Zobu protezēšana ļauj kvalitatīvi restaurēt dažādu iemeslu dēļ zaudētus dabīgos zobus, atjaunojot to funkcionalitāti un estētiskās īpašības. Zobu protezēšanā tiek izmantotas gan izņemamās zobu protēzes (zobu plates), gan neizņemamas konstrukcijas – zobu kroņi un zobu tilti.
Ja pacienta zobs ir nopietni bojāts dažādu zobu defektu dēļ (kariess, erozija, abrāzija, zobu traumas) un tā rezultātā ir palicis mazāk par aptuveni 30% no zoba audu apjoma, bojātā zoba atjaunošanai tiek izmantota zoba saknes inleja. Saknes inleja daļēji tiek iecementēta pacienta zoba saknē, lai izveidotu stabilu pamatu bojātā zoba atjaunošanai ar zoba kroni vai zobu tiltu.
Inleju veidi
Atkarībā no atjaunojamā zoba sakņu skaita, zobārstniecībā tiek pielietotas viendaļīgās inlejas vai dalītās inlejas. Viendaļīgās tiek pielietotas viensakņu zobu atjaunošanai. Savukārt, dalītās inlejas sastāv no divām atsevišķām daļām, un tiek pielietotas vairāksakņu zobu atjaunošanai. Dalītā inleja zoba saknēs tiek ievietota pa daļām, kas pēc tam tiek savstarpēji savienotas, tādējādi izveidojot ļoti precīzu pamatni zobu kroņa vai zobu tilta uzlikšanai.
Lietās inlejas un cirkonija inlejas
Pēc pacienta vēlmēm priekšējo zobu restaurācijai var tikt izgatavotas divu veidu inlejas – lietās inlejas un cirkonija inlejas. Pēc funkcionalitātes abi zobi inleju veidi neatšķiras, taču, jāņem vērā, ka cirkonija inlejas nodrošina labākas zobu estētiskās īpašības. Lietās inlejas tiek izgatavotas no metāla, tādēļ var spīdēt cauri cirkonija zoba kronim un izskatīties estētiski nepievilcīgi. Savukārt, no cirkonija izgatavotās inlejas zem atjaunotā zoba kroņa nav redzamas. Sānu zobu atjaunošanai parasti tiek izmantotas lietās inlejas.
Inleju ievietošanas procedūra:
Pirms zoba atjaunošanas procedūras tiek veikta bojātā zoba kanālu tīrīšana (endodontija), un zobs tiek sapildīts ar gutaperču. Kad iekaisuma procesi zobā ir pilnībā likvidēti, var veikt tālāko zoba restaurāciju.
Procedūras norise:
- Zobārsts no endodontiski sapildītās zoba saknes izņem daļu pildījuma un ņem atjaunojamā zoba nospiedumu. Izveidotā atvere tiek nosegta ar pagaidu zoba plombu. Zobārsts ar pacientu vienojas par to, vai tiks izgatavota lietā inleja vai cirkonija inleja.
- Zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavota pacientam precīzi piemērota zoba saknes inleja. Atkarībā no atjaunojamā zoba sakņu skaita, tiek izgatavota viendaļīgā inleja vai dalītā inleja.
- Nākamajā pacienta vizītē, zobārsts ievieto inleju atjaunojamā zoba saknē un nostiprina ar pastāvīgo cementu.
- Kad inleja ir iecementēta zoba saknē, var veikt tālāko zoba kroņa atjaunošanu – uz inlejas tiek nostiprināts zoba kronis vai zobu tilts.
Mākslīgie zobu kroņi ir bojāto zobu atjaunošanas veids. Tas tiek pielietots gadījumos, kad pacienta dabīgie zobi ir nopietni cietuši dažādu zobu defektu dēļ (kariess, erozija, nodilums vai traumas) un tādēļ ir stipri bojāti zoba audi (palicis mazāk par 50% no zoba audu apjoma), kā rezultātā bojāto zobu nevar atjaunot ar zobu plombu.
Pēc pacienta vēlmēm var tikt izgatavoti dažādu veidu zobu kroņi:
Lietie zobu kroņi
Tiek izgatavoti no metāla. Lietajiem zobu kroņiem piemīt metālisks spīdums, tādēļ estētisko īpašību dēļ tos parasti pielieto sānu zobu atjaunošanai.
Metālkeramikas zobu kroņi
No keramikas izgatavoti zobu kroņi, kas stiprinās uz metāliska karkasa.
Cirkonija keramikas zobu kroņi
No keramikas izgatavoti zobu kroņi, kas stiprinās uz cirkonija karkasa. Cirkonija keramikas zobu kroņi ir izturīgi un estētiski piemēroti jebkura zoba atjaunošanai, jo cirkonija karkass pēc krāsas ir saderīgs un nespīd cauri keramiskajam pārklājumam.
Cirkonija zobu kroņi
No cirkonija izgatavoti zobu kroņi, kas estētiski ir identiski pacienta dabīgajiem zobiem. Visizturīgākais zobu kroņu veids, tādēļ cirkonija zobu kroņi ir īpaši piemēroti cilvēkiem ar paaugstinātu traumatisma risku.
Keramiskie zobu kroņi
No presētās keramikas izgatavoti zobu kroņi. Keramikas materiāls ir salīdzinoši mazāk izturīgs, taču estētiski visatbilstošākais dabīgajam zoba izskatam, tādēļ keramiskie zobu kroņi vislabāk ir piemēroti priekšējo zobu atjaunošanai.
Senāk plaši tika pielietoti arī štancētie zobu kroņi – pēc izmēra standartizēti metāliski vai plastmasas zobu kroņi (netiek izgatavoti katram pacientam individuāli), ko novieto uz nedaudz apslīpētas bojātā zoba virsmas. Zobārstniecības tehnoloģiju attīstības gaitā šis zobu kroņu veids ir zaudējis savu popularitāti. Štancētie zobu kroņi ir ļoti neprecīza tehnoloģija. Tie cieši nepieguļ zoba virsmai un tādējādi zem kroņa daļas sakrājas liels mikrobu daudzums, kas rada infekcijas attīstības risku. Štancētie kroņi estētiski izskatās nepievilcīgi, kā arī funkcionāli nav piemēroti kvalitatīvai zoba restaurācijai, jo tie deformē pacienta smaganu, kas rezultātā var izraisīt periodontīta attīstību.
Zobu kroņu uzlikšanas procedūra
Zobu kroņu izgatavošanas un uzlikšanas procedūra noris vairākos zobārsta apmeklējuma seansos.
Procedūras apraksts:
- Zobārsts noņem pacienta zobu nospiedumu un ar pacientu vienojas par izgatavojamā zoba kroņa veidu.
- Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem bojātais zobs tiek apslīpēts, lai uz tā sākotnēji varētu uzlikt pagaidu zoba kroni, bet vēlāk – arī pastāvīgo zoba kroni.
- Zobārsts atkārtoti noņem pacienta zobu nospiedumu un reģistrē sakodienu, lai zobu tehniskajā laboratorijā tiktu izgatavots pastāvīgais zoba kroni.
- Zobārsts uz vietas izgatavo pagaidu zoba kroni no plastmasas. Tas tiek uzlikts uz noslīpētā zoba virsmas ar pagaidu cementu.
- Nākamajās vizītēs pacients ierodas pie zobārsta, lai sākotnēji veiktu pastāvīgā zoba kroņa karkasa pielaikošanu, bet vēlāk – visa kroņa pielaikošanu. Kad ir veiktas visas nepieciešamās pielaikošanas un nepieciešamības gadījumā veiktas korekcijas, zobu tehniskajā laboratorijā zoba kroni pārklāj ar glazūru.
- Noslēdzošajā pacienta vizītē zobārsts noņem pagaidu kroni un ar pastāvīgo cementu uzliek pastāvīgo zoba kroni.
Zobu tilti ir zobu protēžu veids, ko pielieto gadījumos, ja pacientam trūkst viens vai divi (retākos gadījumos – trīs) blakus esoši zobi. Zobu tilts ir protezēšanas konstrukcija, kas fiksējas uz pacienta veselajiem zobiem.
Zobu tiltu uzlikšanas procedūra
Zobu tiltu izgatavošanas un uzlikšanas procedūra ir identiska zobu kroņu uzlikšanas procedūrai. Tā noris vairākos zobārsta apmeklējuma seansos.
Procedūras apraksts:
- Zobārsts noņem pacienta zobu nospiedumu un ar pacientu vienojas par izgatavojamā zobu tilta veidu.
- Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem tiek apslīpēti zobu trūkuma vietai blakus esošie zobu, lai uz tiem sākotnēji nostiprinātu pagaidu zobu tiltu, bet vēlāk – arī pastāvīgo zobu tiltu.
- Zobārsts atkārtoti noņem pacienta zobu nospiedumu un reģistrē sakodienu, lai zobu tehniskajā laboratorijā tiktu izgatavots pastāvīgais zobu tilts.
- Uz pacienta zobiem ar pagaidu cementu tiek uzlikts pagaidu zobu tilts.
- Nākamajās pāris vizītēs pacients ierodas pie zobārsta, lai sākotnēji veiktu pastāvīgā zobu tilta karkasa pielaikošanu, bet vēlāk – zobu tilta pielaikošanu. Kad ir veiktas visas nepieciešamās pielaikošanas un nepieciešamības gadījumā veiktas korekcijas, zobu tehniskajā laboratorijā zoba tiltu pārklāj ar speciālu, sacietinošu glazūru.
- Noslēdzošajā pacienta vizītē zobārsts ar pastāvīgo cementu uzliek izgatavoto zobu tiltu.
Zobu tiltu kopšana
Zobu tiltiem nepieciešama ļoti rūpīga kopšana un higiēna. Tas ļaus izvairīties no iekaisuma attīstības riska zoba saknē zem kroņa daļas. Pacientam jāievēro rūpīga mutes dobuma higiēna un zobu tiltu kopšanai jālieto speciāls zobu diegs, kā arī regulāri jāapmeklē zobu higiēnists.
Jāņem vērā
Atjaunojot zaudētos zobus ar zobu tiltu, tiek pakļauti iedarbībai veselie zobi (lai zobu tiltu nofiksētu, veselos zobus nepieciešams noslīpēt), tādēļ pirms izvēles par labu zobu tiltam, pacientam jāizvērtē iespējamie ieguvumi un zaudējumi no šāda veida zobu restaurācijas. Gadījumā, ja laika gaitā rodas bojājums kādā no noslīpētajiem zobiem, ārstēšanai nepieciešams noņemt visu protezēšanas konstrukciju. Zobu atjaunošana ar zobu implantu prasa lielākus ieguldījumus, taču ir efektīvāks un estētiskāks trūkstošo zobu atjaunošanas veids. Atjaunojot zobus ar zoba implantu, netiek bojāti pacienta veselie zobi.
Izņemamās zobu protēzes (plates) ir ierīces, kas tiek izmantotas zaudēto zobu atjaunošanai. Tās tiek pielietotas gan gadījumos, kad pacients zaudējis tikai dažus paša zobus, gan gadījumos, kad pacienta mutē dabīgie zobi nav saglabājušies. Zobu protezēšana ir vienkāršākais un pieejamākais zaudēto zobu atjaunošanas veids.
Zobu protezēšanas procedūra
Zobu protezēšanas procedūra norit trijās vai četrās zobārsta apmeklējuma reizēs, atkarībā no pacienta zaudēto dabīgo zobu skaita.
Zobu protezēšanas procedūras apraksts:
1. Zobārsts ņem pacienta zobu nospiedumu, kā arī nosaka atbilstošu topošās zobu protēzes toni.
2. Iegūtais nospiedums tiek nosūtīts uz zobu tehnisko laboratoriju. Turpmākā zobu protezēšanas procedūras norise atkarīga no pacienta zaudēto zobu skaita:
- Ja zobārsts konstatē, ka sakodienu var noteikt uzreiz, tad zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavots zobu protēzes vaska modelis.
- Ja pacientam paša zobi nav saglabājušies, tad precīza sakodiena noteikšanai zobu tehniskajā laboratorijā vispirms tiek izgatavota vaska sagatave. Šādā gadījumā pacients vēlreiz ierodas vizītē pie zobārsta, lai ar vaska sagataves palīdzību tiktu noteikts precīzs sakodiens. Pēc tam sagatave tiek nosūtīta atpakaļ uz zobu tehnisko laboratoriju, kur tiek izgatavots zobu protēzes vaska modelis ar zobiem
3. Nākamajā zobārsta apmeklējuma reizē pacients ierodas, lai pielaikotu vaska zobu protēzes modeli. Tādā veidā tiek pārbaudīts, vai topošā zobu protēze pacientam būs pilnībā piemērota. Ja vaska modelis pacientam der, tad zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavota īstā zobu protēze. Nepieciešamības gadījumā tiek veiktas korekcijas.
4. Kad zobu protēze ir gatava, pacients ierodas pie zobārsta, lai saņemtu izgatavoto zobu protēzi.
Izņemamo zobu protēžu kopšana
Lai zobu protēžu, pacienta dabīgo zobu un mutes dobuma higiēna būtu veselīga, nepieciešams ievērot vairākus izņemamo zobu protēžu un mutes dobuma kopšanas nosacījumus:
- Uz nakti zobu protēzes jāizņem ārā, lai atpūtinātu mutes dobuma gļotādu, kā arī mazinātu kariesa un aplikuma veidošanās risku. Miega laikā siekalu izdalīšanās ir mazāka, tādēļ siekalas nenodrošina mutes dobuma attīrīšanu no baktērijām.
- Zobu protēzes jātīra ar zobu birsti, izņemot tās ārā no mutes. Ir pieejamas arī speciālas zobu birstes un pastas, kas paredzētas zobu protēžu tīrīšanai.
- Izņemot zobu protēzi no mutes, nepieciešams rūpīgi notīrīt arī savus zobus. Pat, ja paša zobi nav saglabājušies, ar ultra mīkstu vai ķirurģisko zobu birsti jāiztīra mutes dobums, lai stimulētu asinsriti un notīrītu izveidojušos aplikumu.
- Lai nodrošinātu zobu protēzes higiēnu, ieteicams izmantot speciālās šķīstošās tabletes, kas šķīst ūdenī un dezinficē zobu protēzi.
Zobu venīri ir porcelāna plāksnītes, kuras nostiprina uz zobu priekšējās virsmas, lai atjaunotu zobu estētiskās funkcijas. Izmantojot zobu venīrus, iespējams novērst zobu vizuālos defektus un atjaunot zobu estētisko pievilcību, neietekmējot to funkcionalitāti. Zobu venīri var tikt pielietoti gadījumos, kad pacienta zobi laika gaitā zaudējuši dabīgo krāsu (nodzeltējuši vai kļuvuši tumši) vai formu, pārklājušies ar dažāda veida pigmenta plankumiem, kā arī ģenētisko zobu defektu (palielinātas zobu starpas, nevienādas formas zobi) novēršanai.
Zobu venīri ir ļoti plāni (0,2-1 mm). Keramika, no kuras zobu venīri izgatavoti, ir gaismas caurlaidīga, līdzīgi kā zoba emalja, tādēļ ar zobu venīriem restaurēti zobi izskatās pilnībā dabiski un estētiski pievilcīgi.
Zobu venīru pielietošana
Zobu venīru uzlikšana ir zobu restaurācijas procedūra, ar kuras palīdzību iespējams novērst dažāda veida kosmētiskos zobu defektus. Izmantojot zobu venīrus, iespējams koriģēt zobu formu un zobu krāsu atkarībā no zoba defekta un pacienta vēlmēm. Zobu venīrus visbiežāk lieto estētiskajā zonā esošo zobu atjaunošanai (priekšzobiem). Nepieciešamības gadījumā pēc pacienta vēlmēm zobu venīrus var lietot arī sānu zobu restaurācijai.
Pat, ja defekts ir skāris tikai vienu zobu, estētiski labāko rezultātu var panākt, atjaunojot uzreiz vairākus zobus (piemēram, četrus priekšzobus). Šādā veidā iespējams panākt pilnīgu zobu saderību gan pēc krāsas, gan pēc formas, tā veicinot labāku estētisko pievilcību. Ievērojot pienācīgu mutes dobuma higiēnu, zobu venīru vidējais kalpošanas ilgums ir desmit gadi un vairāk.
Zobu restaurācija ar zobu venīriem – procedūra
- Zobārsts pacientam noņem zobu nospiedumu, kā arī nosaka izgatavojamo zobu venīru toni un formu.
- Restaurējamie zobi tiek nedaudz apslīpēti. Pēc zobu apslīpēšanas atkārtoti tiek noņemts nospiedums, ko zobārsts nosūta uz zobu tehnisko laboratoriju.
- Zobārsts no plastmasas izgatavo speciālas pagaidu plāksnītes, ko nostiprina uz apslīpētajiem zobiem kā pagaidu variantu.
- Zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavotas plāksnītes no vaska, kuras pacients ierodas pie zobārsta pielaikot. Ja plāksnītes pēc formas pacientam ir pilnībā piemērotas, tad zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavoti zobu venīri.
- Nākamajā pacienta vizītē zobārsts ar noturīgo cementu nostiprina zobu venīrus.
Zobārstniecības pelēkie kardināli – zobu tehniķi!
Jūs guļat zobārsta krēslā un, iespējams, jums mazliet reibst galva – noņemt žokļa nospiedumu nav tā pati patīkamākā lieta pasaulē. Tomēr pārsvarā tieši tā sākas ceļš uz funkcionālās vai estētiskās protezēs izgatavošanu. Bet vai Jūs zināt, kas notiek pēc tam, kad nospiedums ir gatavs?
Zobārstniecība daudziem asociējas tikai ar zobārsta kabinetu, taču ir virkne procesu, kam nepieciešams darbs laboratorijās, jo tieši tur ņemtie žokļa nospiedumu paraugi pārvēršas par zobu kronīšiem, venīriem un citām noņemamām/nenoņemamām risinājumiem, kas palīdz atgriezt vai uzlabot jūsu smaidu.
Nav daudz zobārstniecību, kam ir sava laboratorija – klīnikai Dental Art tāda ir – Dental Tech – moderna laboratorija, kur diendienā ārsti ļoti cieši sadarbojas ar zobu tehniķiem. Kāpēc ir ļoti svarīgi, lai šāda sadarbība būtu?
- darba izpildes ātrums – tā kā laboratorija ir blakus, netiek lieki tērēts laiks nospiedumu un kronīšu sūtīšanai uz laboratoriju un atpakaļ – viss darbs notiek vienuviet;
- uzlabota komunikācija – ārsts jebkurā laikā var doties uz laboratoriju un sarunāties ar zobu tehniķi, lai, ja nepieciešams, izskaidrotu līdz pēdējam sīkumam dažus sarežģītus gadījumus un nianses;
- divkārša pārbaude – montāžas laikā zobu tehniķis var dodieties uz zobārsta kabinetu un pārliecināties, ka zobu kronītis, venīrs vai protēze ir izgatavoti precīzi tā kā nepieciešams, vai arī konstatēt, kādi labojumi nepieciešami, lai pacients tos nejustu kā svešķermeni savā mutē.
Neskatoties uz to, ka vārds “tehniķis” lielākoties saistās ar tehnoloģijām, darba galdiem un citu līdzīgu aprīkojumu, zobu tehniķiem ir jābūt īstiem māksliniekiem.
Pārsvarā zobu protēžu izgatavošana notiek šādā secībā:
- solis. Ģipša modeļa izveide, pamatojoties uz pacienta zobu nospiedumiem. Lai saņemtu visprecīzāko rezultātu, ģipša modelis tiek skenēts, izmantojot īpašu programmatūru, tāpēc zobu tehniķi var lepoties ar darba precizitāti līdz pat mikronam;
- solis. Tālāk speciālā datorprogrammā notiek precīza kronīša vai tilta modelēšana virtuālajā telpā un iegūtais rezultāts automātiski tiek nosūtīts frēzēšanas iekārtai. Tas viss notiek, izmantojot CAD/CAM – augstākās precizitātes datorprojektēšanas un ražošanas tehnoloģiju;
- solis. Keramikas un pārklājuma apstrāde un uzklāšana. Šajā brīdī talkā tiek ņemtas otas un krāsas, darbs tiek veikts manuāli un ļoti rūpīgi.
Kopumā viena zobu kronīša izgatavošana ilgst 5 līdz 10 dienas.
Runājot par noņemamām protēzēm, atbilstoši pacienta individuālajām vēlmēm ir iespējams:
– protēzei atlasīt hipoalerģisku materiālu;
– izvēlēties zobu krāsu, kas neatšķirsies no pārējo zobu dabiskā toņa;
– imitēt smaganas, lai novērstu anatomiskos nelīdzenumus vai izbīdījumus, kā arī tās izgatavot precīzi pacienta smaganu krāsā:
Tādējādi sasniegtais rezultāts ir tāds, ka jūsu zobārsts ir vienīgais, kurš zinās, ka nēsājat protēzes. Un vēl arī zobu tehniķis. Parasti zobu tehniķi pieticīgi paliek ēnā, lai gan viņu darbs ir vismaz puse no protezēšanas procesa panākumiem.
Bet vai jūs zināt kā izskatās jūsu zobu tehniķis?