Esat pamanījuši, ka jūsu zobi jutīgi reaģē uz temperatūru svārstībām un uz atsevišķiem produktiem? Iespējams, šāda jutīguma cēlonis ir zobu emaljas bojājumi vai stomatoloģiskas slimības. Jebkurā gadījumā – šāda veida simptomi ir iemesls, lai apmeklētu zobārstu.
Ķēdes reakcija
Paaugstināts zobu jutīgums (ārsti šādu stāvokli dēvē par dentīna hiperjutīgumu) var rasties gan ikdienā, gan ik pa laikam kā gadījuma parādība pēc noteikta veida pārtikas (skābas, sāļas, saldas) lietošanas. Parasti jutīgums izpaužas kā durstīguma vai arī asu sāpju sajūta zobos. Viena no šī stāvokļa īpatnībām – nepatīkamajiem simptomiem var būt gadījuma rakstus: nedēļu šos simptomus var izjust, tad pēc nedēļas tie “pazūd” uz vairākiem mēnešiem. Jebkurā gadījumā zobu emaljas hiperjutīgums ir iesmesls, lai aprunātos par šo jautājumu ar stomatologu.
Visbiežāk paaugstināta zobu jutīguma cēlonis ir pakāpeniska iedarbošanās uz dentīnu – zoba mīksto daļu, kas atrodas zem emaljas. Šī daļa ir noklāta ar mazām caurulītēm – dentīna kanāliņiem, kas pildīti ar šķidrumu. Lietojot uzturā karstus vai aukstus dzērienus, kā arī saldus, sāļus vai skābus produktus, mainās šī šķidruma kustība kanāliņos, kā rezultātā rodas nervu galu iekaisums un parādās īsas, bet asas sāpes.
Biežākie iemesli, kas veicina paaugstinātu zobu jutīgumu, ir sīkas stomatoloģiskas problēmas, kā smaganu atkāpšanās, atsedzot zoba kakliņu, zoba emaljas bojājumi, smaganu kabatu veidošanās un citas smaganu saslimšanas.
Tāpat zobu jutīgums paaugstinās, ja tiek ievērota ļoti aktīva zobu higiēna (piemēram, pēc profesionālās zobu tīrīšanas vai zobakmens likvidēšanas). Tieši tādēļ profesionālo zobu tīrīšanu pie zobārsta ir ieteicams veikt divas reizes gadā – šāds periodiskums ir pilnībā pietiekams, lai nodrošinātu zobu saslimšanu profilaksi un uzturētu mutes dobumu veselu.
Nav ieteicams pārlieku aizrauties ar spirtu saturošu mutes skalojamo līdzekļu lietošanu, jo šādi līdzekļi padara mutes dobuma gļotādu pārlieku sausu.
Ko darīt zobu jutīguma gadījumā?
- Dažas vienkāršas rekomendācijas palīdzēs mazināt zobu jutīgumu un novērsīs tā attīstīšanos smagākās formās.
Laba mutes dobuma higiēna ir nepieciešama, taču tai ir jābūt apdomātai un saudzīgai. - Speciālo ārstnieciski-profilaktisko zobu pastu ar atzīmi Sensitive lietošana mazinās nepatīkamās sajūtas
- Ieteicams izmantot zobu birsti ar mīkstiem sariem, kas domāta tieši jutīgiem zobiem
- Zobu birstes kustībām zobu tīrīšanas laikā jābūt vieglām un nevis horizontālām, bet apļveida, virzienā no smaganām uz zobiem
Ieteicams samazināt tādu produktu lietošanu, kas satur organiskās skābes (vīnu, etiķi, sulas, augļus un ogas) - Ieteicams izvairīties no zobu griešanas un spēcīgas sakošanas dienas laikā, jo šādas darbības veicina zobu emaljas nodilumu, kā rezultātā paaugstinās zobu jutīgums. Lai nodrošinātu kontroli nakts laikā, nepieciešamas speciālās zobu kapes – jūsu zobārsts palīdzēs jums pareizi tās izvēlēties un sniegs padomus to izmantošanā.
Paaugstināts jutīgums – tā nav nolemtība. Pareizi izvēlēta ārstēšana ļaus efektīvi kontrolēt šo stāvokli. Regulāri zobārsta apmeklējumi, lai veiktu mutes dobuma profilaktisko apskati un saņemtu zobu kopšanas konsultāciju, ļaus nodrošināt jūsu zobu veselību un skaistumu.