Zaudēta zoba aizstāšana ar implantu
Zoba implants – identisks dabīgā zoba aizstājējs. Zoba implants ir ideāls risinājums cilvēkiem, kuri ir zaudējuši savu dabīgo zobu, kas izraisa funkcionālu un estētisku diskomfortu. Zobu implantācija ir stomatoloģiska procedūra, kas ļauj aizvietot zaudētos dabīgos zobus jebkurā mutes dobuma daļā. To vietā ievieto mākslīgos zobus, kuri vizuāli un funkcionāli ir identiski cilvēka dabīgajiem zobiem. Atšķirībā no tradicionālajām protezēšanas metodēm, zobu implanti ir fizioloģiski daudz piemērotāki cilvēka dabīgajai mutes dobuma struktūrai. Tie ļauj pilnībā saglabāt dabīgajiem zobiem piemītošo estētisko izskatu un funkcionalitāti. Lai arī zobu implantācijas procedūra aizņem ilgāku laiku un prasa lielākus izdevumus, nekā tradicionālā protezēšana, tā ir neatsverama kā ilgtermiņa ieguldījums zobu problēmu novēršanā, jo zobu implanti tiek izgatavoti no bioloģiski saderīga, cilvēka audiem draudzīga titāna, un tādēļ pacientiem ar pietiekami labu veselību un atbilstošas zobu higiēnas ievērošanas gadījumā zobu implanti var kalpot visu mūžu.
pieteikt apmeklējumu
Implantu priekšrocības
IMPLANTU KONSTRUKCIJU SALĪDZINĀJUMS
Mūsdienu zobārstniecībā zobu implanti ir efektīvs risinājums funkcionalitātes un estētikas atjaunošanai pacientiem ar trūkstošiem zobiem. Svarīgi zināt, ka pastāv divu veidu uz implanta balstīta kroņa fiksācijas veidi – skrūvējams kronis un cementējams kronis. Skrūvējams kronis ir jaunāks risinājums, ko izmantojam klīnikā Dental Art.
Zoba implanta ievietošanas procedūra
Zoba implantācijas process sastāv no diviem pamata posmiem. Pirmajā, ķirurģiskajā posmā, tiek veikta zoba implanta ievietošanas operācija un zoba implanta iedzīvināšana žokļa kaulā, kā arī smaganas noformēšana ap topošo zobu. Otrajā, protezēšanas posmā, tiek ņemts zobu nospiedums un izgatavots kronis. Zobu implantācijas procedūra notiek sterilos apstākļos zobārsta kabinetā, izmantojot vietējo anestēziju.
PROCEDŪRAS VEIKŠANA MIEGĀ
Neļauj bailēm kaitēt zobu veselībai un estētikai. Implanta ievietošana zaudētā zoba vietā iespējama arī pacientam esot miegā. Uzzini vairāk par zobu ārstēšanu miegā!
Pirms zobu implantācijas procedūras veikšanas zobārsts vispirms novērtē pacienta vispārējo veselības stāvokli, veic žokļa kaula rentgenoloģisko izmeklēšanu un pārbauda mutes dobuma mīksto un cieto audu stāvokli, kā arī žokļu kaula blīvumu, lai rastu pacientam piemērotāko un efektīvāko risinājumu.
Implantācijas procedūras apraksts:
- Zobārsts atsedz pacienta smaganu, lai nodrošinātu piekļuvi žokļa kaulam.
- Žokļa kaulā tiek izveidots kanāls, kas pēc formas un izmēra precīzi atbilst izvēlētajam zoba implantam. Ja zobārsts konstatē, ka zoba implanta ievietošanai trūkst nepieciešamā kaula apjoma, tad pirms kanāla veidošanas un zoba implantācijas veikšanas kauls tiek pieaudzēts.
- Zoba implants tiek ievietots (ieskrūvēts) sagatavotajā kanālā un nosegts ar smaganu.
- Process turpinās pēc 2-6 mēnešiem, kuru laikā ir noticis osseointegrācijas process (zoba implanta saaugšana ar kaulu) – lai to konstatētu, tiek veikta rentgenoloģiskā izmeklēšana. Precīzu laika posmu, pēc kura tiek turpināts zoba implantācijas process (visbiežāk tie ir 2-6 mēneši), zobārsts nosaka katram pacientam individuāli, ņemot vērā pacienta žokļa kaula struktūru un vispārējo veselības stāvokli.
- Pēc tam, kad zoba implants ir veiksmīgi saaudzis ar žokļa kaulu, zobārsts atsedz pacienta smaganu, un zoba implantā aptuveni uz 2 nedēļām tiek ievietots smaganu formētājs, lai ap topošo zobu izveidotos pareizas smaganu kontūras.
- Pēc 2 nedēļām sākas protezēšanas posms. Tiek ņemts pacienta zobu nospiedums, lai zobu tehniskajā laboratorijā izgatavotu pastāvīgu protezēšanas konstrukciju.
- Zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavots pacientam individuāli piemērots zoba kronis, ņemot vērā pacienta zobu formu un toni, sejas formu, kā arī pacienta vēlmes.
- Kad zoba kronis ir izgatavots, zobārsts to ievieto pacienta mutes dobumā un uz dažiem mēnešiem nostiprina ar pagaidu cementu, lai nepieciešamības gadījumā veiktu korekcijas.
- Kad zobārsts konstatē, ka kronis ir pacientam pilnībā piemērots, tas tiek nostiprināts jau ar pastāvīgo cementu.
- Pacientam ik pa laikam jāveic rentgenoloģiskā izmeklēšana, lai novērtētu ievietotā zoba implanta funkcionēšanu.
IMPLANTOLOGA KONSULTĀCIJA
Pacientiem, kuri vēlas atjaunot zobus ar implantiem, pirms implantācijas uzsākšanas nepieciešams apmeklēt zobārstu-imlantologu mutes dobuma veselības stāvokļa izvērtēšanai. Konsultācijas laikā speciālists veiks nepieciešamos apskates un kontroles pasākumus, lai nodrošinātu pacientam pēc iespējas drošāku un efektīvāku zobu implantācijas procesa norisi.
– Pacients uz vietas klīnikā aizpilda speciālu medicīnisko lapu, kurā atzīmē informāciju par savu veselības stāvokli. Pacienta sniegtā informācija ir ļoti būtiska, lai speciālists būtu informēts par iespējamām pacienta veselības problēmām, kas atsevišķos gadījumos var būt par iemeslu zobu implantācijas procesa atlikšanai.
– Sarunā ar pacientu speciālists noskaidro, vai ir kādas sūdzības, iespējamās veselības un zobu problēmas, kas satrauc pacientu.
– Zobārsts-implantologs veic pacienta zobu apskati, fiksējot zobu veselības stāvokli, un pārbauda smaganu veselību.
– Lai noteiktu pacienta kopējo mutes un žokļu veselības stāvokli un nodrošinātu implantācijas efektivitāti, pacientam veic zobu panorāmas rentgena uzņēmumu (ortopantomogrammu). Tas speciālistam arī ļauj noteikt, vai pirms implantācijas procedūras nepieciešama mākslīgā kaula pieaudzēšana.
– Zobārsts-implantologs sastāda zobu implantācijas plānu, kurā detalizēti aprakstīti nepieciešamie ārstēšanās soļi.
– Zobu implantācijas plāns pacientam tiek nosūtīts pa epastu triju dienu laikā.
Zobu plate uz implantiem
Zobu plate uz implantiem ir zobu protēžu veids. Šīs protezēšanas metodes pamatā ir titāna implantu ieskrūvēšana pacienta žokļa kaulā, uz tiem fiksējot zobu plati (protēzi). Zobu plati uz titāna implantiem pielieto gadījumos, ja mutē paša zobi nav saglabājušies vispār vai ir saglabājušies tikai daži zobi. Sākotnēji pacienta žoklī tiek ieskrūvēti organisma audiem draudzīga materiāla, titāna, implanti. Vēlāk, kad implanti ir veiksmīgi iedzīvināti žokļa kaulā, tiek izgatavota zobu plate, kas ar speciāliem stiprinājumiem (atačmentiem) tiek fiksēta uz implantiem.
Veicot zobu protezēšanu, pacienta žokļa kaulā ieskrūvējamo implantu skaitu nosaka zobārsts atkarībā no pacienta žokļa uzbūves, kā arī individuālajām vēlmēm un iespējām. Veicot apakšžokļa zobu protezēšanu, zobu plati iespējams fiksēt uz diviem implantiem, taču optimālais implantu skaits ir četri.
Zobu plate, kas fiksēta uz diviem implantiem, mutes dobumā turas stabili, tomēr ir nedaudz kustīga, kā rezultātā pacients var izjust nelielu diskomfortu. Savukārt, uz četriem implantiem fiksēta zobu plate turas ļoti stabili un nav kustīga. Arī pacientiem ar masīvu žokli un paaugstinātu košanas slodzi apakšžoklī ieteicams ieskrūvēt četrus implantus, lai nodrošinātu efektīvu zobu protēzes funkcionēšanu. Veicot augšžokļa zobu protezēšanu, pacienta žokļa kaulā tiek ieskrūvēti vismaz četri implanti, taču pacientiem ar masīvu žokli, lai nodrošinātu vienmērīgāku košanas slodzes sadali un labāku zobu protēzes funkcionēšanu, augšžoklī jāieskrūvē seši implanti.
PROCEDŪRAS VEIKŠANA MIEGĀ
Neļauj bailēm kaitēt zobu veselībai un estētikai. Implanta ievietošana zaudētā zoba vietā iespējama arī pacientam esot miegā. Uzzini vairāk par zobu ārstēšanu miegā!
zoba plates uz implantiem procedūras apraksts
– Pēc implantu ievietošanas ķirurģiskā posma noris protezēšanas process:
– Pēc 2 nedēļām sākas protezēšanas posms. Pacientam tiek ņemts nospiedums, lai zobu tehniskajā laboratorijā izgatavotu zobu protēzes vaska modeli.
– Nākamajā reizē pacients ierodas pie zobārsta, lai pielaikotu izgatavoto zobu protēzes modeli. Ja vaska modelis pacientam ir pilnībā piemērots, tad zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavota īstā zobu protēze. Nepieciešamības gadījumā tiek veiktas korekcijas.
– Kad zobu protēze ir izgatavota, pacients ierodas pie zobārsta, lai saņemtu gatavo protēzi.
Plate uz implantiem ir efektīvākais no zobu protēžu veidiem. Šai platei ir ļoti stabila fiksācija mutes dobumā. Salīdzinot ar klasiskajām protēzēm, zobu plate uz implantiem aizņem mazāk vietas mutē un neierobežo maltītes izvēli. Plate uz implantiem spēj pilnībā aizvietot dabīgo zobu funkcionalitāti un izskatu. Jāņem vērā, ka plates efektīvai funkcionēšanai un labas smaganu veselības saglabāšanai, jāievēro rūpīga mutes higiēna. Ieteicams divas-trīs reizes dienā pēc ēdienreizēm plati tīrīt ar atbilstošu zobu birsti. Tādā veidā iespējams novērst iekaisuma rašanās risku.
Mākslīgais kauls
Zaudētā zoba vietā ar laiku notiek kaula noārdīšanās (rezorbcija), kā rezultātā samazinās kaula apjoms. Tādēļ, ja pacients vēlas atjaunot zaudēto zobu ar zoba implantu, pirms implantācijas uzsākšanas zobārsts veic pacienta žokļa rentgenu un izvērtē, vai esošais kaula apjoms pacienta žoklī ir pietiekams, lai tajā būtu vieta implantam. Ja kaula apjoms implanta ievietošanai ir nepietiekams, tiek veikta mākslīgā kaula pieaudzēšana. Tā ir zobārstniecības procedūra, kuras laikā nepieciešamajā vietā tiek ievietots mākslīgais kauls, kas iegūts no dabīga vai mākslīga materiāla. Procedūras rezultātā tiek nodrošināts pietiekams kaulaudu apjomu implanta ievietošanas operācijai.
KAULA PIEAUDZĒŠANA
Izšķir divu veidu kaula apjoma zudumu – horizontālo (trūkst kaula apjoma platumā) un vertikālo (trūkst kaula apjoma augstumā). Atkarībā no kaula zuduma veida, kā arī no tā, vai kaulu nepieciešams pieaudzēt augšžoklī vai apakšžoklī, zobārsts izvēlas pacientam piemērotāko risinājumu kaula pieaudzēšanai.
Procedūras norise
Zobārsts atsedz pacienta smaganu un ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem izveido atveri.
Izveidotajā atverē zobārsts ievieto mākslīgā kaula materiālu (kaula granulas vai kaula bloku) un nosedz to ar gļotādu.
Smagana tiek aizšūta uz 10-14 dienām.
Visbiežāk 4-6 mēnešu laikā tiek sasniegts nepieciešamais kaula apjoms (to zobārsts konstatē rentgenā) un var uzsākt zoba implantāciju.
Sinus lift
Sinusa liftings ir kaulu reģenerācija, kuras mērķis ir palielināt kaulaudu apjomu, paceļot deguna blakus dobumu. Šo manipulāciju veic tikai augšžoklim. Pastāv divi sinusa liftinga veidi:
ATVĒRTAIS SINUSA LIFTINGS
Tiek veikts, ja ir nepietiekams kaulaudu daudzums augšžokļa sānos. Vispirms implantologs izveido nelielu atveri blakus dobuma ārējā sieniņā. Pēc tam blakus dobuma gļotādu paceļ vajadzīgajā augstumā.
Izveidoto brīvo dobumu aizpilda ar pieaudzēšanas materiālu. Sinusa liftinga gadījumā arī izmanto membrānu, lai iegūtu maksimālo iespējamo kaula apjomu.
Iepriekš noslāņoto kaulaudu un gļotādas daļu novieto atpakaļ un sašuj. Pēc kāda laika veidojas vajadzīgais kaulaudu daudzums, pēc tam tiek veikta implantēšana. Atvērtais sinusa liftings pacientam ir mazāk traumējošs nekā slēgtais.
SLĒGTAIS SINUSA LIFTINGS
Tiek izmantots gadījumos, kad pacienta kauls ir gandrīz pietiekams implanta ievietošanai, tomēr jāuzaudzē nedaudz papildu kaulaudu. Implanta ievietošanai izurbtajā caurumā ievieto kaltu, kas izspiežas cauri dobuma apakšai un paceļ deguna blakus dobumu. Pēc tam dobumā ieber osteoplastisku materiālu. Tūlīt var ievietot implantu, pat negaidot kaulu materiāla integrāciju.
PIESAKIES IMPLANTOLOGA KONSULTĀCIJAI
Piesakies implantologa konsultācijai, lai noskaidrotu sev piemērotāko smaida atjaunošanas iespēju un, lai sastādītu detalizētu ārstēšanas plānu ar visām paredzamajām izmaksām.