmeklē zobu higiēnists, lai veiktu profesionālo zobu higiēnu. Procedūras laikā zobu higiēnists iztīra pacienta mutes dobumu no zobu aplikuma baktērijām un likvidē zobakmeni, nepieļaujot baktēriju tālāku postošu iedarbību uz pacienta smaganām.
Procedūras norise:
- Pacientiem ar periodontītu stingri jāievēro regulāra un pilnvērtīga mutes dobuma higiēna mājas apstākļos, kā arī reizi trijos mēnešos jāveic profesionālās zobu higiēnas procedūra.
- Ja pacienta zobi ir jutīgi, pirms zobu higiēnas procedūras zobārsts pacientam veic virsmas anestēziju, kas mazina gļotādas jutīgumu, – uz zobiem uzklāj anestezējošo gēlu.
- Gadījumā, ja pacienta zobus skāris liels zobu aplikums un zobakmens, sākotnēji zobi tiek attīrīti ar ultraskaņas skeileri. Kad lielās zobu aplikuma un zobakmens masas ir noņemtas ar skeileri, zobu higiēnists turpina procedūru, izmantojot zobārstniecības instrumentus.
- Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobu higiēnists noņem zobu aplikumu un likvidē zobakmeni. Zobu higiēnists nopulē pacienta zobus ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīra ar zobu diegu.
- Pēc pacienta vēlmes zobi tiek apstrādāti ar sodas strūklu, kas piešķir zobiem nelielu balinošu efektu.
Tā kā zobu higiēnas procedūras laikā tiek pakļauts iedarbībai zobu emaljas aizsargslānis (pelīkula), procedūras noslēgumā pacienta zobi tiek apstrādāti ar speciālu, fluoru saturošu gēlu (fluora aplikāciju), kas mineralizē zobus un pilnībā atjauno emaljas aizsargslāni, pasargājot zobu no baktēriju iedarbības. Pusstundu pēc zobu higiēnas procedūras pacientam nedrīkst ēst, dzert, kā arī skalot muti, savukārt, vismaz 12 stundas pēc procedūras nav ieteicams lietot uzturā krāsainu pārtiku un dzērienus.
Higiēnista apmeklējums divas reizes gadā
Rūpēm par zobu higiēnu un profesionāla zobu higiēnista apmeklējumiem jau agrā bērnībā jākļūst par ierastu bērna veselības profilakses sastāvdaļu. Zobu higiēnista apmeklējums ļaus gan regulāri kontrolēt bērna zobu veselību un uzturēt to labā līmenī, gan sekmēs mazā pacienta uzticēšanos zobārstam un drošības sajūtu nākotnē, ja būs nepieciešamas nopietnākas zobārstniecības procedūras.
Pirmā vizīte pie zobu higiēnista
Pirmo reizi bērnu pie zobu higiēnista ieteicams vest divu gadu vecumā. Šai vizītei ir ļoti būtiska iepazīšanās nozīme. Mazais pacients iepazīstas ar zobārsta kabinetu, pasēž un pabraukā zobārstniecības krēslā, bet zobārsts tikmēr aprunājas ar bērnu un cenšas radīt pēc iespējas drošāku un patīkamāku savstarpējas uzticēšanās atmosfēru.
Pirmajā reizē mazajam pacientam netiek veiktas zobārstniecības procedūras. Ja bērns vēlas un atļauj zobārstam apskatīt viņa zobus, tad speciālists to izdara, bet, ja mazais pacients nevēlas, tad tas netiek darīts. Galvenais – bērns ir iepazinies ar zobārstu un atmosfēru zobārstniecības iestādē. Liela loma uzticības veidošanā pret zobārstu ir arī vecākiem – pirms nākšanas uz zobārstniecības klīniku jāizstāsta, kas tajā sagaida mazo pacientu –zobārsts parunāsies, parādīs krēslu un apskatīsies zobus.
Zobu higiēnas procedūra bērniem
Nākamajās vizītēs, kad mazais pacients jau kļuvis vecāks (trīs-četru gadu vecumā) un iepazinies ar zobārstu, tiek veikta saudzīga zobu higiēnas procedūra. Pirms tam speciālists pārbauda bērna zobu veselības stāvokli, konstatējot, vai nav attīstījies zobu kariess. Zobu higiēna tiek veikta tikai ar zobu birsti un speciālu zobu pastu.
Tā kā bērniem līdz pusaudža vecumam, ievērojot pienācīgu mutes dobuma higiēnu, zobakmens visbiežāk neveidojas, zobus higiēnas procedūras laikā netiek izmantoti zobārstniecības instrumenti. Bērniem vizītei pie zobu higiēnista ir arī izglītojoša nozīme, jo šādā veidā mazais pacients apgūst pirmos soļus patstāvīgai zobu higiēnas ievērošanai mājas apstākļos.
Procedūras norise:
- Zobārsts saudzīgi iztīra mazā pacienta zobus ar zobu birsti un speciālu zobu pastu, likvidējot lielākās zobu aplikuma masas no pacienta zobiem.
- Bērna zobus izdiego, lai likvidētu zobu aplikumu grūtāk sasniedzamās daļās – zobu starpās.
- Profilaktiskos nolūkos uz zobiem tiek uzlikta fluora aplikācija – speciāls gēls, kas stiprina zobu emaljas aizsargslāni (pelīkulu).
- Nepieciešamības gadījumā speciālists var ieteikt lietot arī fluora tabletes.
- Zobu higiēnists izstāsta un parāda mazajam pacientam pareizas zobu tīrīšanas kustības un pārrunā mutes higiēnas ievērošanas nozīmi.
- Vecākiem bērniem (visbiežāk jau pusaudža vecumā, sākot augt pastāvīgajiem zobiem) zobu higiēnas procedūrā tiek izmantoti arī zobārstniecības instrumenti un, ja izveidojies zobakmens, arī ultraskaņas skeileris.
Bērnu zobu higiēna – ieteikumi
Vecākiem ir rūpīgi jāseko līdzi, kā bērns ievēro zobu higiēnu un aptuveni līdz astoņu gadu vecumam jāpalīdz tīrīt zobus, jo līdz šim laikam visbiežāk bērniem vēl nav noformējušās pareizas zobu tīrīšanas kustības.
Lai izslēgtu bīstami lielu zobu pastas norīšanas iespēju, uz zobu birstes tā jāuzliek ne vairāk kā zirņa lielumā.
Piena zobi ir stipri pakļauti kariesa iedarbībai – t.s. piena pudeļu kariess rodas, ja mazam bērnam regulāri dod dzert saldinātus dzērienus – cukurs ļoti nelabvēlīgi ietekmē zobu emalju.
Ieteicams mācīt bērnam pareiza uztura pamatus, līdz minimumam samazinot mielošanos starp ēdienreizēm, saldās uzkodas un dzērienus.
Higiēnista apmeklējums divas reizes grūtniecības laikā
Grūtniecība ir īpašs laiks sievietes dzīvē, kura laikā rūpēs par gaidāmo mazuli visbiežāk izmainās gan topošo māmiņu dzīvesveids, gan ēšanas paradumi. Grūtniecības iespaidā mainās arī organisma imūnsistēmas darbība, kā rezultātā sievietes organisms var kļūt uzņēmīgāks pret dažāda veida slimībām un infekcijām. Minētie faktori ietekmē arī zobu veselību, tādēļ topošajām māmiņām īpaši svarīgas ir rūpes par labu mutes dobuma higiēnu, vismaz divas reizes grūtniecības laikā apmeklējot zobu higiēnistu.
Zobu veselība un higiēna grūtniecības laikā
Ēšanas paradumu maiņa (biežākas ēšanas reizes, vairāk sāļu un saldu pārtikas produktu uzturā), hormonu līmeņa paaugstināšanās organismā un organisma imūnsistēmas pavājināšanās veicina pastiprinātu aplikuma un zobakmens veidošanos ap zobiem, kā arī smaganu asiņošanu. Grūtniecības laikā nedaudz mainās arī siekalu sastāvs, un siekalas nespēj tik efektīvi attīrīt mutes dobumu no kaitīgajām baktērijām. Tādēļ topošajām māmiņām ļoti svarīgas ir rūpes par zobu veselību gan mājās (zobu tīrīšana, zobu diega lietošana), gan profesionāla zobu higiēnas procedūra. Zobārsta apmeklējums ļaus arī kontrolēt kopējo mutes dobuma veselības stāvokli, laikus novēršot nopietnu zobu problēmu rašanos. Grūtniecības laikā tas ir īpaši svarīgi, jo laikus nenovērsts iekaisums un infekcija mutes dobumā var nelabvēlīgi ietekmēt arī mazuļa veselību.
Zobu higiēnas procedūra grūtniecēm
Uzsākot zobu higiēnas procedūru, speciālists pārbauda topošās māmiņas zobu un smaganu veselības stāvokli. Ar speciālu zobārstniecības instrumentu tiek pārbaudīts smaganu kabatu dziļums, lai noteiktu iespējamās smaganu atkāpšanās pazīmes. Procedūras laikā netiek izmantots ultraskaņas skeilieris, jo vibrācijas, kas rodas ultraskaņas iedarbībā, var nelabvēlīgi ietekmēt mazuļa veselību.
Procedūras norise:
- Ja pacientes zobi ir jutīgi, pirms zobu higiēnas procedūras zobārsts pacientam veic virsmas anestēziju, kas mazina gļotādas jutīgumu, – uz zobiem uzklāj anestezējošo gēlu.
- Zobu higiēnists ar zobārstniecības instrumentiem noņem zobu aplikuma un zobakmens masas.
- Zobu higiēnists nopulē pacientes zobus ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīra ar zobu diegu.
- Pēc pacientes vēlmes zobi tiek apstrādāti ar sodas strūklu, kas piešķir zobiem nelielu balinošu efektu.
- Procedūras noslēgumā zobu higiēnists uz pacientes zobiem var uzlikt fluora aplikāciju – zobu aizsargslāni (pelīkulu) stiprinošu gelu.
Zobu higiēnas ieteikumi grūtniecēm
Lietot fluoru saturošas zobu pastas – tās stiprina zobu emalju, kas grūtniecības laikā kļūst jūtīgāka, un veicina kalcija saglabāšanos zobu emaljas sastāvā. Pēc ārsta ieteikuma var lietot arī fluora tabletes.
Lietot kalciju saturošus preparātus – tie nepieciešami gan zobu emaljas stiprināšanai, gan veselīgai mazuļa attīstībai.
Viena no grūtniecības laikam raksturīgajām iezīmēm, kas galvenokārt rodas pastiprinātas hormonu veidošanās ietekmē, var būt slikta dūša no rīta. Šādā gadījumā, kuņģa sula nonāk saskarē ar zobu emalju un pastiprināti iedarbojas uz to, izmainot zobu emaljas pH līmeni. Tādēļ, ja ir bijusi slikta dūša, stundu pēc tam ieteicams netīrīt zobus, lai pastiprināti netraumētu zobu emalju.
Noteikti apmeklēt zobu higiēnistu grūtniecības otrajā trimestrī.
Ja pacienta zobu emalja ir pavājināta zobārstniecības procedūru rezultātā vai veselības stāvokļa dēļ (piemēram, grūtniecības laikā), uz pacienta zobiem tiek uzlikta fluora aplikācija, kas stiprina zobu emaljas aizsargslāni (pelīkulu) un nodrošina mineralizācijas pakāpes paaugstināšanos zobos. Tādas zobārstniecības procedūras kā zobu fotobalināšana vai balināšana mājas apstākļos var veicināt pastiprinātu zobu jutīgumu, kas rodas, pavājinoties zobu emaljas aizsargslānim. Tādēļ pacientiem ieteicams pēc minētajām procedūrām veikt fluora aplikāciju pie zobārsta vai zobu higiēnista, tādējādi normalizējot zoba emaljas izturību pret ārējām iedarbībām. Fluora aplikācijas procedūra ir īpaši svarīga arī pacientēm grūtniecības laikā un bērniem.
Fluora aplikācijas uzlikšana ir īsa procedūra, kas neaizņem vairāk par pāris minūtēm. Visbiežāk tā tiek veikta zobu higiēnista apmeklējuma laikā, procedūras noslēgumā. Uz pacienta zobiem tiek uzklāts speciāls, fluoru saturošs gēls, pēc aptuveni divām-trim minūtēm to noņemot. Fluors, kas ir aplikācijas sastāvā, pamazām iekļūst zobu emaljā un dentīnā, tādējādi stiprinot un mineralizējot zobu. Pēc procedūras vismaz diennakti nav ieteicams lietot uzturā cietu pārtiku.