Zoba ekstrakcija, implanta ievietošana vai jebkura cita ķirurģiska iejaukšanās mutes dobumā uz kādu laiku var apgrūtināt ierasto ikdienas dzīvi. Piedāvājam dažus padomus, kas var palīdzēt padarīt šo periodu komfortablāku.
Pretsāpju līdzekļi
Pat tad, ja vietējās anestēzijas iedarbība vēl nav beigusies, pusstundu pēc operācijas beigām iedzeriet pretsāpju līdzekli (paracetamolu, ibuprofēnu u.c.), ievērojot ārsta rekomendācijas par devām un lietošanas biežumu. Taču nav ieteicams lietot minētos preparātus tukšā dūšā, jo tas var izraisīt gļotādas iekaisumu.
Antibiotikas
Ja zobārsts ir Jums izrakstījis antibakteriālo preparātu, sāciet to lietot tajā pašā dienā, kad veikta manipulācija. Lai novērstu kuņģa iekaisumu, lietojiet zāles pēc ēšanas un obligāti veiciet pilnu ārsta nozīmēto lietošanas kursu.
Tūska
Divu līdz piecu dienu laikā pēc operācijas var saglabāties tūska un asinsizplūdumi vietā, kur veikta ķirurģiskā manipulācija. Lai mazinātu tūsku un asinsizplūdumus, dažas dienas uz pietūkušajām vietām var likt maisiņu ar ledu vai sasaldētiem dārzeņiem no saldētavas, kas ietīti dvielī. Jātur aptuveni 20 minūtes, atkārtojot šo procedūru ik pēc divām stundām. Tāpat tūskas mazināšanai ieteicams gulēt pussēdus stāvoklī (piemēram, zem galvas un muguras novietojot augstus spilvenus).
Grūtības kustināt žokli
Dažu dienu laikā pēc ķirurģiskās operācijas var rasties grūtības, atverot muti, kas izpaužas kā žokļa kustīguma mazināšanās un sāpes apakšžokļa locītavā. Nav ieteicams apzināti mēģināt vērt vaļā muti, lai “iestrādātu” žokli – tas tikai pastiprinās sāpes un palēninās sadzīšanu. Pēc operācijas nedēļas garumā centieties lietot uzturā mīkstu pārtiku (putras, zupas, biezeņi).
Zobu jutīgums
Nereti dažas nedēļas pēc ķirurģiskas ārstēšanas saglabājas paaugstināts zobu emaljas jutīgums. Samazināt nepatīkamās sajūtas palīdzēs speciālo zobu pastu un mutes skalojamo līdzekļu ar norādi “sensitive” izmantošana.
Attīrīšana
Laba mutes dobuma higiēna ir ļoti svarīga pēcoperācijas periodā. Tīriet zobus rūpīgi un izmantojiem zobu birsti ar mīkstiem sariem. Izvairieties no tiešas iedarbības uz operācijas skarto vietu, taču pamazām katru dienu tai tuvojieties. Izmantojiet antiseptiskus šķidrumus vai sālsūdeni (vienu tējkaroti uz glāzi silta ūdens), un skalojiet ar tiem muti trīs reizes dienā piecas dienas pēc operācijas. Dariet to uzmanīgi, lai neizskalotu asins sarecējumus, kas izveidojušies uz rētām.
Šuves
Trīs-četras dienas pēc operācijas ir nepieciešams noņemt šuves, lai izvairītos no pārtikas daļiņu iestrēgšanas un infekcijas rašanās. Lielākā daļa ķirurgu izmanto uzsūcošos ķirurģiskos diegus, taču jebkurā gadījumā ir ieteicams apmeklēt zobārstu, lai pilnībā likvidētu šuvju materiālu un pārbaudītu brūces dzīšanas procesu. Precizējiet pie jūsu ārsta, cik ilgā laikā pēc šuvju uzlikšanas jums jāatnāk pie viņa uz vizīti.
Asiņošana
Neliels asiņu daudzums siekalās dažas dienas pēc operācijas ir normāla parādība. Taču, ja asiņošana no brūces ir stipra, labāk to apturēt ar mitru vates tamponu, pieliekot to pie asiņojošās vietas uz desmit minūtēm.
Pārtika
Kamēr nav beigusies “sasaldēšanas” iedarbība, ēdiet tikai mīkstu pārtiku, bet pēc implanta ievietošanas ievērojiet šādu diētu divas nedēļas. Centieties nekošļāt ar to žokļa pusi, kurā veikta manipulācija.
Fiziska slodze un sporta aktivitātes
Dažas dienas pēc ķirurģiskās iejaukšanās ieteicams izvairīties no fiziski saspringtas darbības. Ja jūs regulāri, profesionāli sportojat, tad pirms operācijas ieteicams apspriest ar ķirurgu, cik ātri drīkstēs atjaunot intensīvu fizisko slodzi.
Papildu padomi
- Nepieskarieties brūcei ar mēli, pirkstiem vai citiem priekšmetiem, kas var nodarīt bojājumus audiem.
- Trīs dienas pēc operācijas nelietojiet piena produktus, jo tie satur baktērijas, kas pasliktina sadzīšanu.
- Nesmēķējiet nedēļu pēc operācijas.
- Spēcīgas tūskas gadījumā necentieties intensīvi šņaukt degunu – tas izraisīs asins pieplūdumu operācijas skartajai vietai, kas attiecīgi var veicināt sadzīšanas peroces palēnināšanos.