Zobu ķirurģija nodarbojas ar mutes dobuma un apkārtējo audu orgānu slimību ķirurģisku ārstēšanu. Visas ķirurģiskās procedūras tiek veiktas vietējā anestēzijā un pamatotos gadījumos arī ar vispārēju anestēziju.
Zobu ekstrakcija ir zobu izņemšanas (zobu raušanas) procedūra. Zobu ekstrakciju veic gadījumos, ja pacienta zobs ir ļoti stipri bojāts dažādu zobu patoloģiju vai zobu defektu dēļ, kā rezultātā zobu nav iespējams atjaunot ar zoba plombu vai zoba kroni. Atsevišķos gadījumos zoba ekstrakcija nepieciešama, veicot ortodontisko ārstēšanu vai zobu protezēšanu.
Zobu ekstrakcijas procedūra:
Lēmumu par nepieciešamību izņemt bojāto zobu vai iespēju to restaurēt, izmantojot protezēšanas metodes, pieņem zobārsts ar pacienta piekrišanu, pēc tam, kad ir veicis zobu rentgenu un detalizēti izvērtējis bojātā zoba stāvokli.
Procedūras norise:
- Pacientam tiek ievadīta vietējā anestēzija, lai nodrošinātu nesāpīgu zoba ekstrakcijas procedūras norisi.
- Zobārsts atsedz pacienta smaganu, lai atvieglotu piekļuvi bojātajam zobam.
- Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobārsts izņem bojāto zobu.
- Brūce, kas radusies izrautā zoba vietā, tiek apstrādāta ar speciālām zālēm, lai veicinātu asins recekļa veidošanos un kaula atjaunošanos.
Pēc zobu ekstrakcijas
Pacientam pēc zoba ekstrakcijas veikšanas ir rūpīgi jāievēro stomatologa sniegtie norādījumi un, ja nepieciešams, jālieto viņa nozīmētās zāles. Pāris dienas pēc zoba izraušanas var novērot nelielu pietūkumu un sajust nelielas sāpes. Ja minētie simptomi nepāriet dažu dienu laikā vai tiek novērotas smagākas komplikācijas, atkārtoti jāvēršas pie zobārsta.
Rekomendācijas pēc zoba izraušanas:
- Tuvākajās dienās nav vēlams lietot uzturā pārlieku karstu pārtiku.
- Nav ieteicams apmeklēt pirti vai saunu, jo tas var veicināt iekaisuma procesu un asiņošanu no brūces.
- Zobus jātīra saudzīgi, neskarot izrautā zoba vietu.
- Pirmajā dienā mutes dobumu nedrīkst skalot, jo tādā veidā var noraut asins recekli.
- Sākot ar nākamo dienu pēc zoba ekstrakcijas, vismaz trīs dienas viegli jāskalo mutes dobums ar kumelīšu ekstraktu vai sālsūdeni, vēlams divreiz dienā.
- Izrautā zoba vietu nedrīkst aizskart vai bakstīt, lai neizraisītu iekaisuma procesu kaulā un ļautu sadzīt brūcei.
- Nav ieteicama fiziska slodze 3-4 dienas pēc zoba izraušanas.
- Tuvākajās dienās pēc zoba ekstrakcijas nedrīkst lietot alkoholu, kas izraisa rūgšanas procesu.
- Vismaz diennakti pēc zoba izraušanas nav ieteicams smēķēt, jo smēķēšana var veicināt iekaisumu.
Gudrības zobi jeb astotie zobi ir pēdējie zobi, kas aug mutē cilvēkam jau vecumā. Parasti tas notiek vecumā no 18 līdz 22 gadiem. Gan apakšējā, gan augšējā žoklī rindu galā tiek sagriezts viens zobs. Gudrības zobi ir mantojums no mūsu senčiem, kuru uzturs galvenokārt sastāvēja no grūtiem ēdieniem, kurus vajadzēja sakošļāt labi un ilgi. Šajā ziņā cilvēka žoklis bija lielāks, un, lai nodrošinātu augstas kvalitātes pārtikas uzņemšanu, vajadzēja vairāk zobu. Mūsdienu cilvēkiem gudrības zobi nav saistīti ar kodumu, un tie nav vajadzīgi kā līdzeklis pārtikas malšanai. Daudziem cilvēkiem pat nav gudrības zobu embriju, savukārt tiem cilvēkiem, kuru gudrības zobi izplūst, visbiežāk sāp nepareiza zobu augšana un nopietnu problēmu risks. Šādos gadījumos vienīgais risinājums ir gudrības zobu ekstrakcija (ekstrakcija).
Iespējamās problēmas
Ja pacientam rodas gudrības zobi, bet viņa žoklis neatbilst fizioloģiskajām īpašībām (nepietiekams izmērs) un nepietiek vietas papildu zobiem, šī pozīcija pacientam rada neērtības. Izceļas divas galvenās problēmas:
- Izgriež tikai daļu no zoba, pārējā paliek zem smaganām. Šādā situācijā ap daļēji izlauzto zobu uzkrājas daudz aplikumu, kas izraisa iekaisumu mīkstajos audos ap zoba vainagu. Infekcijas vietā palielinās sāpes un pietūkums, kas akūtā stadijā izzūd nedēļas laikā, bet iekaisuma process turpinās un pārvēršas hroniskā stadijā – sāpes un iekaisums pēc kāda laika atsākas. Iepriekš aprakstītā problēma ir raksturīga gudrības zobiem apakšžoklī.
- Nepareiza zobu augšana. Kad izdodas gudrības zobs, kura rindas beigās nav pietiekami daudz vietas, gudrības zobs pieskaras blakus esošajam zobam. Tā rezultātā pasliktinās zoba vainags vai tā sakne. Ja problēmas attīstība netiek savlaicīgi novērsta, var notikt nepareizu rindā esošo zobu novietojums.
Gudrības zobu izraušana
Gudrības zobu noņemšanas (izraušanas) procedūra ir atkarīga no tā, kuri zobi ir jānoņem (no augšējā vai apakšējā žokļa), kā arī atkarībā no gudrības zobu nepareizas augšanas un ar to saistīto slimību sekām. Pirms zoba noņemšanas zobārsts veic rentgena pārbaudi un rūpīgi novērtē pacienta zoba stāvokli. Procedūra notiek vietējā griezumā.
Procedūras apraksts:
- Lai atvieglotu piekļuvi zobam, zobārsts atver trieciena zoba smaganu (zobu, kas pats nevar pareizi izlauzties).
- Ja procedūra tiek veikta apakšžoklī – dažos gadījumos, lai zobu varētu veiksmīgi izvilkt, zobārsts noņem nelielu žokļa kaula fragmentu un sadala zobu vairākās daļās. Zobs tiek noņemts pa daļām.
- Ja procedūrai bija nepieciešams sagriezt smaganas, tad smaganas tiek sašūtas apmēram 7 dienas, lai nodrošinātu tās dziedināšanu.
Pēc gudrības zoba noņemšanas
Pēc gudrības zoba noņemšanas pacientam rūpīgi jāievēro zobārsta sniegtie norādījumi un, ja nepieciešams, jālieto izrakstītie medikamenti. Pāris dienas pēc procedūras pacients var novērot smalkas sāpes un nelielu pietūkumu. Ja uzskaitītie simptomi dažu dienu laikā nepazūd vai rodas citas komplikācijas, jums jāsazinās ar savu zobārstu.
Zoba saknes gala rezekcija ir ķirurģiska zobārstniecības procedūra, ko pielieto gadījumos, ja zoba endodontiskā ārstēšana (zoba kanālu tīrīšana) nav nodrošinājusi pilnīgu iekaisuma likvidēšanu infekcijas skartajā zobā. Laikus nenovēršot iekaisumu, tas var izplatīties tālāk arī žokļa kaulā un veicināt zoba zaudēšanu. Zoba saknes gala rezekcija ir pēdējais variants zoba saglabāšanai. Procedūra ļauj, neskarot veselo zoba kroņa daļu, ķirurģiski likvidēt iekaisuma procesu izraisošo zoba saknes daļu.
Procedūras norise
Zoba saknes gala rezekcijas procedūra paredz, ka ķirurģiski tiek izveidota piekļuve zoba saknei un kaulam, likvidējot iekaisumu. Visbiežāk zoba saknes gala rezekcijas procedūra tiek veikta priekšzobiem un divsakņu zobiem. Trīssakņu zobiem saknes gala rezekcijas procedūra parasti netiek veikta. Zoba saknes gala rezekcijas procedūra tiek veikta zobārsta kabinetā zem vietējās anestēzijas, vienā zobārsta apmeklējuma reizē.
Zoba saknes gala rezekcijas procedūra:
- Zobārsts pacientam ievada vietējo anestēziju.
- Ar speciāliem instrumentiem zobārsts atsedz gļotādu un piekļūst inficētā zoba saknei.
- Tiek izņemti infekcijas skartie audi un likvidēts cietušās zoba saknes galiņš.
- Vieta, kur tikusi likvidēta zoba saknes daļa, tiek sapildīta ar speciālu, audus atjaunojošu materiālu.
- Ķirurģiski skartie audi tiek aizšūti. Nepieciešamības gadījumā pirms tam operētajā vietā tiek veikta mākslīgā kaula pieaudzēšana.
Pēc procedūras
Zoba saknes gala rezekcija ir ķirurģiska manipulācija, pēc kuras dažas dienas ir iespējamas nelielas sāpes un pietūkums operētajā vietā. Nepieciešamības gadījumā pēc procedūras ir jālieto stomatologa nozīmētie medikamenti. Ievērojot zobārsta norādījumus, parasti simptomi izzūd pāris dienu laikā. Ja sadzīšanas process nenotiek un sāpes nepāriet ilgāku laiku, nepieciešams atkārtoti konsultēties ar zobārstu.