bigstock Face full of pain 51688675

Muskuļi, kas nepieciešami barības sakošļāšanai, vienlaikus ar kāju ikru muskuļiem tiek uzskatīti par spēcīgākajiem cilvēka organismā. Taču dažkārt šāds spēks var kļūt par zobus iznīcinošu vārda tiešā nozīmē.

Piemēram, emocionāliem un satrauktiem cilvēkiem ir raksturīgi instinktīvi saspiest žokļus, kā rezultātā rodas liels spiediens uz zobiem. Kādēļ tas ir bīstami?

Kas jāzina par bruksismu?

Ne vienmēr bruksisma (tieši tā apzimē zobu griešanu) iemesls ir tikai emocijas. Dažkārt šo stāvokli nav iespējams kontrolēt, jo visbiežāk šo kaiti var novērot tieši nakts laikā un miegā.

Bruksims nereti veicina zobu emaljas nodilumu un zobu bojājumus, kas var izraisīt žokļa kustīguma ierobežojumus un galvas sāpes. Šis stāvoklis ir novērojams aptuveni 8-10% pasaules iedzīvotāju, bet vēl biežāk – cilvēkiem vecumā no 25-44 gadiem. Taču arī tie, kuriem šī problēma nav pastāvīga, laiku pa laikam mēdz saspiest zobus, kas rezultātā var kaitēt zobu veselības stāvoklim.

Bieži vien bruksisms kļūst par kariesa, žokļa muskuļu iekaisuma un deniņu-apakžokļa locītavas sāpju cēloni, kā arī izraisa dažāda veida bojājumus – zobu emaljas nodilumu, smaganu iekaisumu, zobu, plombu, kronīšu sabrukumu un lūzumus un pat zobu implantu izkrišanu.

Ja jūs zināt, ka jums šāda problēma ir raksturīga, noteikti izstāstiet par to savam zobārstam. Īpaši būtiski ir diagnosticēt bruksismu, ja tiek plānota protezēšana vai dārga ortodontiskā ārstēšana.

Piemēram, zobu griešanas dēļ zobu venīri (plānas plāksnītes, kas tiek uzliktas uz zobiem) uz zobu virsmas neturēsies un nokritīs. Tāpat riska zonā atrodas arī kronīši un protēzes – lai tos pasargātu no sabrukšanas, nepieciešams nēsāt speciālas koriģējošas ierīces – zobu kapes. Tā kā visbiežāk bruksisms izpaužas nakts laikā, arī kapes nepieciešamas vilkt tieši pirms gulētiešanas.

Kā rodas bruksisms?
Galvenie bruksisma “vaininieki” ir:

 • Miega traucējumi;
 • Dzīvesveids: jaunība, augsts izglītības līmenis, psihoaktīvo vielu lietošana, kas paaugstina uzbudināmību un izraisa miega traucējumus (tabaka, alkohols, kofeīns, antidepresanti u.c.);
 • Nelabvēlīgi psiholoģiskie faktori: stress, trauksme.

Par bruksismu liecina:

 • Ritmiska žokļa muskuļu sasprindzināšanās;
 • Zobu griešana naktī (kas dažkārt traucē gulēt tiem, kas atrodas blakus);
 • Krakšķi deniņu-apakšžokļa muskulī;
 • Apakšžokļa pietūkums un kustīguma ierobežojumi;
 • Sāpes sejas muskuļos;
 • Ausu un galvas sāpes.

Stop zobu griešanai!
Ja jūsu zobārsts ir diagnosticējis bruksismu, jatājiet viņam par zobu kapēm. Šīs speciālās stomatoloģiskās ierīces pasargās zobus no priekšlaicīga zobu nodiluma un iespējamā sabrukuma spēcīgas žokļu saspiešanas un zobu griešanas gadījumā.

Kapes ļaus pasargāt žokļa locītavas no pārlieku lielas slodzes un ļaus kontrolēt bruksisma sekas, neļaujot zobiem cieši sakļauties muskuļu spazmu gadījumā nakts laikā. Kapes tiek izgatavotas individuāli, tādēļ gatavās konstrukcijas neizraisa diskomfortu nēsāšanas laikā un netraucē miega laikā. Turklāt tās var vilkt tikai uz nakti, bet no rīta izņemt.

Taču izārstēt bruksismu ar kapēm nav iespējams. Jūsu ārsts ieteiks citus veidus, kā mazināt zobu griešanu. Piemēram, pozitīvus rezultātus bruksisma ārstēšanā ir sniegusi progresīvā relaksācija, meditācija, psihoterapija.

Nav mazsvarīgi arī normalizēt miega un atpūtas režīmu, kā arī pārskatīt savus ieradumus (atteikties no smēķēšanas, samazināt kafijas un alkohola patēriņu), kā arī kontrolēt sevi, pirms miega īstenojot autogēnos treniņus (“es pamodīšos, ja griezīšu zobus” u.c.).
Jebkurā gadījumā nav ieteicams risināt bruksisma problēmu patstāvīgi, bet ieteicams vērsties pēc konsultācijas pie speciālista, kas veiks komplekso diagnostiku un nozīmēs efektīvu ārstēšanu. Visu rekomendāciju ievērošana sniegs krietni lielāku iespēju izvairīties no bruksisma problēmas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

PIETEIKT VIZITI

Share on facebook
Share on whatsapp

pirkt zobu higiēnu tiešsaistē ar 10 eiro atlaidi

PIRKT DĀVANU KARTI

PIETEIKT VIZĪTI

Sergejs Andrijevskis

Sergejs ir zobārsts implantologs, mūsu klīnikas īpašnieks.

Viņš ir pabeidzis Rīgas Stradiņa universitāti, ka arī MBA studijas. Sergejs maģistra grādu zobu implantoloģijā un zobārstniecības ķirurģijā ieguva Starptautiskajā Medicīnas koledžā (IMC), Vācijā.
Profesijā nonācu tādēļ, ka mani interesēja medicīna un zobārstniecība. Ar laiku radās arī ideja par pašam savas zobārstniecības klīnikas atvēršanu.

Brīvajā laikā, kura man gan nav ļoti daudz, labprāt dodos skriet, apmeklēju boksa treniņus un karstās jogas nodarbības. Interesē 20. gadsimta vēsture.
Savā darbā vados pēc principa: stomatoloģija ir ne tikai medicīna, bet arī māksla!

Zobu implanti ir zobu aizstājēji, kad traumas vai slimības gadījumā dabīgos zobus ir nācies zaudēt pavisam. Implants ir risinājums gan viena trūkstoša zoba aizvietošanai, gan pilnīga zobu trūkuma gadījumos, turklāt, ne vienmēr nepieciešamo implantu skaits ir vienāds ar trūkstošo zobu skaitu. Piemēram trīs blakus trūkstošu zobu gadījumā nepieciešami tikai divi implanti un tiltiņs, savukārt, lai aizvietu visu augšējo 16 zobu rindu, nepieciešami tikai četri implanti un tilts, tāpēc jebkura ārstēšana obligāti ir jāuzsāk ar kosultāciju pie speciālista, lai uzzinātu vislabāko risinajumu tieši savai situācijai un diemžēl vai par laimi tā visticāmāk atšķirsies no jekbkuras citas pieredzes stāsta.

ЗАПИСАТЬСЯ

Share on facebook
Share on whatsapp

ОНЛАЙН РЕГИСТРАЦИЯ НА ГИГИЕНУ

ПОДАРОЧНАЯ КАРТА

PIETEIKT VIZITI

Share on facebook
Share on whatsapp

pirkt zobu higiēnu tiešsaistē ar 10 eiro atlaidi

PIRKT DĀVANU KARTI

PIETEIKT VIZITI

Share on facebook
Share on whatsapp

pirkt zobu higiēnu tiešsaistē ar 10 eiro atlaidi

PIRKT DĀVANU KARTI

PIETEIKT VIZITI

Share on facebook
Share on whatsapp

pirkt zobu higiēnu tiešsaistē ar 10 eiro atlaidi

PIRKT DĀVANU KARTI

PIETEIKT VIZĪTI

  VAI
  REĢISTRĒJIETIES HIGIĒNAI ONLINE

  Pieteikt vizīti

   JŪLIJA CIPĻAKOVA

   Julija ir mūsu zobu higiēniste.

   Pieteikt vizīti

    PIETEIKT VIZĪTI

    Jogita Habeka

    Jogita ir mūsu zobārste protēziste.

    Mēs nodrošinam vides pieejamību pacientiem ar ierobežotām funkcionālām spējām.

    Veicot pierakstu mūsu klīnikā, lūdzam informēt administratoru par palīdzības nepieciešamību, un mēs priecāsimies Jums palīdzēt!
    Jūsu vajadzībām ēkā ir izvietots pacēlājs, ir arī lifts, ka arī tualete ar pietiekami plašām durvīm.

    Detalizēta informācija par pakalpojumu saņemšanu personām ar funkcionālajiem traucējumiem pa tālruniem 29207418, 67278933.

    PIETEIKT VIZĪTI

     PIETEIKT VIZĪTI

      PIETEIKT VIZĪTI

      Abdulkarims Alkadi

      Karims ir mūsu zobārsts ortodonts.

      Viņš ir pabeidzis Rīgas Stradiņa universitāti, ka arī Damaskas universitāti, kur apguva visu par ortodontiju, sakodieniem un breketēm.

      Par zobārstu kļuvu tādēļ, ka man patīk palīdzēt citiem, man patīk redzēt smaidu pacientu sejās pēc tam, kad problēma ir novērsta un viņiem nekas vairs nesāp. Savukārt pēc ortodontiskās ārstēšanas man ir prieks redzēt patiešām laimīgus pacientus, kuri ir priecīgi par sasniegto rezultātu. Kad man ir brīvs laiks un iespējas, labprāt skatos filmas un ceļoju.

      ЗАПИШИСЬ СЕЙЧАС