Zobu protezēšana
Zobu protezēšana ļauj kvalitatīvi restaurēt dažādu iemeslu dēļ zaudētus dabīgos zobus, atjaunojot to funkcionalitāti un estētiskās īpašības. Zobu protezēšanā tiek izmantotas gan izņemamās zobu protēzes (zobu plates), gan neizņemamas konstrukcijas – zobu kroņi un zobu tilti.
PIESAKIES PROTĒZISTA KONSULTĀCIJAI
Piesakies protēzista konsultācijai, lai noskaidrotu sev piemērotāko smaida atjaunošanas iespēju un, lai sastādītu detalizētu ārstēšanas plānu ar visām paredzamajām izmaksām.
Uzzini vairāk par katru no zobu protezēšanas veidiem, klikšķinot uz pakalpojuma nosaukuma vai attēla.
ieteiktie protezēšanas speciālisti
Klasiskās zobu protēzes
Izņemamās zobu protēzes (plates) ir ierīces, kas tiek izmantotas zaudēto zobu atjaunošanai. Tās tiek pielietotas gan gadījumos, kad pacients zaudējis tikai dažus paša zobus, gan gadījumos, kad pacienta mutē dabīgie zobi nav saglabājušies. Zobu protezēšana ir vienkāršākais un pieejamākais zaudēto zobu atjaunošanas veids.
Zobu protezēšanas procedūra
Zobu protezēšanas procedūra norit trijās vai četrās zobārsta apmeklējuma reizēs, atkarībā no pacienta zaudēto dabīgo zobu skaita.
1. Zobārsts ņem pacienta zobu nospiedumu, kā arī nosaka atbilstošu topošās zobu protēzes toni.
2. Iegūtais nospiedums tiek nosūtīts uz zobu tehnisko laboratoriju. Turpmākā zobu protezēšanas procedūras norise atkarīga no pacienta zaudēto zobu skaita:
2.1. Ja zobārsts konstatē, ka sakodienu var noteikt uzreiz, tad zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavots zobu protēzes vaska modelis.
2.2. Ja pacientam paša zobi nav saglabājušies, tad precīza sakodiena noteikšanai zobu tehniskajā laboratorijā vispirms tiek izgatavota vaska sagatave. Šādā gadījumā pacients vēlreiz ierodas vizītē pie zobārsta, lai ar vaska sagataves palīdzību tiktu noteikts precīzs sakodiens. Pēc tam sagatave tiek nosūtīta atpakaļ uz zobu tehnisko laboratoriju, kur tiek izgatavots zobu protēzes vaska modelis ar zobiem.
3. Nākamajā zobārsta apmeklējuma reizē pacients ierodas, lai pielaikotu vaska zobu protēzes modeli. Tādā veidā tiek pārbaudīts, vai topošā zobu protēze pacientam būs pilnībā piemērota. Ja vaska modelis pacientam der, tad zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavota īstā zobu protēze. Nepieciešamības gadījumā tiek veiktas korekcijas.
4. Kad zobu protēze ir gatava, pacients ierodas pie zobārsta, lai saņemtu izgatavoto zobu protēzi.
IZŅEMAMO ZOBU PROTĒŽU KOPŠANA
Lai zobu protēžu, pacienta dabīgo zobu un mutes dobuma higiēna būtu veselīga, nepieciešams ievērot vairākus izņemamo zobu protēžu un mutes dobuma kopšanas nosacījumus:
1. Uz nakti zobu protēzes jāizņem ārā, lai atpūtinātu mutes dobuma gļotādu, kā arī mazinātu kariesa un aplikuma veidošanās risku. Miega laikā siekalu izdalīšanās ir mazāka, tādēļ siekalas nenodrošina mutes dobuma attīrīšanu no baktērijām.
2. Zobu protēzes jātīra ar zobu birsti, izņemot tās ārā no mutes. Ir pieejamas arī speciālas zobu birstes un pastas, kas paredzētas zobu protēžu tīrīšanai.
3. Izņemot zobu protēzi no mutes, nepieciešams rūpīgi notīrīt arī savus zobus. Pat, ja paša zobi nav saglabājušies, ar ultra mīkstu vai ķirurģisko zobu birsti jāiztīra mutes dobums, lai stimulētu asinsriti un notīrītu izveidojušos aplikumu.
4. Lai nodrošinātu zobu protēzes higiēnu, ieteicams izmantot speciālās šķīstošās tabletes, kas šķīst ūdenī un dezinficē zobu protēzi.
ZOBU PLATE UZ IMPLANTIEM
Zobu plate uz implantiem ir izņemamo zobu protēžu veids. Šīs protezēšanas metodes pamatā ir titāna implantu ieskrūvēšana pacienta žokļa kaulā, uz tiem fiksējot zobu plati (protēzi). Zobu plati uz titāna implantiem pielieto gadījumos, ja mutē paša zobi nav saglabājušies vispār vai ir saglabājušies tikai daži zobi. Sākotnēji pacienta žoklī tiek ieskrūvēti organisma audiem draudzīga materiāla, titāna, implanti. Vēlāk, kad implanti ir veiksmīgi iedzīvināti žokļa kaulā, tiek izgatavota zobu plate, kas ar speciāliem stiprinājumiem (atačmentiem) tiek fiksēta uz implantiem.
Zobu implanti un plates fiksācija uz tiem
Zoba implants ir mākslīga zoba pamatne – pacienta žokļa kaulā ievietojama skrūve no titāna, kas ir ar cilvēka organisma audiem bioloģiski savietojams materiāls. Veicot zobu protezēšanu, pacienta žokļa kaulā ieskrūvējamo implantu skaitu nosaka zobārsts atkarībā no pacienta žokļa uzbūves, kā arī individuālajām vēlmēm un iespējām. Veicot apakšžokļa zobu protezēšanu, zobu plati iespējams fiksēt uz diviem implantiem, taču optimālais implantu skaits ir četri.
Zobu plate, kas fiksēta uz diviem implantiem, mutes dobumā turas stabili, tomēr ir nedaudz kustīga, kā rezultātā pacients var izjust nelielu diskomfortu. Savukārt, uz četriem implantiem fiksēta zobu plate turas ļoti stabili un nav kustīga. Arī pacientiem ar masīvu žokli un paaugstinātu košanas slodzi apakšžoklī ieteicams ieskrūvēt četrus implantus, lai nodrošinātu efektīvu zobu protēzes funkcionēšanu. Veicot augšžokļa zobu protezēšanu, pacienta žokļa kaulā tiek ieskrūvēti vismaz četri implanti, taču pacientiem ar masīvu žokli, lai nodrošinātu vienmērīgāku košanas slodzes sadali un labāku zobu protēzes funkcionēšanu, augšžoklī jāieskrūvē seši implanti.
procedūras apraksts
Zobu protezēšana, izmantojot izņemamo zobu plati uz implantiem, līdzīgi kā zoba implantācija, sastāv no diviem posmiem – ķirurģiskā posma un protezēšanas posma. Ķirurģiskajā posmā pacienta žokļa kaulā tiek ieskrūvēti un iedzīvināti titāna implanti, savukārt, protezēšanas posmā tiek izgatavota pacientam piemērota zobu protēze, kas fiksējas uz ievietotajiem implantiem.
1. Implantu ievietošanas posms:
1.1. Zobārsts atsedz pacienta smaganu, lai nodrošinātu piekļuvi žokļa kaulam.
1.2. Žokļa kaulā tiek izveidots kanāls, kas pēc formas un izmēra precīzi atbilst izvēlētajam zoba implantam. Ja zobārsts konstatē, ka zoba implanta ievietošanai trūkst nepieciešamā kaula apjoma, tad pirms kanāla veidošanas un zoba implantācijas veikšanas kauls tiek pieaudzēts.
1.3. Zoba implants tiek ievietots (ieskrūvēts) sagatavotajā kanālā un nosegts ar smaganu.
1.4. Process turpinās pēc 2-6 mēnešiem, kuru laikā ir noticis osseointegrācijas process (zoba implanta saaugšana ar kaulu) – lai to konstatētu, tiek veikta rentgenoloģiskā izmeklēšana. Precīzu laika posmu, pēc kura tiek turpināts zoba implantācijas process (visbiežāk tie ir 2-6 mēneši), zobārsts nosaka katram pacientam individuāli, ņemot vērā pacienta žokļa kaula struktūru un kopējo veselības stāvokli.
1.5. Pēc tam, kad zoba implants ir veiksmīgi saaudzis ar žokļa kaulu, zobārsts atsedz pacienta smaganu, un zoba implantā aptuveni uz 2 nedēļām tiek ievietots smaganu formētājs, lai ap topošo zobu izveidotos pareizas smaganu kontūras.
2. Protezēšanas posms:
2.1. Pēc 2 nedēļām sākas protezēšanas posms. Pacientam tiek ņemts nospiedums, lai zobu tehniskajā laboratorijā izgatavotu zobu protēzes vaska modeli.
2.2. Nākamajā reizē pacients ierodas pie zobārsta, lai pielaikotu izgatavoto zobu protēzes modeli. Ja vaska modelis pacientam ir pilnībā piemērots, tad zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavota īstā zobu protēze. Nepieciešamības gadījumā tiek veiktas korekcijas.
2.3. Kad zobu protēze ir izgatavota, pacients ierodas pie zobārsta, lai saņemtu gatavo protēzi.
Zobu plates uz implantiem atšķirība no klasiskās izņemamās protēzes
Izņemamā plate uz implantiem ir efektīvākais no izņemamo zobu protēžu veidiem. Šai platei ir ļoti stabila fiksācija mutes dobumā. Salīdzinot ar klasiskajām izņemamajām protēzēm, zobu plate uz implantiem aizņem mazāk vietas mutē un neierobežo maltītes izvēli. Plate uz implantiem spēj pilnībā aizvietot dabīgo zobu funkcionalitāti un izskatu. Jāņem vērā, ka plates efektīvai funkcionēšanai un labas smaganu veselības saglabāšanai, jāievēro rūpīga mutes higiēna. Ieteicams divas-trīs reizes dienā pēc ēdienreizēm plati izņemt ārā un tīrīt ar speciāli šim nolūkam paredzētu zobu birsti. Tāpat noteikti jāiztīra arī implantu abatmenti un gļotāda ap tiem. Tādā veidā iespējams novērst aplikuma sakrāšanos uz zobu plates un ap implantiem, novēršot iekaisuma rašanās risku.
Zobu tilti
Zobu tilti ir zobu protēžu veids, ko pielieto gadījumos, ja pacientam trūkst viens vai divi (retākos gadījumos – trīs) blakus esoši zobi. Zobu tilts ir protezēšanas konstrukcija, kas fiksējas uz pacienta veselajiem zobiem.
ZOBU TILTU UZLIKŠANAS PROCEDŪRA
Zobu tiltu izgatavošanas un uzlikšanas procedūra ir identiska zobu kroņu uzlikšanas procedūrai. Tā noris vairākos zobārsta apmeklējuma seansos.
1. Zobārsts noņem pacienta zobu nospiedumu un ar pacientu vienojas par izgatavojamā zobu tilta veidu.
2. Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem tiek apslīpēti zobu trūkuma vietai blakus esošie zobu, lai uz tiem sākotnēji nostiprinātu pagaidu zobu tiltu, bet vēlāk – arī pastāvīgo zobu tiltu.
3. Zobārsts atkārtoti noņem pacienta zobu nospiedumu un reģistrē sakodienu, lai zobu tehniskajā laboratorijā tiktu izgatavots pastāvīgais zobu tilts.
4. Uz pacienta zobiem ar pagaidu cementu tiek uzlikts pagaidu zobu tilts.
5. Nākamajās pāris vizītēs pacients ierodas pie zobārsta, lai sākotnēji veiktu pastāvīgā zobu tilta karkasa pielaikošanu, bet vēlāk – zobu tilta pielaikošanu. Kad ir veiktas visas nepieciešamās pielaikošanas un nepieciešamības gadījumā veiktas korekcijas, zobu tehniskajā laboratorijā zoba tiltu pārklāj ar speciālu, sacietinošu glazūru.
6. Noslēdzošajā pacienta vizītē zobārsts ar pastāvīgo cementu uzliek izgatavoto zobu tiltu.
ZOBU TILTU KOPŠANA
Zobu tiltiem nepieciešama ļoti rūpīga kopšana un higiēna. Tas ļaus izvairīties no iekaisuma attīstības riska zoba saknē zem kroņa daļas. Pacientam jāievēro rūpīga mutes dobuma higiēna un zobu tiltu kopšanai jālieto speciāls zobu diegs, kā arī regulāri jāapmeklē zobu higiēnists.
Kas jāņem vērā par zobu tiltiem
Atjaunojot zaudētos zobus ar zobu tiltu, tiek pakļauti iedarbībai veselie zobi (lai zobu tiltu nofiksētu, veselos zobus nepieciešams noslīpēt), tādēļ pirms izvēles par labu zobu tiltam, pacientam jāizvērtē iespējamie ieguvumi un zaudējumi no šāda veida zobu restaurācijas. Gadījumā, ja laika gaitā rodas bojājums kādā no noslīpētajiem zobiem, ārstēšanai nepieciešams noņemt visu protezēšanas konstrukciju. Zobu atjaunošana ar zobu implantu prasa lielākus ieguldījumus, taču ir efektīvāks un estētiskāks trūkstošo zobu atjaunošanas veids. Atjaunojot zobus ar zoba implantu, netiek bojāti pacienta veselie zobi.
Zobu Kroņi
Mākslīgie zobu kroņi ir bojāto zobu atjaunošanas veids. Tas tiek pielietots gadījumos, kad pacienta dabīgie zobi ir nopietni cietuši dažādu zobu defektu dēļ (kariess, erozija, nodilums vai traumas) un tādēļ ir stipri bojāti zoba audi (palicis mazāk par 50% no zoba audu apjoma), kā rezultātā bojāto zobu nevar atjaunot ar zobu plombu.
Kroņu veidi
ZOBU KROŅU UZLIKŠANAS PROCEDŪRA
Zobu kroņu izgatavošanas un uzlikšanas procedūra noris vairākos zobārsta apmeklējuma seansos.
1. Zobārsts noņem pacienta zobu nospiedumu un ar pacientu vienojas par izgatavojamā zoba kroņa veidu.
2. Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem bojātais zobs tiek apslīpēts, lai uz tā sākotnēji varētu uzlikt pagaidu zoba kroni, bet vēlāk – arī pastāvīgo zoba kroni.
3. Zobārsts atkārtoti noņem pacienta zobu nospiedumu un reģistrē sakodienu, lai zobu tehniskajā laboratorijā tiktu izgatavots pastāvīgais zoba kroni.
4. Zobārsts uz vietas izgatavo pagaidu zoba kroni no plastmasas. Tas tiek uzlikts uz noslīpētā zoba virsmas ar pagaidu cementu.
5. Nākamajās vizītēs pacients ierodas pie zobārsta, lai sākotnēji veiktu pastāvīgā zoba kroņa karkasa pielaikošanu, bet vēlāk – visa kroņa pielaikošanu. Kad ir veiktas visas nepieciešamās pielaikošanas un nepieciešamības gadījumā veiktas korekcijas, zobu tehniskajā laboratorijā zoba kroni pārklāj ar glazūru.
6. Noslēdzošajā pacienta vizītē zobārsts noņem pagaidu kroni un ar pastāvīgo cementu uzliek pastāvīgo zoba kroni.
Zobu venīri
Kas ir zobu venīri?
Zobu venīri ir porcelāna plāksnītes, kuras nostiprina uz zobu priekšējās virsmas, lai atjaunotu zobu estētiskās funkcijas. Izmantojot zobu venīrus, iespējams novērst zobu vizuālos defektus un atjaunot zobu estētisko pievilcību, neietekmējot to funkcionalitāti. Zobu venīri var tikt pielietoti gadījumos, kad pacienta zobi laika gaitā zaudējuši dabīgo krāsu (nodzeltējuši vai kļuvuši tumši) vai formu, pārklājušies ar dažāda veida pigmenta plankumiem, kā arī ģenētisko zobu defektu (palielinātas zobu starpas, nevienādas formas zobi) novēršanai.
Zobu venīri ir ļoti plāni (0,2-1 mm). Keramika, no kuras zobu venīri izgatavoti, ir gaismas caurlaidīga, līdzīgi kā zoba emalja, tādēļ ar zobu venīriem restaurēti zobi izskatās pilnībā dabiski un estētiski pievilcīgi.
Spied uz pogas un uzzini vairāk par venīriem mūsu estētikas lapas sadaļā!
Onlejas un Zobu sakņu inlejas
Ja pacienta zobs ir nopietni bojāts dažādu zobu defektu dēļ (kariess, erozija, abrāzija, zobu traumas) un tā rezultātā ir palicis mazāk par aptuveni 30% no zoba audu apjoma, bojātā zoba atjaunošanai tiek izmantota zoba saknes inleja. Saknes inleja daļēji tiek iecementēta pacienta zoba saknē, lai izveidotu stabilu pamatu bojātā zoba atjaunošanai ar zoba kroni vai zobu tiltu.
Inleju veidi
Atkarībā no atjaunojamā zoba sakņu skaita, zobārstniecībā tiek pielietotas viendaļīgās inlejas vai dalītās inlejas. Viendaļīgās tiek pielietotas viensakņu zobu atjaunošanai. Savukārt, dalītās inlejas sastāv no divām atsevišķām daļām, un tiek pielietotas vairāksakņu zobu atjaunošanai. Dalītā inleja zoba saknēs tiek ievietota pa daļām, kas pēc tam tiek savstarpēji savienotas, tādējādi izveidojot ļoti precīzu pamatni zobu kroņa vai zobu tilta uzlikšanai.
Lietās inlejas un cirkonija inlejas:
Pēc pacienta vēlmēm priekšējo zobu restaurācijai var tikt izgatavotas divu veidu inlejas – lietās inlejas un cirkonija inlejas. Pēc funkcionalitātes abi zobi inleju veidi neatšķiras, taču, jāņem vērā, ka cirkonija inlejas nodrošina labākas zobu estētiskās īpašības. Lietās inlejas tiek izgatavotas no metāla, tādēļ var spīdēt cauri cirkonija zoba kronim un izskatīties estētiski nepievilcīgi. Savukārt, no cirkonija izgatavotās inlejas zem atjaunotā zoba kroņa nav redzamas. Sānu zobu atjaunošanai parasti tiek izmantotas lietās inlejas.
INLEJU IEVIETOŠANAS PROCEDŪRA
Pirms zoba atjaunošanas procedūras tiek veikta bojātā zoba kanālu tīrīšana (endodontija), un zobs tiek sapildīts ar gutaperču. Kad iekaisuma procesi zobā ir pilnībā likvidēti, var veikt tālāko zoba restaurāciju.
1. Zobārsts no endodontiski sapildītās zoba saknes izņem daļu pildījuma un ņem atjaunojamā zoba nospiedumu. Izveidotā atvere tiek nosegta ar pagaidu zoba plombu. Zobārsts ar pacientu vienojas par to, vai tiks izgatavota lietā inleja vai cirkonija inleja.
2. Zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavota pacientam precīzi piemērota zoba saknes inleja. Atkarībā no atjaunojamā zoba sakņu skaita, tiek izgatavota viendaļīgā inleja vai dalītā inleja.
3. Nākamajā pacienta vizītē, zobārsts ievieto inleju atjaunojamā zoba saknē un nostiprina ar pastāvīgo cementu.
4. Kad inleja ir iecementēta zoba saknē, var veikt tālāko zoba kroņa atjaunošanu – uz inlejas tiek nostiprināts zoba kronis vai zobu tilts.
Zobu onlejas
Netiešās plombēšanas procedūra tiek pielietota gadījumos, kad zoba defekta dēļ ir zudis vairāk par 50% no zoba audu apjoma (to izvērtē zobārsts, veicot bojātā zoba apskati). Onlejas ir zobu tehniskajā laboratorijā izgatavotas porcelāna plombas. Pirms procedūras zobārsts apskata bojāto zobu, lai konstatētu zoba bojājuma pakāpi un nepieciešamības gadījumā veiktu endodontiju. Netiešās plombēšanas procedūra sastāv no diviem zobārsta apmeklējuma seansiem. Procedūra tiek veikta zem vietējās anestēzijas.
Onleju PROCEDŪRAs Apraksts
1) Zobārsts izņem no zoba kavitātes mīksto, kariozo masu, kas radusies baktēriju iedarbības rezultātā.
2) Pēc tam tiek ņemts pacienta zobu nospiedums, lai to nosūtītu uz zobu tehnisko laboratoriju, kur tiek izgatavota pacienta zobam precīzi piemērota zoba plomba (onleja).
3) Pēc nospieduma noņemšanas kavitāte tiek noslēgta ar pagaidu zoba plombu.
4) Zobārsts kopā ar pacientu vienojas par izgatavojamās onlejas toni, lai tā būtu pilnībā estētiski piemērota pārējo zobu tonim.
5) Zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavota pacientam precīzi piemērota onleja. Pēc tam zobārsta kabinetā noris procedūras otrais seanss.
6)Kad onleja ir izgatavota, zobārsts izņem pagaidu plombu un apstrādā zoba kavitāti ar speciālu gelu, lai dezinficētu to un sagatavotu onlejas ievietošanai.
7) Zoba kavitāte tiek apstrādāta ar saistvielu, lai nodrošinātu onlejas ciešu saskari ar zoba virsmu. Izgatavotā onleja tiek precīzi ievietota un ar speciālu zobārstniecības cementu nostiprināta zoba kavitātē.
Onleju izgatavošanas materiāli
Netiešās plombēšanas gadījumā pacientam piemērotas zobu plombas jeb onlejas tiek izgatavotas zobu tehniskajā laboratorijā no porcelāna. Tas ir izturīgs un pacienta zobiem estētiski pilnībā piemērojams materiāls, kas plombēšanas laikā nesaraujas. Salīdzinot ar parasto zoba plombu, onlejai ir lielāka izturība pret sakodiena slodzi, ilgāks kalpošanas laiks, kā arī mazāks sekundārā kariesa attīstības risks labotajā zobā, tādēļ, izvēloties onlejas, pacients veic ilgtermiņa ieguldījumu savu zobu veselībā.
PIESAKIES PROTĒZISTA KONSULTĀCIJAI
Piesakies protēzista konsultācijai, lai noskaidrotu sev piemērotāko smaida atjaunošanas iespēju un, lai sastādītu detalizētu ārstēšanas plānu ar visām paredzamajām izmaksām.